3F’nin kazananı Faruk Akdoğan, Peki neden Akdoğan kazandı?
Mustafa Beyaz
.

30 Mart 2014 yerel seçimleri için aday adaylık sürecinden başlayalım. Siyasi partilerden aday  olmak için özelikle Ak Parti’de kıyasıya bir yarış vardı. Ak Parti’den 13, MHP’den 2, CHP’den 1 kişi aday adayı olmuştu. Ak Parti’den Faruk Akdoğan 2009’dan bu yana Belediye Başkanlığı döneminde yaptığı hizmetleriyle halkın taktirini toplamış ve adaylık sürecine favori olarak girmiş , sonuç olarak aday seçilmişti.

MHP’den Fikret Çıtırgı genel merkez tarafından seçildiğinde teşkilatta azda olsa sıkıntı yaşandı ama bunu çabuk aştılar. CHP adayı Fahri Eker’in ismi ise piyasada en çok dile getiren kişi idi. Ama ne olduysa adaylığı açıklandıktan kısa bir süre sonra bu hava söndü. Peki neden!

Seçim sürecinde en önemli çalışma kendini iyi anlatma ve tanıtmadan geçiyor. Fahri Eker reklam çalışmalarında ve seçim çalışmalarında zayıf kaldı, biranda ismi en son zikredilenler arasında oldu. Ekip çalışmasının zayıf olması, tabanın bir kısmının MHP’ye kayması CHP’nin başarısını belirli oranda düşürdü ve 2014 seçimlerinde oy oranını düşürerek başarısız oldu.

Fikret Çıtırgı’nın ismi ilk açıklandığında Niğde kamuoyunda büyük bir hayal kırıklığı olmuş ve ismi en son sırada zikredilmişti. Seçim çalışmalarına başarılı giren MHP kısa zamanda kamuoyundaki bu olumsuz havayı kırdı ve yavaş yavaş oy oranlarını yükseltmeye başladı. Cemaatin, illerde Ak Parti’den sonra en güçlü partiyi destekleyeceği çok önceden dillendirildiği için desteği alacağı düşüncesiyle olumlu hava dahada arttı. Ama MHP’nin uttuğu bir gerçek vardı oda cemaatin oy oranı!

Cemaatin taban ve tavan arasındaki ayrılıklar göz ardı edildi. Cemaatin tabanındaki birçok kişi ülkenin geleceğine oy kullanarak Ak Parti dedi ve ikiye bölündü.

Özellikle cemaatin yaptığı anketlerde MHP’nin oylarını çok yüksek çıkarması, Ak Parti’nin oylarını düşük göstermesi MHP’de Başkanlığa doğru emin adımlarla gidildiği algısını verdi ve buda kamuoyunda olumlu karşılandı.

Ama unuttukları bir gerçek vardı oda Recep Tayip Erdoğan gerçeği.

Türkiye genelindeki yaptığı mitingler tarihinin en büyük mitinglerine sahne oluyordu. 17 Aralıkla başlayan gündem gün geçtikçe gerginleşti ve kutuplaşmaların oluşmasına sebep oldu. Özellikle cemaat medyası başta olmak üzere bazı medya organları mitinglerdeki bu kalabalıkları görmezden geliyor, hatta bu kalabalıkları montaj ve başka illerden taşıma olarak gösteriyor, mitinglerin havasını azaltmaya çalışıyordu. Başbakan Erdoğan’ın Niğde mitingi ise tarihinde görülmemiş bir kalabalığa sahne olmuştu. Bu kalabalığı görenler çevre illerden insanları taşıyarak kalabalık haline getirdiği beyanlarını dile getirse de sonucun öyle olmadığı seçim sonuçlarından anlaşıldı. Seçimler yerel seçim olmaktan çıkmış, genel seçim havasında geçmeye başlamıştı. Bu yüzden Recep Tayyip Erdoğan faktörü, bu seçimlerin en önemli gerçeği idi. Erdoğan’a olan sevginin ve ilginin Niğdeye yansıması da o oranda oldu.

 Diğer taraftan Ak Parti Belediye Başkan adayı Faruk Akdoğan seçim çalışmalarını çok organizeli ve başarılı bir şekilde yaparak, kendini iyi anlattı. Adaylık sürecinden önce kendisine karşı oluşan olumsuz havayı silerek olumlu bir ortam oluşturan Akdoğan, Ak Parti’nin 2009 yılına göre oy oranını yükseltti ve seçimden zaferle çıktı.

Ak Parti’ye muhalif partiler nefret dilini fazla kullandı. Akdoğan’ı yerden yere vurdular . Belediye Başkanı olursa yapacaklarından çok eleştiri yapmayı tercih ettiler ve halkın beklentisine tam cevap veremediler.

Akdoğan muhalif partilerin bu söylemlerini görmezden gelerek işini yaptı, Niğdeye neler yaptığını ve neler yapacağını anlattı. Mahalle  toplantılarında , mitinglerinde sadece hizmetten bahsetti. Halkın bir belediyeden beklentisi hizmetti ve halk bu söylemleri daha çok benimsedi Ak Parti’nin 5 yılda yaptıklarınıda kıyaslayarak birkez daha Faruk Akdoğan demelerine yol açtı.

Sonuç olarak başarı; sadece eleştirmekten değil, hizmetten ve kendini iyi anlatmaktan, güvenden geçiyor.

Sonuç Niğdemize hayırlı olsun.

02-04-2014 02:22
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
  • talat tarafından 2014-05-31 10:04:16 tarihinde yazıldı.
    MUSTAFA BEY YAZINIZI OKUDUM NİĞDE'NİN ÖNCELİKLE KALKINMAYA İHTİYACI VAR GEÇMİŞTE MUHALİF PARTİLERE OY VERİLDİ MUHALİF BELEDİYE BAŞKANLARI SEÇİLDİ VE NİĞDE'YE HİÇ BİR FAYDASI OLMADI VE 50 YILDIR NİĞDE KALKINMIŞLIĞININ ÇOK GERİSİNDE KALDI MAALESEF NİĞDENİN KALKINMAYA ÇOK İHTİYACI VAR VE İKTİDAR PARTİSİNİN BELEDİYESİ ŞÜPHESİZ NİĞDEYE BÜYÜK KATKILARI OLACAKTIR HİÇ BİR PARTİ İLE İLİŞKİM YOKTUR ANCAK NİĞDENİN KALKINMASI AÇISINDAN BU ÇOK ÖNEMLİDİR

Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE