Devlet Desteği Aldı Hedefi 8 Bin Ton Üretim!

08-01-2017
Devlet Desteği Aldı Hedefi 8 Bin Ton Üretim!

.

Niğde merkez Güllüce köyünden Mevlüt Songur, Kültür mantarı yetiştiriciliğiyle ilgili yaklaşık 1yıldır ciddi araştırmalar yaptığını ifade etti.  

Eşi Firdevs Songur ile birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Kırsal Kalkınma Desteklemeleri kapsamında Genç Çiftçi projelerinin desteklenmesi programına projelerini sundu.

Projeleri kabul gören Songur çifti aldıkları 30 bin TL'lik devlet hibesiyle Güllüce köyünde evinin yanına kültür Mantarı tesisi kurarak üretime başladı ve ilk ürünlerini de aldı.

Kültür mantarı ile ilgili birçok araştırmalar yaptığını dile getiren Mevlüt Songur, tesisinin 130 metrekarelik alandan oluştuğunu belirterek, "Yaklaşık 1 komposun başlaması ve toplanacak hale gelmesi 2 ayı buluyor. Yani 15O ila 200 kilo günde hasat yapıyoruz. Elde edilen hasatı şuan Niğde'de kültür mantar satılan yerlere ve pazarcılara toptan veriyorum ve  bu tesisten yılda yaklaşık 7 ila 8 ton arası ürün alacağımızı tahmin ediyoruz. Kültür Mantarımız kompost denilen çuvala benzer alanın içinde çeşitli metaryeller var. Saman, darı küspesi, pamuk küspesi ve kayın talaşının karışımıyla elde edilen bir üründür ve kültür mantarı üretimi merakı olan herkese tavsiye ederim ayrıca da bizi destekleyen devletimizin yetkililerine teşekkür ederiz" diye konuştu.

 

Haber: Hüseyin Gökdemir

loading...
Etiketler : Devlet - Desteği - Aldı - Hedefi - 8 - Bin - Ton - Üretim! -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

MAKALELER YAZARLAR
KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE