Evde Sağlık Hizmetinden evde diş bakımı

03-01-2016
Evde Sağlık Hizmetinden evde diş bakımı

.

Niğde Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Naife Yüksel Uçar, Devlet Hastanesinin ‘Evde Sağlık Hizmetleri’ne başvuran hastalara Ağız ve Diş Sağlığı Merkezince bir ekibin hemşirelerle birlikte hizmet vermeye başladıklarını söyledi.

Başvuran hastaların Ağız sağlığına bakılarak ihtiyacının belirlenerek tedavilerinin ‘Evde Sağlık Hizmetleri’ kapsamında yapıldığına vurgu yapan Dt. Naife Yüksel Uçar, dişlerini fırçalayamayacak durumda olan hastaların dişlerini oluşturdukları Ekipteki görevlilerin fırçaladıklarını belirtti.

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Naife Yüksel Uçar; “Eğer talep olursa bu devam ediyor. Ama genelde maket dişlerimizle ve fırçamızla giden ekibimiz, gerek yakınına, gerekse hastaya diş sağlığı ve fırçalama konusunda bilgi veriyorlar” dedi.

Niğde Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Naife Yüksel Uçar, “Evde Sağlık Hizmetleri” konusunda başlattıkları uygulamanın detayları konusunda daha sonra şunları söyledi:

“Eğer hastanın tedaviye ihtiyacı varsa -kanal dolgu, protez gibi- bunu da burada hekimimiz var, ona havale ediyorlar. İşte çekilecek diş kanal, dolgu veya protez ihtiyacı varsa bunları da burada hekimimiz yerine getiriyor.

Hasta buraya gelebiliyorsa burada yoksa bizim Doktor ve ekiplerimiz hastanın evine giderek bu işlemleri gerçekleştiriyorlar. Ama yaşlı hastalarda genelde diş çekimine ihtiyaç duyuluyor.

Ağızda kalan kök dipleri oluyor. Bunları yerinde tespit edip hastalarımızın evinde yapıyoruz. Ama öncelikli hedefimiz bu tip yaşlı hastalara ağız hijyenini aşılamak istiyoruz.

Biliyorsunuz, bir kanal tedavisi, bir dolgu kötü bir ağıza yapılmaz. Onun için biz önce ağız hijyeniyle başlayıp sonra kademe kademe hastalarımıza hizmet vermek istiyoruz. Biz bunu bütün İl, İlçe, Köy, Kasaba muhtarlarına yazdık.

Eğer çevrenizde böyle bir hasta var ise, kalkamayan, yaşlı yada yatağa bağlı kişiler bize başvuru yapsınlar. Biz hemen o hastalarla ilgilenelim. Burada herhangi bir limit yok. Çağırsınlar yeter.”

loading...
Etiketler : Evde - Sağlık - Hizmetinden - evde - diş - bakımı - -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE