Gelecek Adına Umut Var
MEHMET FATİH ADIGÜZEL
[email protected]
.

WIN Otomasyon Fuarına Mekatronik Mühendisleri Derneği  adına  katıldık. Üretimde yerli atak yapma adına Endüstri 4,0’a bizimde ortak olabileceğimizi ve çağa devrim adına bir nebzede ayakta durmaya çalışan şirketin yetkilileri “bu bizim için bir şans olduğunu ve bunun en önemli ortaklarından biriside Türkiye olacağını ifade ettiğini” duyunca, evet artık kim ne derse desin gerçekten Türkiye adının terör eylemleri ile neden karalanmaya çalıştığını anladım.

Mustafa Büyükdede Konsiad Genel Başkanı “Gençlerin bu anlamda elinden gelenin en iyisini yapması gerektiğini ve bunun ülkemizin makûs tarihini yıkma dışa bağımlılıktan kurtulması için çok önemli olduğunu belirtti.”

İTO Eğitim Komisyonu Başkanlığını ’da üstlenen Mustafa Bey: “Eğitim camiasının elini taşın altına koyma konusunda kararlılıkla devam etmeli ve mesleki eğitime daha çok yoğunlaşılması gerektiğini” ifade etti.

Mekatronik Mühendisleri Derneği; genç bir ekip ile yola başlaması ve buradaki taleplerin ülkenin önde firmalarının çalışan konusunda yeni kurulan bir dernekten yardım talebinde bulunurken, gençlerinde bu noktada kendisini ifade edebilmek için bir arayış içinde olduklarını gördüm.

Umut vardı. Öyle bir umuttu ki bu, Anadolu üniversitelerinden gençlerin fuarlara olan yoğunluklarında kendi adıma artık eğitimin tek başına yetmediğini ve fuarlarda kurumsal firmalarla temas kurma gerekliliğini gün yüzüne çıkardığını anlamama sebep oldu. Milyonlarca insan mezun olurken nitelikli eleman konusunda sıkıntı yaşayan bir ülke olduğumuz konusunda bir yaramızın olduğunu gösterdi.

Teori olarak bile ne kadar konuya hâkim olduğumuzu düşündüğümüzde, pratik konusunda eğitim camiasının gerçekten elini taşın altına koyma vakti geldiğini düşünüyorum. Kafelerdeki doluluk oranlarına kıyasla sanayimizin de aynı şekilde dolmasının gerektiğini düşünüyorum.

Birinci önceliğimiz sanayi konusundaki atılımların yapılması gerektiği ve bunun her kurum ve kuruluş olarak birinci önceliği öğrenciler içinde aynı ölçüde, ortak çalışma yapma gayreti içinde olması gerektiğini temenni ediyorum.

Umut, ülkemizin daha ileriye taşımasına sebep olacaktır.

İstiklal Marşımız “Korkma” ile başladığına göre orada bile bir mesaj var. Bizi kimse yıldıramaz. Dik durmaya devam etmeliyiz. Bunu başarmak için bizim Avrupa’yı örnek almak yerine “Endüstri 4.0 devrimine” ortak ya da bizim başını çektiğimiz sürece bizi ‘Avrupa’nın’  örnek alacağını düşündüğümüzde terör olaylarının neden bu kadar etkili olduğunu anlamak güç olmasa gerek.

Milletimiz artık, gelecek adına umutlu olduğunu bu fuarda da görmüş olmanın mutluluğu ile alandan ayrıldığımda, kendim içinde yapmam gerekenleri sorguladım. Umarım, her şey güzel olacak ülkemizde diyerek sonlandırıyorum. Saygılarımla. 

24-03-2016 11:48
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE