Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı

12-10-2017
Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı

.

Niğde Sağlık il müdürlüğü Ekim Ayı Meme Kanserinde farkındalık ayı nedeniyle Niğde Ömer Halisdemir meydanında halkın bilinçlendirilmesi amacı stant açılarak vatandaşlara kanser hakkında broşür dağıtarak bilgilendirmeler yapıldı.

Standın açılışında konuşan Niğde sağlık İl Müdürü Dr. Yılmaz Yücel; “2004 yılından beri “Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri” yurt genelinde düzenlenmektedir. Kadınlarda meme kanserinin erken teşhisinin önemini vurgulamak ve meme kanseri farkında lığını arttırmak amacıyla tüm dünyada ve ülkemizde Ekim ayı meme kanseri bilinçlendirme ve farkındalık ayı olarak belirlenmiştir. Kanser günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini korumaktadır. Sebebi bilinen ölümler sıralamasında ilk sırayı alan kanser, öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır. Ülkemizin de 2008 Yılından beri uyguladığı Ulusal Kanser Kontrol programları doğru ve güvenilir kanser verilerinin toplanmasını, önlenebilir kanser etkenleri ile mücadele edilmesini, taranabilen kanserler için etkin tarama programları geliştirilmesini ve tedavi hizmetlerini kapsamaktadır” dedi.

Dr. Yücel; “Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) taranmasını önerdiği 3 kanser (meme, rahim ağzı, kolorektal) için ücretsiz toplum tabanlı tarama hizmeti Sağlıkta Dönüşüm programı ile tüm Ülkemizde 10 yıldan fazla süredir verilmektedir.  2000’li yıllardan beri tüm kanser istatistiklerimizde kadın kanserlerinin %20-25’i meme kanseridir. Risk faktörleri arasında ailede meme kanseri öyküsü, erken ilk adet yaşı, geç menapoz, çocuk emzirmeme, obezite sayılabilir. Riski azaltmak amacıyla kilo kaybı, düzenli egzersiz gibi davranış değişiklikleri etkili olabilir. Ancak risk faktörlerini en aza indirecek hayat tarzı değişikliklerinin yanı sıra hastalığın erken teşhisine yönelik yapılan meme kanseri taramaları bu kanserden ölümleri ve hastalığın sıklığını azaltmada en etkili yöntemlerdir. Kanser taramaları gönüllülük esasına dayanır ve kadınlarımızın katılımı ile başarıya ulaşabilir.  Meme kanseri tedavisi erken evrelerde yüzde yüz sağlanabilir. İleri evrelerde hem yaşam süreleri kısıtlı hem de tedavi seçimleri hastalar için yaşam kalitesini düşürecektir. Ülkemizde teşhis edilen meme kanserlerinin yaklaşık yarısı ne yazık ki ileri evrelerde olup, meme koruyucu cerrahi oranlarımız halen istediğimiz düzeylerde değildir” diye konuştu.

Niğde’de  KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi) ve KETEM dışı sağlık merkezlerinde (hastaneler) 2016 yılında 26 bin 57 kişi  40-69  hedef kadın nüfustan 7 bin 158 inin Mamografi taraması yapılmış olup, 2017 yılı ilk 9 ayında ise 26 bin 465 kişi 40-69 hedef kadın nüfustan 6 bin 884 ünün Mamografi taraması tamamlanmıştır. İlimizde 40-69 yaş arası tüm kadınlarımızın meme kanseri taraması için iki yılda bir mamografi çektirmek üzere Merkez Dışarı Camii arkasında bulunan KETEM’e (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi) başvurmalarını bekliyorum” şeklinde konuştu.

loading...
Etiketler : Ekim - Ayı - Meme - Kanseri - Farkındalık - Ayı -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE