7 Haziran Seçimleri Öncesi Niğde Siyaseti
Mustafa Beyaz
.

7 Haziran 2015 genel seçimleri için ilk 3’te yer alabilmek için, partilerin aday adayları büyük bir yarış sergiliyor.

Niğde’de aday adaylık müracaatları ilk olarak Ak Parti ile başladı ve toplamda 28 resmi başvuru oldu.

Daha sonra CHP’den 6, MHP’den ise 11 başvuru oldu.

Her partinin aday adayları ilk 3’e girebilmek için kıyasıya yarış yapıyor. Tabi her partinin ilk 3 sırasında yer almak bir ayrıcalık olmayacak!

Neden mi!

Ak Parti kurulduğu günden bu yana hangi aday listeye konulursa konulsun 2 milletvekili çıkardı. En son 2011 genel seçimlerinde 3 milletvekili çıkarmaya kilitlenen Ak Parti oylarını önemli oranda artırmış ve yaklaşık 100 bin oy almıştı. Her geçen yıl oy oranını yükselten Ak Parti Niğde’de bu yıl 3-0 sloganıyla çalışmalarına başladı. Tabi aynı söylem MHP aday adaylarından da yükselmeye başladı. CHP’de ise 3’ü bırak 2.milletvekilliği bile telaffuz edilmiyor. Demek ki umutları sadece 1’i çıkarmaya yönelik.

Ak Parti’nin Niğde aday adayları arasında güçlü isimler var. Bunun için önce teşkilat içinde temayül yoklaması yapıldı, daha sonra STK temsilcileri genel merkez tarafından aranarak fikirlerine başvuruldu, şimdi de STK’ların yönetim kadrosuna temayül yapılarak milletvekili adaylarını sorarak fikirlerine başvurulacak, daha sonrada anketlerle halkın fikirleri sorulacak. Ak Parti çok geniş tabana danışarak adaylık sürecinde bilgi topluyor.

CHP ön seçimle adaylarını belirleyecek.

MHP’de ise ne temayül var, ne STK temayülü var, nede….uzatabiliriz. Kısacası Genel Merkezin insiyatifinde MHP’nin Niğde adaylarının belirlenmesi.

Ak Parti’nin araştırma şirketlerine yaptırdığı anketlerde Niğde’deki oy oranı Ak Parti %55, CHP %21, MHP %19 

MHP kendine yakın araştırma şirketlerine anket yaptırıyor ve MHP’nin oy oranı %50 civarında, AK Parti’nin ise %40’ın altında.

Anketlere baktığımızda birbiriyle çok mesafeli oranları görüyoruz. Ak Parti'nin bundan önceki tüm anketlerinin doğru çıktığı geçen 12 yıllık süreçte kendini gösteriyor.

MHP aday adayları, açıklamalarında en çok Ak Parti’yi hedef alıyor ve büyük ithamlarla yükleniyorlar. CHP’de aynı şekilde sadece iktidar partisine yüklenerek prim yapmaya çalışıyor. Yani söylemlerinde genelde nefret ve öfke dilini tercih ediyorlar. Kalkınma adına, ülkenin ilerlemesi adına proje söylemi gözle görülmeyecek kadar az oranda . Yani bir hedef yok.

Ak Parti'nin ise 2023 ve 2071 gibi büyük hedefleri var. Güçlü söylemleri, icraatları halkın her kesiminden büyük destek görüyor. Genel söylemler Niyde'ye de yansıyor. Ak Parti Niğde aday adaylarının basın açıklamaları ise genel anlamda Niğde’nin kalkınmasına, hizmete, halkın huzuruna ve Türkiye’nin güçlenmesine vurgu yapıyor. Birlik ve beraberlik mesajları, söylemlerinin ana kaynağını oluşturuyor. Kamuoyu da bunu yakından izliyor ve söylemlerine bakarak,  öfkeyi ve nefreti değil, birliği ve kalınmayı önceleyen adaylara olan güvenlerini dile getiriyorlar ve bunlar anketlere yansıyor.

7 Nisan günü Niğde siyasetini en çok etkileyecek parti Ak Parti olacak. İlk 3 sıradaki isim, halkın beklediği kişiler mi olacak, yoksa Genel Merkez’den sürpriz isimler mi gelecek merak konusu. MHP’de ise, ilk sıraya kim gelirse gelsin parti içerisinde büyük bir kutuplaşmaya yol açacak gibi görünüyor. CHP ön seçimle adayını belirleyecek, güçlü isimler yarışacak, kamuoyuna yansıyan,  kim gelirse gelsin diğerlerinin parti içinde büyük sorunlara yol açacağı şeklinde.

Seçimlerin Niğde’ye hayırlı olmasını diliyorum.

22-03-2015 23:15
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE