Bütün Şiirleriyle İsmail Özmel
Tuğba Doğan
.

Bu hafta ki köşe yazımızda Yazar-Şair İsmail Özmel Beyefendi’ye gerçekleştirdiğimiz bir ziyaret esnasında şahsıma hediye etmiş olduğu şiir kitabını kaleme alıyorum.

İsmail Özmel, ilk şirlerinin 1952 yılında ’’Türk Sanatı’’ dergisinde ve Elazığ Uluova gazetisinde yayımlanmasıyla başlıyor şairlik hayatına. Diğer yazı ve şiirleri ise uzun yıllar çeşitli gazete ve dergilerde yayımlanmaya devam ediyor. Yazdığı bu şiirlerden ona yakını bestelenerek yeni bir ruhla bizlere sunuluyor.

-Bir Daha Yaşamak (1969), Zaman Kuşun Kanadında (1984), Çağır Da Geleyim Güzel İstanbul (1986), Her Mevsim Bahar (1995), Türkçenin Rüzgarında (2004) kitaplarını 2006 yılında tek kitapta bir araya getirerek ‘Bütün Şiirleri’ isimli kitabını okurlarına sunuyor.

Tema yelpazsesi o kadar geniş ki, bu kitabında dil, vatan, bayrak, doğa sevgileri ve daha fazlası karşınıza çıkıyor. Kitap yedi bölümden oluşuyor. İlk beş bölümü mevcut bulunan şiir kitaplarının derlemesi, bir sonra ki bölüm kitaplara girmemiş olan yeni şiirler ve en son hakkında yazılanlar yer alıyor.

2004 yılında ‘’Türkçenin Rüzgarında’’ isimli şiir kitabında kaleme aldığı ön sözde şiirden şu şekilde bahsediyor İsmail Özmel;

*

‘’Odağında bazen ferdin, çevrenin ve bazen de toplumun bulunduğu bir kültür iklimi vardır. Bu iklim rüzgarlı ve ürperti veren bir anlatıma kavuşursa şiir olur.’’

Bir duygu birikimi ve kendini ifade etme biçimidir şiir. Farklı bir dilde, farklı bir biçimde içinde barınan duyguları gün yüzüne çıkarmaktır. Bir olayın salt gerçeğini yansıtmaktan ziyade o olay karşısında duyguları, düşünceleri, hisleri harmanlayarak okurda veya dinleyicide farklı bir duygu uyandırmaktır.

‘’Ressamın canlandırmaya çalıştığı görüntüleri ve yansımaları, şair de kelimelerle ve mısralarla yapmaya çalışır.

Kendisine yansıyan duygu ve düşünceleri melodilerle ifadeye çalışan keman ustası ile kelimelerin sihrini yakalayan bir şairin kurduğu şiir esasında ayrı ayrı şeyler değildir.

Renkler, melodiler ve kelimeler arasında deruni bir akrabalık ve yakınlık vardır.

 

Şiir kimi zaman dertleşecek bir dertdaş olur insana, kimi zaman en samimi arkadaş, kimi zaman da kadim bir dosttur. Kalemle kağıt sırdaşın, şiirse en güzel yoldaşındır sevgilinin eşiğine giden yolda.

‘’Kimi zaman bir şiirin mısralarında gizliyor,

Kimi zaman da kalemle kağıt arasında sır saklıyoruz yaşanılanları.’’

 

‘’Belli bir birikim ve belli bir zamandan sonra bunu hissediyor ve bunu ifadeye çalışıyorsunuz.’’

‘’Sabahın ilk ışıklarıyla başlayan hüzünleri

 Gün ölene kadar içimizde biriktirip,

 Gece olunca anlatıyoruz sessiz mısralara.’’

 ‘’Şair iklimin özünü mısralara taşır. Mısralara bir derinlik, bir ahenk kazandırarak gerçek görüntüyü yakalamaya çalışır.’’ diyen Sayın İsmail Özmel’in ‘Bütün Şiirler Güzeldir’ adlı şiirinden bir kısımla yazımı noktalamak istiyorum.

‘’Bütün şiirler güzeldir.

 Hep ona doğru yollar.

 Yürür bitinceye kadar derman,

 Ulaşmak gayretinde zirveye.

 Bir susuzluk, bir arzu, bir ihtiras

 Kapak tutar mı kaynayan kazan?

 Anlatmaya yetsin yetmesin kelimeler

 Hangi perdeden söylerse söylesin

 Güzeldir bütün şiirler.’’

08-02-2016 23:01
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde Belediye Başkanı Kim Olsun?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE