Cemaat Ayrılanlara Nasıl Davranıyor!
Mustafa Beyaz
.

 

Son zamanlarda o kadar şaşırtıcı şeylerle karşılaşıyoruz ki!

17 Aralık olaylarından sonra birçok gerçek gün yüzüne çıkmaya başladı.

Ülkenin en tepesindeki yöneticilerin en gizli görüşmelerinin kaydedilerek yurtdışına servis edildiği bilgileri ve Cemaatin hizmet anlayışının rayından çıktığı şeklinde yorumlandı.

Türkiye gündemine girdiğimizde çıkacak gibi değil. Bu yüzden ben asıl anlatmak istediğim konuya geleyim.

Konu şu;

Cemaat, kendisi ile ilişkiyi kesenlere nasıl davranıyor.

Ben duyunca ‘’olmaz böyle şey’’ desem de, maalesef 17 Aralık’tan sonra cemaatin tavrı çok fazla değişti.

Örneklerle konuya değinelim.

Olayın müsebbibi öğrencinin babası kasabada yaşayan bir çiftçi. Kızını  kendi evinin masraflarını kısarak okutmaya çalışan bir baba ile yaptığım birebir diyalog;

 

-         Son gelişmelerden dolayı cemaatin tutumu kızımı rahatsız etmeye başlamış. Kızım cemaatin evinden ayrılmak istedi, bende destekledim. Ama kızım oraya girerken bir sözleşme imzalatmışlar, ne olduğunu okumadan imzalamış o.

-         Nasıl bir sözleşme?

-         Sözleşmenin içeriğini bilmiyorum, yıl sonuna kadar bizden 1600 tl daha ödememiz gerektiğini söylediler.

-         Daha önceki zamana ait borç mu?

-         Hayır hayır, bundan sonraki 4 aylık süre için. Vermedikleri hizmetin parasını istiyorlar.

-         Peki bunu hangi şartla istiyorlar?

-         Bende anlamadım. Kızıma bir şey imzalatmışlar, çıkacaksan bundan sonraki 4 aylık ödemeyide yapacaksın demişler. Kızım ama ben burada kalmayacağımki bu parayı neden ödemem gerekiyor dediğinde, ödemelisin bizimle anlaşma yaptın demişler. Eğer ödemezsen bunu yasal yollardan tahsil ederiz demişler. Ben zaten kızımı zor şartlarda okutan biriyim. Evden ayrıldığında gideceği yere de para ödeyeceğim, verilmeyen bir hizmetin parası istenir mi, bu nasıl hizmet, bu nasıl anlayış aklım almıyor, altından nasıl kalkacağım ben.

 

Konuşmanın devamına sanırım gerek yok. Olayın özeti yukarda okuduğunuz gibi.

Bir başka yaşanmış örneğe geçeyim. Sanırım bu vereceğim örnek daha fazla hayrete düşürecek sizleri.

Başka bir ilde yaşanmış bir olayda , T.T. isimli kişi arkadaşının başına gelenleri anlattı.

İşte o olay.

 

-         Ak Parti ile cemaat arasında son zamanlarda yaşanan olaylar ve bunun akabinde arkadaşımın başına gelenlere çok fazla üzüldüm. Arkadaşım cemaatin ilde sorumlu ağabeylerinden bir tanesi. Matbaa işi ile uğraşıyor. Cemaatin birçok baskı işini de o hallediyor. Gündemdeki gelişmelerden , cemaatin yanlış tavırlarından rahatsız olmaya başlıyor ve kararını vererek uzun yıllar gönül verdiği bu hareketten ayrılmak istiyor. Bunun için ilin sorumlu diğer ağabeyleri ile görüşerek bu sıkıntısını ve bağlarını koparma  isteğini dile getiriyor. Diğer arkadaşları uzun uğraşlar vererek ikna yoluna gitselerde arkadaşım kesin kararlı olduğunu ifade ediyor. Hatta bana işte vermeyin, ben size muhtaç durumda kalmak istemem diyerek yollarını ayırmak istiyor. Ne deseler ikna edemeyeceklerini anlıyorlar. Diğer arkadaşları madem öyle son bir işimiz var diyerek, bu işimizi de yap, sen yoluna biz yolumuza diyor ve arkadaşım son isteklerini kabul ediyor. Son istekleri yine bir kitap baskı işi. Akşamdan işi teslim alıyor ve baskıya geçiyor.

Ertesi sabah erkenden Polis matbaaya baskın yapıyor ve arkadaşımı gözaltına alıyorlar.        Gözaltına alınma sebebi ise, Telif hakkı olan izinsiz kitap basılması! Bunun için şikayet var denmesi.

Kendini anlatmaya çalışsada fayda etmiyor ve bundan dolayı gözaltına alınıyor arkasında da cezaevine giriyor!

 

Bu olayı sizlere üzülerek , içim sızlayarak anlattım. Cemaate yıllarca emek vermiş, hizmet etmiş biri, yollarını ayırdı diye reva görülen hadise işte bu.

Cemaatin hepsini aynı sınıfa almak elbetteki insafsızlık olur. Ama bunu yapan o ilin önde gelen ağabeyleri.

Bir zamanlar tamamen zıt fikirlere sahip oldukları CHP'yi seçimlerde destekleyerek kol kola gözükmekten imtina etmiyorlar.

CHP'nin siyasi görüşü net iken, İslami duyarlılığı asla tasvip etmediği bilinirken Cemaat intikam ve hırs ile tarihi bir hataya imza atmaktan çekinmiyor!

Yukardaki örnekleri görünce insan çok fazlada şaşırmıyor doğrusu! Hak ve adalet duygusunu yitirince CHP ile kol kola gözükmesi normal geliyor!

Neden ama neden?

Değer miydi!

Bu kadar intikam hırsı, bu kadar haksızlık ve sonucunda bu ihanete değer miydi?

Artık sözün bittiği yerdeyim

Esen kalın…

23-03-2014 23:29
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE