loading...

EKMEK PARALARINI KAMIŞTAN ÇIKARIYORLAR

21-06-2017
EKMEK PARALARINI KAMIŞTAN ÇIKARIYORLAR

.

Mersin'in Arpaç köyünde yaşayan Mehmet Aş (52) 40 yıldır geçimlerini, sazlıklarda yetişen kamışlarla yaptıkları sepetleri satarak sağlıyor.
 
Her yıl ilkbaharda Niğde'nin şehir çıkışında Eskigümüş yol kavşağında görünüşte çadırdan ev onlara göre atölyeleri el emeği göz nuru bir birinden farklı nasırlı ellerle sepetler örüyorlar. Bu mesleği severek yaptığını söyleyen eşi Kerziban ve Mehmet Aş," her yıl ilk baharda ailece Niğde'ye geliyoruz 10 metrekare bırandadan yaptığımız yer hem evimiz hem mutfağımız 4-5 ay burda kalıyoruz. Konaklamamıza ilgi gösteren başta Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan'a ve bizlere sahip çıkan Niğde'lilere teşekkür ederiz. Mersin ve Afyonkarahisar'daki sazlıklarda yetişen kamışları ve Nevşehir Kızılırmak nehir kenarındaki söğüt budaklarından elde ettiğimiz ağaçları günde 8-10:saat çalışarak ayda ortalama 90 sepet yapıyoruz 40 yıldır bunları satarak geçimlerimizi sağlıyoruz. Tanesi ortalama 5 ve 45 liradan satıyoruz.Örduğümüz sepetleri vatandaşlardan yoğun ilgi görüyoruz.
 
Sepet örme işini atalarımızdan öğrendik.Eskiden köyümüzde hemen herkes bu işle ilgileniyordu. Şu an bu işi yapan az sayıda kişi kaldı.
 
Zahmetli bir iş yapıyoruz .Kamış normalde çok değersiz bir bitki olarak görülebilir. Fakat biz ekmeğimizi kamıştan kazanıyoruz. Kamış bizim için çok önemli.Kamış bazı işlemlerden geçtikten sonra örülecek sepet haline getiriyoruz.
Kamışın işlenmemiş halinin sert olduğunu dile getiren Mehmet Aş, "Kamışı bu haliyle örmek imkansız. Elimizle tek tek ortadan yarıyoruz. Sonra traktör yardımıyla veya taşla eziyoruz. Sulayıp üstünü kapatıyoruz. Bu şekilde yumuşattıktan sonra eşime veriyorum. Eşim de örüp, sepet haline getiriyor.Yaklaşık 25 çeşit modellerimiz var.En çok rağbet görenler ise piknik,çamasırlık, pazar sepetleri, sepze ve meyve kurutmalığı yazlıklarda, kameriyeler ,evlerin önünde, ve deniz olan yerlerde şemşiye çeşitleri"dedi.
 
Hüseyin Gökdemir NİĞDE
loading...
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


ANKET

Ak Parti'de Niğde'de Kim Milletvekili Adayı Olsun? 23 adaydan seçimini yapmak için ankete katılın

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE