Çiftlikte Dengeler Değişiyor mu!
Mustafa Beyaz
.

Çiftlik 30 Mart’ta Ne Yapar?

Ajans Niğde olarak gündemdeki gelişmelerin perde arkasını değerlendirmeye devam ediyoruz.

Bu yazımda Niğde ilçeleri arasında hizmete susamış Çiftlik hakkında yaptığımız araştırmaların sonuçlarını değerlendirmek istiyorum.

Çiftlik (Melendiz Bölgesi) ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan bir ilçe. Bunun dışında inşaat alanında işçi olarak çalışan bir diğer kesim de var. Yaşam standartları açısından ve ekonomik yönden güçlü olan yerler göç vermez, göç alır. Bu şartlar göz önüne alındığında Çiftlik göç veren bir yer konumunda.  Peki, Çiftlik bu makûs talihini neden yenemiyor!

Yaşam standartlarının yükseltilmesi öncelikli olarak, halkın ihtiyaçlarının tamamını karşılayacak hizmet ve yatırımla olur. Bu ise hizmeti asıl gaye edinmiş ve halkın refah seviyesini yükseltmeyi önceleyen yöneticilerle gerçekleşebilir. Bu anlayış, Çiftlik’te ne kadar var!

Çiftlik 2009 yerel seçimlerinde Belediye Başkanı olarak CHP adayını seçti. Peki, CHP seçildiği bu 5 yıllık süre zarfında ne yaptı?

Halkın genel görüşü ortak ve çok netti. HİÇBİRŞEY!

Ama buna rağmen CHP’yi destekleyen geniş bir taban var. CHP’yi destekliyor olsa da halk artık ideolojik değil, hizmet odaklı oy vermek istiyor, çünkü ilçenin bu geri kalmış görüntüsü halkı oldukça rahatsız ediyor!

Çiftlik’e yapılan hizmetlere genel olarak baktığımızda bırakın büyük projeleri, her belediyenin asli vazifelerinden biri olan çöp sorunları bile aşılamamış durumda.

CHP’li belediye, Çiftlik için neler yaptı diye araştırdığımızda tatmin edici bir hizmet göze çarpmıyor!

Halk artık hizmetlerde bu geri kalmışlığı kırmak istiyor. Modern bir ilçe için hizmet edecek kişilerin başa gelmesini, bu nedenle 30 Mart seçimlerinde tercihlerini bu kez ideolojiden yana değil, hizmetten yana kullanmak istedikleri görülüyor. CHP’nin 5 yılda tatmin edici bir hizmet verememiş olması, önümüzdeki seçimlerde kazanma şansını azaltıyor.

Ak Parti Belediyesi’nde olan il ve ilçelerin çok geliştiği, hizmetlerin kendini çok net gösterdiğini gören ilçe halkı, köy görünümünde olan ilçelerinin diğer ilçeler konumuna yükselmesinin hizmeti esas alan anlayışla olacağını düşünüyor. İktidar partisinde olan belediyelere ait hizmetlerin daha çok olacağını diğer ilçelerle kıyaslayan Çiftlik halkının hizmete susadığı bir gerçek.

Çiftlik’te MHP adayının 2009 seçimlerinde CHP’yi desteklemiş olması da MHP’ye olan güveni azaltıyor.

Yaptığımız araştırmalar sonucunda 30 Mart’taki seçim, Ak Parti ile MHP arasında geçecek bir yarış gibi görünüyor. Çünkü Çiftlik’e bağlanan Asmasız köyünün oylarının çoğunun Ak Parti ve MHP’ye verilecek olması, CHP’nin Çiftlik’te zayıf konuma düşmesini sağlamış.

Ak Parti adayının projelerini kitapçık haline getirip halka dağıtması, seçimleri sadece sözle ifade etmenin ötesine geçirip bir nevi yapacağı hizmetleri kayıt altına almış.

Çiftlik ve köylere yapılan barajlar, Çiftlik’e yapılacak modern hastane gibi birçok hizmette İlçe Başkanlığı döneminde büyük gayreti olan Ak Parti adayının bu çalışmaları halk tarafından takdirle karşılanıyor. Çiftlik halkının en çok istediği ve yıllardır bir muammaya dönüşen Keten Çimen yolunun ihalesinin yapılıp yakında yapım aşamasına geçilecek olması da, Ak Parti’ye olan güveni artırıyor.Sonuç olarak; Ak Parti’nin Türkiye genelindeki belediye hizmetlerinde büyük projelere imza atması Çiftlik halkına ‘’bu hizmetler bizde neden olmasın’’ sorusunu sorduruyor.

 

30 Mart yerel seçimlerinde Çiftlik için hayırlı bir sonuç çıkması temennimle, hepinize huzurlu bir yaşam diliyorum.

11-03-2014 01:55
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
 • sefa kılınç tarafından 2014-03-14 21:02:40 tarihinde yazıldı.
  çiftlik ilçemiz hizmete susamış yokluğun pençesinde ezilmiş geçlerimiz çareyi ilçeden kaçmakta bulmuş hala kendisine faydası olmayan ümmet çakıl gibi adamlar boş boş konuşurlar

 • çiftlikli tarafından 2014-03-14 10:52:26 tarihinde yazıldı.
  akp 2009 yerel seçiminde yapılan hizmetlere karşıydı diyon neden rahmi tekin akp den il genel meclis adayı odu bayram taşı destekliyordu sonra seçilmeyince MHP ye geçti asıl hizmet düşmanı rahmidir

 • ümmet çakıl tarafından 2014-03-14 10:00:42 tarihinde yazıldı.
  sağolsun ilçemiz de partisine oy vermeyen akp yönetimi büğün akp den aday olup hizmet etmekden bahsediyor akp nin ilçede çakılı taşı yok ama haberde akp övğüleri var bu hizmetler nerde bi gösterseniz bu haberi yaptıran arkadaşlar

 • ümmet çakıl tarafından 2014-03-13 19:13:48 tarihinde yazıldı.
  Haber yazıldıgının aksıne 2009 secimlerınde akp nın basarısız olmasının sebebı mhp ve chp adaylarının bırleşmesı değildır asıl olay 2009 da ilçe baskanı ve yonetımının ve su anda akp beledıye baskan adayının chp yı desteklemesıdır bu olayı çiftlik halki 7 70 bılmektedır. Asıl hızmet dusmanları 2009 dakı akp yonetımı ve su an kı akp beledıye baskan adayıdır.

Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE