ÇOCUK VE GENÇLERDE İHMAL, İSTİSMAR EĞİTİMİ

12-02-2018
.

.

Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünce il geneli okullarımızda görev yapan 148 Rehber Öğretmene 5-8 Şubat 2018 tarihleri arasında Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) destekli İstanbul Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim üyesi Yrd. Doç.Dr Itır TARI CÖMERT tarafından  “Çocuk ve Gençlerde İhmal, İstismar ve İntiharı Önleme Eğitimi”gerçekleştirildi.

Toplumlardaki en önemli değerlerden biri çocuk ve gençlerdir; çünkü onlar geleceğin teminatıdır. Çocukların ise en önemli ruhsal gereksinimi sevgidir. Temel ihtiyaçları ve sevgiden mahrum bırakılan çocuklar ihmal edilmiş çocuklardır. Çocukların, gelişim düzeyi olarak bazı sosyal becerileri daha yeni kazanıyor olmaları bazı kişilerin onları kullanabilecekleri veya üzerlerinde insana dair olmayan muameleleri rahatça gerçekleştirebilecekleri bir alan oluşturmaktadır.

İhmal edilmiş çocuklar, davranış problemleri yaşama ve istismara uğrama bakımından risk grubunu oluşturmaktadır. Bu durum çocukların zarar görebilecekleri etkenlerden korunmalarının sağlanması ile haklarının korunmasını da beraberinde getirir.

Bütün dünyada her türlü önleme çalışmalarına rağmen; çocuklara karşı ihmal, şiddet ve istismar önemli boyutlara ulaşmakta ve gün geçtikçe artmaktadır.

Bu sebeple, çocukların cinsel yönden istismar edilmelerinin etkileri tüm hayatları boyu aşılamaz sonuçlar doğurmakta, zihinlerde ve bedenlerde yıllar boyu devam ederek ciddi sonuçlara yol açabilmektedir.

Çocuk, ihmal ve istismar gibi geçmişte yaşanan olayların olumsuz etkileriyle baş edemiyorsa problem daha da artarak depresyona dönüşebilmektedir. Müdahale edilmediğinde depresyonun en acı sonucu ise intihardır.

Bu eğitimle rehberlik öğretmenleri; çocuk ihmal, istismarlarının tespiti, önleyici çalışmalar, yasal süreç, gençlerde intihar riski ve sinyallerinin anlaşılması, müdahale ve iletişim teknikleri gibi bilgiler kazanmışlardır.

loading...
Etiketler : ÇOCUK - VE - GENÇLERDE - İHMAL - - İSTİSMAR - EĞİTİMİ -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE