Ak Parti Niğde Merkez İlçe Kongresi
Mustafa Beyaz
.

Ak Parti 5.Olağan Kongreler Türkiye geneli devam ediyor. Kongrelerde dikkat çeken unsurlar yok değil. Biz olayın sadece bir yönünü dikkat çekeceğiz. Kongreleri yakından takibetmeye devam ediyorum. Niğde’de 4 belde de 5.Olağan kongre yapıldı ve tek adayla seçime gidildi. 29-30 Kasım’da ise 4 İlçede kongre yapıldı ve bu kongrelerde de tek aday vardı. Daha doğrusu seçime tek aday ve tek liste ile gidildi. Aynı ilçeden 1’den çok aday olsa da Genel Merkez yola beraber devam edeceği adayını belirledi ve diğer adaylar çekilmek zorunda kaldı.

Ak Parti’nin genel anlamda kongre süreci bu şekilde işliyor. Hatırlarsanız CHP Genel Merkezi bu yıl kongreye gitmiş ve 2 aday kongrede yarışmıştı. Yani Ak Parti dışındaki tüm partilerde farklı kişiler kongreye girebiliyor. Buda parti içinde büyük çatlakların oluşmasına yol açıyor.

Peki Ak Parti’nin tek adayla seçime gitmesi, diğer partilerle kıyaslandığında nasıl görünüyor. Ak Parti’nin 12 yıldır bütün seçimlerde başarılı olması, her seçimde büyümesi, bütünlüğü sağlaması etkenlerden biri diyebiliriz. Bunun için kongrelere tek adayla gidiliyor.

 

Niğde’de, Bor ve Merkez ilçe ile birlikte İl Kongreleri kaldı. Bor 6 Aralık Cumartesi, Merkez İlçe 7 Aralık Pazar (yapılacaktı), İl 27 Aralık Cumartesi günü kongreye gidecek.

Gelelim asıl konumuza. Bor’da tek aday var 5.olağan kongre için.

Edindiğimiz bilgiye göre Pazar Günü Merkez İlçe kongreye gidecekti. Kongrede tek değil  2 aday vardı. Bir tanesi Genel Merkezin onay verdiği mevcut merkez ilçe başkanı Ömer Kılıç, diğeri ise eski ilçe başkanlarından Ayhan Çalkan

Perşembe günü Ayhan Çalkan’ın Ankara’ya giderek görüşmeler yaptığı bilgisine ulaştık. Genel Merkez’in kararı net. Ömer Kılıç’ın başkan adayları olduğu, Ayhan Çalkan’ın teşkilatın bütünlüğü açısından aday olarak seçime girmemesi gerektiği iletilse de Çalkan’ın adaylıkta ısrarlı olduğu belirtiliyor. Halbuki genel merkez il koordinatörü ve bölge koordinatörü faaliyetler hakkında ayrıntılı incelemeler yaptı, adayların belirlenmesi sürecinde bilgi alışverişi ve görüşmeler yapıldı, marjinal kişi ve grupların etkisi azaltılarak karar verilmişti. Bu görüşmelerin ardından kongreye az bir süre kala Çalkan'ın aday olarak çıkmış olması muamma!

 Ak Parti teşkilatın bütünlüğüne büyük önem verdiği için, Pazar günü yapılacak olan Merkez İlçe Kongresini ileri bir tarihe erteleme kararı aldı.

Ak Parti’nin kongrelerini yakından incelediğimizde şu sonuçlar ortaya çıkıyor.

Genel Merkez teşkilatın bütünlüğünü bozmak isteyenlere prim vermiyor. Yani genel merkez kesinlikle ikinci bir listeye izin vermiyor.

Ak Parti Niğde Teşkilatı Merkez İlçe Kongresini ileri bir tarihe erteleyerek bölünmenin önüne geçti gibi görünüyor.

05-12-2014 12:47
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
  • Ak partili tarafından 2014-12-05 14:56:41 tarihinde yazıldı.
    doğru bir tesbit. Önceden değilde sonradan ortaya çıkması ilginç olmuş

Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE