Darbeci katliamın bilançosu ağırlaşıyor

16-08-2013
Mısır güvenlik güçleri, başkent Kahire'nin Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndaki göstericilere gerçek mermi ile müdahale etti. Bazı kaynaklara göre ölü sayısı 460'ı bulurken Darbe Karşıtı İttifak'ın resmi twitter hesabından yapılan açıklamaya göre ölü sayısı 2200. Ayrıca ölenler arasında 50'den fazla çocuğun olduğu iddia edildi.

.

DAKİKA DAKİKA GELİŞMELER

16.08.2013


 

18:40 >>> El Cezire muhabiri: Ramses Meydanında ordu güçleri 3 helikopterden kalabalığa mermi yağdırdı.

18:30 >>> Ramses Meydanından şehit resimleri geldi...

ramses-meydani_misirli-sehitler.jpg

18:15 >>> Ramses'ten şehadet haberleri

Ramses Meydanına giren kalabalığa helikopterden ateş ediliyor. Binalara yerleştirilen keskin nişancılar göstericileri vuruyor. Şehitler var...

17:35 >>> Mısır devlet televizyonundan yapılan açıklamada, İçişleri Bakanlığı, başkent Kahire'deki “vatandaşlardan” güvenlik güçlerinin “teröristlerle olan mücadelesi” nedeniyle Elcela, Korniş ve Ramses bölgelerine çıkmamaları uyarısı yaptı.


Mısır’da iki bini aşkın Müslümanın vahşice katledildiği Adeviyye ve Nahda baskınlarından sonra halk bugün yine sokaklara akın etti. İşte gelişmeler: (Güncelleniyor)

17:10 Şehit sayısı 30 oldu

Güvenlik güçlerinin göstericilerin üzerine gerçek mermiyle ateş açması sonucunda Ramses Meydanı'nda şehitlerin sayısı 20'yi aştı. İsmailiye ve Dimyat kentlerindeki müdahalelerde de 9 kişi şehit oldu.

16:45 UKC Basın Sözcüsü İstifa Etti

Mısır'da sol ve liberal eğilimli siyasi partilerden oluşan Ulusal Kurtuluş Cephesi (UKC) Sözcüsü Halid Davud, Mısır güvenlik güçlerinin Müslüman Kardeşler'le olan karşılaşmaları, Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarının tahliyesi sırasında yaşanan katliamları kınayamayan UKC'nin adına konuşamayacağını açıklayarak istifa etti. 

15:00 Mısır halkı, Mustafa Mahmud Meydanına yürüyor.

14:00 “Gazap Cuması” adı verilen gösteriler Cuma namazı sonrasında birçok şehirde camilerden çıkan yüz binlerin yürüyüşüyle başladı. Kahire’de Ramses Meydanına yürüyüşü engellemek isteyen orduya rağmen göstericiler birçok caddeden meydana doğru ilerlemeye çalışıyor.


---

12.10: Mısır, "güvenlik" gerekçesiyle Gazze'nin dünyaya açılan tek kapısı konumundaki Refah Sınır Kapısı'nı kapattı.

--------


17.20:
 Mısır'da İngiliz gazeteci öldürüldü. İngiliz SKY News kameramanı Mick Deane müdahale sırasında öldürüldü. 


Mısır'da dün ordu birliklerinin darbe karşıtlarını dağıtmak için Adeviyye Meydanı tamamen boşaltıldı. Çadırlar yakıldı, sahneler yıkıldı. Rabia Camii ateşe verildi. İşte Adeviyye Meydanı'nın son hali.

16.45: Mısır'da 1 ay boyunca olağanüstü hal ilan edildi.

15.54: Mısır güvenlik güçlerinin Rabiatul Adaviyye ve Nahda meydanlarına müdahale etmesi ve ülke genelinde başlayan gösterilerin başlamasından dolayı ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edilebileceği bildirildi.

15.30: Mısır'da, İhvan liderlerinin çocukları katledildi! Mursi'nin Basın Danışmanı Ahmed Abdulaziz'in kızı, güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti, 2 çocuğu da yaralandı.

ADEVİYE MEYDANI BU HALE GELDİ -VİDEO  


Mısır'da dün gerçekleştirilen operasyon sırasında göstericiler tarafından yaralı olarak ele geçirilen bir polis memuru, darbe karşıtı göstericiler tarafından korundu.

İhvan lideri Hayrat Şatır'ın damadı ve kızı Adeviye Meydanı'nda yaşamını yitirdi. 

Darbeyle görevinden alınan Muhammed Mursi'nin Basın Danışmanı Ahmed Abdulaziz'in kızı Habibe güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti, 2 çocuğu da yaralandı.

Mısır'da Müslüman Kardeşler yöneticilerinden Muhammed Baltaci'nin 17 yaşındaki kızı Esma'nın da Rabiatul Adeviyye Meydanında göğsünden ve sırtından aldığı kurşunlarla öldüğü bildirildi. 

Baltaci'nin oğlu Ammar, kardeşinin öldüğünü katıldığı televizyon programında açıkladı.


14.50: İhvan liderlerinden Biltaci, Emniyet Müdürlüğünün iddiasını yalanlayarak, gözaltına alınmadığını açıkladı.

14.20: Habertürk canlı yayınına katılan İhvan sözcüsü Leyla Musa, Muhammed Bilteci'nin gözaltına alındığını söyledi.

13.50: Muhammed Bilteci'nin gözaltına alındığı; kızının da Rabiatul Adeviyye Meydanında göğsünden ve sırtından aldığı kurşunlarla yaralandığı bildirildi.

İşte Mısır'daki katliamdan dehşet görüntüler-VİDEO

 
Mısır'da bu sabah gerçekleştirilen operasyonda nasıl bir katliama imza atıldığı internete düşen bir video ortaya koyuyor. İşte o görüntüler...

13.23: Cezaevindeki İhvan lideri Hayrat Şatırın kızı ve kocası şehit oldu

12.54: Mısır'da güvenlik güçlerinin darbe karşıtlarına müdahalesinde Rabiatul Adeviyye meydanındaki yaralılara tıbbi yardım engelleniyor

12.35: Mısır'da darbenin ardından iş başına getirilen geçici hükümetin, başkent Kahire'deki son gelişmelerle ilgili acilen toplantı yapacağı belirtildi

12.30: Mısır'ın başkenti Kahire'deki Adeviye Meydanı'na yönelik müdahalenin ardından Müslüman Kardeşler'in (İhvan) önde gelen birçok üyesinin tutuklandığı belirtildi. İçişleri Bakanlığı yetkilisi Abdülfettah Osman, özel CBC televizyonuna yaptığı açıklamada, "İhvan'ın bazı liderlerini tutukladık ama isim vermek için henüz erken." dedi.

12.15: Mısır ordusuna ve Esed rejimine yakınlığıyla bilinen televizyon kanallarının yayınlarında propaganda içerikli yayınlar dikkati çekiyor.

GÖSTERİCİLERE BÖYLE MERMİ YAĞDIRDILAR-VİDEO

 
Mısır'da ordu tarafından gerçekleştiren katliamın belgeleri ortaya çıkmaya devam ediyor. Adeviye Meydanı'ndaki kalabalığı dağıtmak isteyen polisin otomatik silahlarla halka ateş açtığı görüntüler yayınlandı.

11.55: Sinadaki Al Jazeera Muhabiri : Kuzey Sina'da hükümete ait tüm binalar kapatıldı.

11.35: Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki Mursi destekçilerine müdahalede onlarca kişi yaşamını yitirdi, binlerce insan yaralandı, Müslüman Kardeşler'in birçok lideri de gözaltına alındı.


11.08: Rabia Meydanına çok yakın olan Gnena Alışveriş merkezinin arkasından çekilmiş bir fotoğraf11.04: Kahire'ye giden tren seferlerini durduran güvenlik güçleri, başkente çıkan yolları da ulaşıma kapattı.11.00: 
Mısır'daki olaylar sırasında Mısır güvenlik güçlerinin darbe karşıtlarına müdahalesini görüntüleyen Anadolu Ajansı ekibi gözaltına alındı.

10.55: El Cezire: Adeviye Meydanı'nda katliamı görüntüleyen El Cezire kameramanı vuruldu

10.35: Mısır‬ 'da Yabancı Gazeteciler tutuklanıyor. Reuters muhabiri gözaltına alındı.

10.15: Nahda meydan hastanesi tamamen yıkıldı.

09.58: İhvan, Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanındaki göstericilere destek için Mısırlılardan "sokaklara dökülmelerini" istedi.

09.50: Mısır'da güvenlik güçlerinin halkın üzerine rastgele açteş açtığı, bunun üzerine çok sayıda ölü ve yaralı bulunduğu bildirildi.

KATLİAMDAN DEHŞET KARELER -FOTO GALERİ


09.45: Nahda meydanındaki bazı göstericiler saldırılardan korunmak için Kahire Üniversitesi Mühendislik Fakültesine sığındı

09.30: Adeviyye meydanında elektrikler kesildi. Müdahale ve katliam sürüyor. Meydanda kadinlar ve çocuklar var

09.13: Güvenlik kuvvetlerinin müdahale ettiği Nahda meydanı civarındaki park ve hayvanat bahçesinde yangın çıktı

09.00: Rabiatul Adeviyye Basın Merkezi, güvenlik güçlerinin meydandaki göstericilere müdahalesinde ölü sayısının 127'ye yükseldiğini, olayda yaralı sayısının ilk belirlemelere göre 2 bin. Yaralılara ilk müdahalenin olay yerinde göstericiler tarafından yapıldığı öğrenildi. Yaralı sayısı konusunda net açıklama yapılmadı. 

Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında, rastgele ateş açılması ve keskin nişancıların ateşiyle başlayan müdahale sürüyor. Meydanlardan dumanlar yükseliyor. Helikopterlerin alçak uçuş yaptığı alanda, darbe karşıtlarının çadırları zırhlı birlikler tarafından sökülüyor. 

Gösterileri organize eden Darbe Karşıtı Koalisyon Sözcüleri, bazı bölgelerden göstericilere rastgele ateş açıldığını ve keskin nişancı ateşinin başladığını kaydettiler. 

Bölgedeki canlı yayının kesildiği, bölgede mobil telefon şebekesinin sinyal kesici araçlarla engellendiği ve meydandaki canlı yayının da kesildiği bildirildi.

Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında müdahale sürerken, helikopterlerlin alan üzerinde alçak uçuş yapıltığı belirtiliyor. Nahda meydanındaki çadırların zırhlı birlikler eşliğinde gelen güvenlik kuvvetlerince yıkılmaya başlandığı öğrenildi.Meydanları terk edin çağrısı

Meydanlar üzerinde alçak uçuş yapan helikopterler, attıkları broşürlerle kadın ve çocukların meydanları terk etmeleri istendi. Broşürlerde, meydanlardan ayrılacak olanların can güvenliğinin sağlanacağı ifade ediliyor.

Bu arada batılı haber kaynaklarının güvenlik güçlerinin hedef gözterek ateş açmasını "meydan boşaltma operasyonu" olarak vermesi dikkat çekiyor.
Rabia'tül Adeviye / Askerlerin Yusuf Abbas caddesi yönünde ilk saldırıları

 


Mısır'da ordu güçlerinin ve polisin Nahda ve Adeviyye meydanlarında göstericilere yaptığı müdahale sonrası onlarca kişi öldü. Saldırıda bebeğini kaybeden bir babanın çığlıkları yürek dağladı.


Rabiatül adeviye meydanında barışçıl göstericilere karşı kullanılan İsrail bombası

loading...
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE