112 Ambulansı Bir gün Size de Gerekli Olabilir

05-12-2017
.

.

Niğde sağlık İl müdürlüğü 112’nin gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi “ konularında Medya Kampanyası kapsamında Niğde Ömer Halisdemir meydanında stant açarak vatandaşlara 112 hattının gereksiz aranmaması konusunda bilgilendirerek afişler dağıttı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Niğde sağlık İl Müdürü Dr. Ertan Değirmencioğlu, Bir gün bizlerde acil ambulansa ihtiyacımız olabileceği düşünülerek ve bazen dakikaların saniyelerin insan hayatında çok önemli yeri olduğu göz önüne alınarak gereksiz yere 112’nin aranmaması gerektiği bilincini tüm topluma yayılması gerektiği düşünülmektedir” dedi.

Ülke ortalamasında 112 acil çağrı merkezlerine gelen asılsız ihbarlar yüzde 95 iken Niğde’de bu oran yüzde 62 olduğunu ifade eden Dr. Değirmencioğlu; “ Bugün Ülke genelinde 112 acil çağrı merkezlerine gelen ihbarların yüzde 95 i asılsız iken İlimizde bu oran yüzde 62 civarındadır. Bu tür kampanyaların devam ettirilmesi ve etkin bir şekilde sürdürülmesi bu oranı daha da aşağılara çekecektir. Bakanlığımız Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce Sağlık hizmetlerine ulaşılabilirliğin ve sağlıkta kalitenin arttırılması amacıyla Acil Sağlık Hizmetlerinin sunumunda “112’nin gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi “ konularında Medya Kampanyası başlatılmıştır. Bakanlığımızca 2015 yılının 2. yarısında başlatılan Medya Kampanyası kapsamında İl Sağlık Müdürlüğümüzce paydaş kurumlar yöneticilerinin katılımı ile 30.11.2016 tarihinde işbirliği yapılması kararı alınmış olup, (İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Belediye Başkanlığı, Şoförler Odası) işbirliği, gönüllülük esasına dayalı paydaş kurumların görev ve sorumlulukları belirlenerek destekleri istendiğini ifade etti.

Niğde’de 16 bin 429 öğrenciye  “112’nin gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi“ konularında eğitimler düzenlendiğini belirten Dr. Değirmencioğlu; “  Kampanya kapsamında; İl Sağlık Müdürlüğümüzce Minik 112 Uygulama adı altında  okul eğitimleri halen devam etmekte olup 2017 yılı içerisinde 16.429 öğrenciye  “112’nin gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi“ konularında eğitimler düzenlenmiştir. 112’nin gereksiz aranması ulaşılabilecek hastaya zamanından daha geç ulaşılmasına neden olmaktadır. Bir gün bizlerde acil ambulansa ihtiyacımız olabileceği düşünülerek ve bazen dakikaların saniyelerin insan hayatında çok önemli yeri olduğu göz önüne alınarak gereksiz yere 112’nin aranmaması gerektiği bilincini tüm topluma yayılması gerektiği düşünülmektedir. Bugün Ülke genelinde 112 acil çağrı merkezlerine gelen ihbarların %95 i asılsız iken İlimizde bu oran %62 civarındadır. Bu tür kampanyaların devam ettirilmesi ve etkin bir şekilde sürdürülmesi bu oranı daha da aşağılara çekecektir. Toplumda farkındalık yaratabilmek için yalnızca bir kurumun çabası yetmeyeceği, tüm kurum ve kuruluşlarla medyanın da tam destek vermesi ile bu konuda çok önemli mesafeler kat edildiğini rakamlarla ortaya konulduğunu belirtti.

loading...
Etiketler : 112 - Ambulansı - Bir - gün - Size - de - Gerekli - Olabilir -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE