Evvela Samimiyet
Tuğba Doğan
.

 

Rüzgarı bekliyor mevsimler. Hayatla bağlarımız zayıflıyor. Zamanın hükmü, hükmün ve kudretin ağırlığı artıyor yüreklerimizde. Hoyrat bir zamanın bizden alıp götürdüklerinden ibaret hayat.

Dertlerimiz var çayın deminden daha demli olan. ‘’Hala kalpleriniz sızlamıyor mu başımıza gelen bu acı felaketler karşısında?’’ diyen Ahmed Yasin’e kulak veriyoruz daha da dertleniyor yüreklerimiz.

Omuzlarımıza el verecek gözyaşlarımızı silecek bir bakış yok mu nidaları dağlarken vicdanlarımızı, vurdumduymazlıklarımız yoruyor insanlığımızı. Paslı bir teneke misali lehim tutmuyor artık duygular.

Benliğimize samimiyetimiz kalmamış şu üç günlük dünya dediğimiz hengâmenin içinde. Bir inziva vaktindeyiz şimdi. Beraber bir samimiyet sınavı veriyoruz hepimiz. Kaybolan değerlerimizi, yozlaşan kültürlerimizi, medeniyetsizce yaşatılan medeniyetlerimizi yeniden anımsamaya çalışıyoruz. Yaşadığı toplumu muasır medeniyetler (!) seviyesine çıkartacak olan o nesli arıyoruz bir nevi. Çağdaş, modern, medeni safsatalarıyla batını kölesi olmuş bir konumdan vatanseverlik, milliyetçilik kavgası veriyoruz. Eleştirmek için eleştiriyoruz sadece.

Menfaatlerimiz uğruna paha biçemediğimiz değerleri heba ediyoruz. Zalimler için âlimlerle bir olmak yerine zalimlerle bir olup âlimlere tuzaklar kuruyoruz. Hainlerin ihanetlerine dur demek yerine altına bir de imza atıyoruz. Benliğimizi kaybettiğimiz, benliğimizle birlikte değerlerimizi yok ettiğimiz yerde sızlıyor yüreklerimiz. Felaketimiz olup çıkıyor karşımıza.

Değerlerimize samimiyet arıyoruz bir umut diyerek. Anadolunun bağrından kopup gelen bir bozkır tezenesi de biz olup yeni bir kültürü canlandırmayı hayal ediyoruz.  Üstad Neşet Ertaş’ın da söylediği gibi;

‘’Boş yere aldandım, boşuna kandım.

Rengi gözümde solan dünyada.’’ Diyoruz şu günlerde. Omuzlarımıza el verecek, gözyaşlarımızı silecek bir bakış arıyoruz. Kendi ellerimizle söndürdüğümüz bu dünyaya yeniden aldanmak istiyoruz bizler. Kültürlerimizi milli kültürümüze yaraşır bir şekilde yeniden canlandırmak istiyoruz. Biliyoruz, ‘’bir deviz bizler, yükü ağırdır devlerin.’’ Bu yükü sırtlanmış çıkmışız yola, niyetler halis. Ne yaptığımızın farkında olarak benliğimizin samimiyetini yeniden yakalamayı amaçlıyoruz.

İdeallerimiz var, hayallerimiz var, umutlarımız var yarınlar için.

Batının kölesi olduğumuz şu günlerde büyük bir çöküş yaşarken bir dirilişle yeni bir medeniyeti inşa etmek istiyoruz. Nereden geldiğimizi unutmadan geleceğimize ışık tutmak için çalışıyoruz. Geçmişe mazi derler demek yerine ecdadımıza, değerlerimize, kültürlerimize, medeniyetlerimize samimi bir vefa borcunu taşıyoruz omuzlarımızda.

‘’O çocuğu bekliyoruz. Dünyayı değiştirecek, yenileyecek, meşhur kelimelerimizle söyleyelim diriltecek çocuğu. O çocuğu ki görüntüye değil öze, dışa değil içe baksın. O çocuğu ki ön planı değil arka planı görsün diyen üstad Sezai Karkoç’un tasvir ettiği o çocuklar olmanın gururunu yaşıyoruz bizler.

Bizim savunduğumuz samimiyet; davamızdır.

Bizim savunduğumuz samimiyet; hak ile batılın kavgasıdır.

Bizim savunduğumuz samimiyet; değerlerimize, kültürlerimize, yeniden dirilteceğimiz İslam Medeniyetine bağlı kalarak güzel bir istikbalin savaşıdır.

‘’Diriliş İdeali, İslam’ın Dirilişi dediğimiz, milletimizin yine İslamla tarihteki yerine oturması atılımıdır. Davamız ve dava için kavgamız hakikat davası, hakikat savaşıdır.’’

Biz ise yeniden Diriliş Nesli olmaya aday bir avuç insanız. Bizler de o çocuğu bekliyoruz. Bizimle beraber bir avuç insan olmaya aday, omuzlarımıza el verecek, gözyaşlarımızı silecek samimi bir bakış arıyoruz.

Hayatla bağlarımız kopmadan değerlerimize, kültürlerimize, medeniyetimize sahip çıkacak samimi bir avuç insan bekliyoruz.

Velhasıl-ı kelam evvela samimiyet diyor, samimiyetlerimize içten bir samimiyet istiyoruz.

 

Tuğba Doğan

27-12-2015 21:45
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
  • Tuğba Doğan tarafından 2016-02-08 13:49:02 tarihinde yazıldı.
    Amiin Allah razı olsun Zeynep Hanım çok teşekkür ediyorum..

  • Zeynep Alan Özt tarafından 2015-12-27 23:55:45 tarihinde yazıldı.
    Helal olsun seni yetistiren anneye, babaya, emegi geçen herkeze ve en onemlisi senin samimiyetine....
    ALLAH yolunu açık etsin iki cihanda.
    Senin gibi gençleri görd

Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde Belediye Başkanı Kim Olsun?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE