10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajları

09-01-2015
10 Ocak çalışan gazeteciler günü dolayısıyla medajlar yayınlandı.

.

10 Ocak çalışan gazeteciler günü dolayısıyla medajlar yayınlandı.

 

NİĞDE VALİSİ NECMEDDİN KILIÇ

Toplumsal gelişim sürecine sağladığı katkıları inkâr edilemez olan ulusal ve yerel basın, kamuoyunun bilgilendirilmesinde ve bilinçlendirilmesinde toplumsal görevlerini üst düzeyde gerçekleştiriyor. Toplumun aydınlatılmasında, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesinde çok önemli görevler ifa eden basın, toplumsal kalkınmanın ve gelişmenin sağlanmasında önemli bir yere sahiptir. 


İnsanlara haber ve bilgi akışı sağlama gibi çok yönlü bir misyonu yerine getirmek için her şartta görevleri peşinde koşan gazetecilerimiz düzenli bir mesaisi olmadan, halkı bilinçlendirmek için mücadele etmekte, çok güçşartlarda zaman zaman hayatlarını dahi riske atarak, habere ulaşmak ve topladığı haberleri en doğru, tarafsız ve en hızlı şekilde halka ulaştırmak için büyük gayret sarf etmektedirler. Gazetecilik mesleği, özellikle çok büyük fedakârlıklar isteyen ve zor şartlarda yapılan önemli bir meslektir. Kamuoyunu aydınlatmak için günün her saatinde haber peşinde koşan gazetecilerimiz zor şartlarda ve sorumluluk duygusu içinde toplumumuzu bir taraftan gelişen olaylar karşısında aydınlatırken bir taraftan da halkımızın talep ve beklentilerini yansıtarak önemli bir kamu görevini yerine getirmektedirler.

Mesleğini zor şartlar altında icra eden, tarafsız, güvenilir, basın etiği çerçevesinde objektif olarak toplumsal görevlerini yerine getirmeye çalışan basın çalışanlarımızın haklarını düzenleyen yasanın yürürlüğe girişinin yıldönümü olan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü en içten dileklerimle kutlar, selam ve sevgiler sunarım. 

NİĞDE BELEDİYE BAŞKANI FARUK AKDOĞAN

Basın mensuplarının büyük fedakârlık göstererek çalıştığını hatırlatan Belediye Başkanı Akdoğan açıklamasında; “Yazılı ve görsel basında çalışan gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutluyorum. Fedakârlık göstererek çalışan basın mensuplarımız, halkın doğru ve zamanında bilgi almasını sağlayarak kamu yararı adına çok önemli bir görevi yerine getirmektedirler. Kamuoyunun bilgilendirilmesinde önemli katkılarda bulunan televizyon, gazete, radyo, dergi, haber portalları gibi basın organlarında bulunan tüm basın mensuplarına ilkeli ve tarafsız yayıncılık anlayışından taviz vermeksizin yerine getirdikleri başarılı hizmetlerinden dolayı teşekkür eder, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutlarım” dedi.

 

AK PARTİ NİĞDE İL BAŞKANI EMRAH ÖZDEMİR

Emrah Özdemir 10 Ocak Gazeteciler günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı

Özdemir mesajında şu ifadelere yer verdi; ‘’Demokratik ve şeffaf bir toplumu mümkün kılan en önemli unsurlardan birisi özgür ve tarafsız basının varlığıdır. Şeffaf , demokratik ve hür bir ülke olarak hizmette , basın mensuplarının çalışmaları önemli yer tutmaktadır. Bu anlamda basın çalışanlarının haklarının iyileştirilip, sorunlarının çözülmesi demokrasiye büyük önem veren Ak Parti hükümetleriyle birlikte hak ettikleri hayat şartlarına kavuşturulmuştur.

 Farklı görüş ve düşünceleri objektif bir şekilde ortaya koyan tarafsız bir basının, toplumun bilinçlenmesinde dolayısıyla da barış, huzur ve güven ortamının güçlenmesinde önemli bir payı vardır. Bu bakımda basın mensuplarının görevlerini çağdaş imkanlarla ve daha verimli şekilde yerine getirebilmelerine büyük önem veriyoruz.

Niğde’mizde yayın yapan gazetelerin halkı bilinçlendirmek için maddi ve manevi fedakarlıklarla bu hizmetlerini sürdürdükleriniz biliyoruz. Medya hayatımızın önemli bir parçasıdır. Basınımız görevini yaparken, hukukun evrensel standartlarından sapmamalı, kişi hak ve hürriyetlerine saygıyı asla ihmal etmemelidir. Tarafsızlık, özel hayata saygı, yani doğru haber yapmak basın için yol gösterici değerler olmalıdır. Basın toplumu bilinçlendirmek için yapıcı hareket ettiğinde daha başarılı olacaklarına inanıyorum.

Bu vesileyle; tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Dünya Gazeteciler Gününü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum’’ dedi

NİĞDE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ ADNAN GÖRÜR

Basın, demokrasinin sağlıklı ve doğru işleyişini sağlayan en önemli unsurların başında gelmektedir. Haber ve bilgi aktarımı yaparak kamuoyu oluşturup karar alma sürecine halkın da katılmasını sağlar, oluşturduğu kendine has platformlarda çeşitli konuları tartışmaya açar, çok sesliliği teminat altına alır ve yeni bakış açıları sunmak suretiyle modern ve demokratik bir toplumsal yapının oluşmasına katkılar sağlar. Basının toplumsal sorunların takibini yapan en önemli sivil inisiyatif olduğunu söylemek de mümkündür.

Bütün bu fonksiyonlar dikkate alındığında basın mensuplarımızın son derece önemli bir görevi ifa ettikleri açıkça ortaya çıkmaktadır. Görevlerini layıkıyla yerine getirebilmeleri için basın mensuplarımızın çalışma şartlarını iyileştirmeye yönelik düzenlemelerin kutlandığı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün tüm basın mensuplarımıza kutlu olmasını diliyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.

BBP NİĞDE İL BAŞKANI ALİ AYHAN

Büyük Birlik Partisi Niğde İl Başkanı Ali Ayhan10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlama Mesajı yayınladı.

Ayhan Mesajında:

10 Ocak 1961 tarihinde 212 sayılı kanun ile yürürlüğe girerek, basın mesleği icrasında emek veren basın mensuplarımızın haklarını düzenleyen ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kabul edilen bu özel günün hep birlikte 54. yılını kutlamaktayız. Demokratik bir ülkenin vazgeçilmez unsurlarından biri de bağımsız basındır.

Tarafsız, özgür, ilkeli ve basın ahlak kurallarına uyan bir medyanın toplumsal kalkınmanın, gelişmenin sağlanmasında önemli yeri vardır. İletişim ve buna bağlı olarak etkileşim sürecinin belirleyici olduğu günümüzde gazetecilik, insanlara haber ve bilgi akışı sağlama gibi çok yönlü bir misyonu içermektedir. Bu önemli misyonu yerine getirmek için her şartta görevleri peşinde koşan gazetecilerimiz düzenli bir mesaisi olmadan, halkı bilinçlendirmek için verdiği mücadele her türlü takdirin üzerindedir. İşletmelerin en büyük sermayesi ve en büyük varlığı kuşkusuz çalışan insan kaynağıdır.

Bu nedenle, güçlü gazeteci, güçlü basın kuruluşunun; güçlü basın kuruluşları da güçlü demokrasinin tesisini sağlayacaktır.  Toplumun gelişimi ve  kalkınma süreci de, basın çalışanlarının desteği ile daha hızlı olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, Ülkemizin ve kentimizin sorunlarını kamuoyuna aktaran ve sorunların çözümünde  önerileriyle toplum mekanizmasının daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan basınımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, basın ahlak ve meslek ilkelerine bağlı olarak, kamuoyunun bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesinde büyük rol üstlenen değerli basın mensuplarımıza sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yıl geçirmelerini temenni ederim,

BELEDİYE İŞ SENDİKASI NİĞDE ŞUBE BAŞKANI YUSUF KARACA

"Çevremizde olan biteni öğrenme ve bunları da çevremiz ile paylaşma bir ihtiyaçtır” diyen Belediye-İş Sendikası Niğde Şube Başkanı Karaca; “Son derece önemli bir görevi fedakârca yapan gazeteciler, duyan kulağımız, gören gözümüzdür” dedi.

 

Belediye-İş Sendikası Niğde Şube Başkanı Yusuf Karaca, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle yayınladığı mesajında daha sonra şunları belirtti:

“Kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi doğrultusunda, her şartta görevleri peşinde koşan, gazetecilik mesleğinin zor şartlarına rağmen mesai kavramı gözetmeksizin hizmet eden, başta Niğde'deki basın sektöründe hizmet veren basın çalışanlarının ve tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, tüm basın mensuplarına görevlerinde başarılar diliyorum” 

ALPEREN OCAKLARI NİĞDE BAŞKANI ADEM ŞEKER

Niğde Alperen Ocakları Başkanı Adem Şeker 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Nedeniyle Bir Kutlama mesajı Yayımladı.

 

Şeker Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayımladığı kutlama mesajında, vatandaşların haber alma hakkını sağlayan medya çalışanlarının çok zor şartlar altında fedakârca mesleklerini yaptıklarını belirtti. Şeker, “Çağımızın en dinamik mesleklerinden biri olan gazetecilik, insanlara haber ve bilgi akışı sağlamak gibi çok yönlü bir misyonu içermektedir” dedi.
Medyanın toplumsal bilinci artırmak ve güçlendirmek, kamu yararını her zaman ön planda tutmak ve farklı seslerin topluma duyurulması açısından önemine dikkat çeken Şeker “Kamuoyunu basın meslek ilkeleri çerçevesinde doğru, dürüst ve tarafsız bir şekilde objektif olarak bilgilendiren gazeteciler, çağdaş yaşamın vazgeçilmez bir unsurudur. Bu duygu ve düşüncelerle, ilimiz ve ilçemizde faaliyet gösteren; yerel gazete ve ulusal ajans temsilcilerimizin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten duygularımla kutluyor, bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

NİĞDE GAZETECİLER VE YAZARLAR CEMİYETİ BAŞKANI İDRİS YAVUZ

Niğde Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı İdris Yavuz, 10 Ocak çalışan gazeteciler günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

 

Tüm gazetecilerin 10 Ocak Gazeteciler Gününü kutladığını belirten Yavuz, sağlıklı ve köklü demokrasi için halkın, ülkede ve dünyada olup bitenlerden zamanında ve doğru bir şekilde haberdar olabilmesi, her türlü fikrin serbestçe ve açıkça tartışılabilmesi gerektiğine dikkati çekerek; “Bu konuda en büyük görev basına düşmektedir” şeklinde konuştu.

Yavuz, demokrasilerde vazgeçilmez bir unsur olarak görülen basının; Ülkemizin geleceği ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda, ilkeli ve tarafsız bir şekilde çalışarak halkın haber alma hakkını sağlayan ve toplumun genel talep ile görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üstlenen önemli bir kurum olduğunu belirtti.

Gelişen olaylar çerçevesinde haber yapan gazetecilerin ise bölge, ülke ve dünya gündemini belirlemede büyük rol oynamakta olduğuna değinen Yavuz; “Bu açıdan gazetecilerin yaptıkları haber ve değerlendirmeler ile toplumu doğru bilgilendirme sorumlulukları da bulunmaktadır” dedi.

Gazetecilerin yaptıkları haber ve değerlendirmeleri ile toplumu doğru bilinçlendirme sorumluluğu taşıdıklarını ifade eden Yavuz; “Şeffaflık ve ifade özgürlüğünün en önemli göstergelerinden biri, tarafsız ve özgür basının mevcudiyeti ile sağlanır” şeklinde konuştu.

Niğde Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı İdris Yavuz, mesajına devamla şöyle konuştu:

“Gazetecilerin düşüncelerini rahatlıkla ifade edebilecekleri özgür bir ortam ile belli başlı yasal haklarının sağlanması amacıyla, 10 Ocak 1961 tarihinde yürürlüğe giren 212 sayılı yasa, gazetecilere bu imkanların belli ölçülerde sağlanması için uygulanmış, bu yasayla birlikte de 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü olarak kabul edilmiştir.

Basının demokratik hak ve özgürlükler çerçevesinde ifa ettiği bu hizmet, zorlukları nedeniyle her türlü takdiri hak etmektedir. Bu bağlamda basın yayın organları içerisinde çalışan muhabirinden, sayfa editörüne, yazarlarından, matbaasında çalışan tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlar, hayatlarında sağlık ve başarılar dilerim.” 

loading...
Etiketler : 10 - Ocak - Çalışan - Gazeteciler - Günü - Mesajları -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE