GENÇLERLE GÖNÜL GÖNÜLE NOTLAR
Muhammed Safa Ulusoy
.

Üç-beş  gün evvel kitaplıkta bulup başlığının cazibesinden dolayı okuma listeme eklediğim bir kitaptı “GEÇLERLE GÖNÜL GÖNÜLE”. Çok şükür ki vaktimin müsait olmasından dolayı fazla bir zaman geçmeden kitabı önüme koyabildim. İlk sayfayı okuduktan sonra içinde kaybolduğum bu muhteşem eserin son sayfasına gelince kalkabildim masadan. Türkiye Diyanet Vakfı Yayınlarından çıkan bu eseri ilk kez elinize aldığınızda sanatsal bir ağırlığı olduğunu ya da sanata vâkıf bir üslupla yazıldığını kapağından ve ilk sayfalarından hissedebiliyorsunuz. Yüz yirmi sayfalık bu, bir oturuşta okunası eserin takdiminde Mustafa hoca sözlerine “Sevgili gönüldaşlarım” diyerek başlıyor ve daha ilk satırlardan samimiyet rüzgarları esmeye başlıyor gönlünüze doğru. Enfes bir konu tasnifi ile derlenmiş bu eser yine takdimden önce güzel bir hat yazısıyla karşılıyor bizi. Çok samimi, sade ve anlaşılır bir dille kaleme alınmış olan bu kitap, içerisindeki maneviyatla bir nevi kendine bağlıyor okurlarını. Mustafa hoca kitabın içerisinde o kadar güzel bir konsept oluşturmuş ki konular şiirlerle, bentlerle, büyüklerin nasihatleriyle başlıyor ve her konuya en fazla üç sayfa yer veriliyor ama o üç sayfa kültürden sanata, edebiyattan musikiye, şiirden özlü sözlere varıncaya dek müthiş bir ahenk ve süsleme ile ayetler, hadisler eşliğinde adeta bizi uzun bir düşünce mihmandarı kılıyor… Konular herkesin anlayabileceği bir dille aktarılıyor, kimi zaman bir atasözü, kimi zaman bir türkü, kimi zaman bir şiir, kimi zaman da bir tavsiye gönüllerimize tercüman oluyor…

Mesela Mustafa hoca “Tiryakiliklerimiz” konusuyla “Tiryakilik genellikle kötü alışkanlıkları akla getirir fakat burada tam aksi anlamda kullanılmıştır” diyerek salih amellerin, doğru ve yararlı davranışların, işe yarar işlerin bunun yanında bir enstruman çalmanın, şiir okumanın, örgü örmenin, ağaç dikmenin ve çevremizi temiz tutmanın tiryakisi olmamızı tavsiye ve telkin ediyor…

Geçmişi ziyaret geleceğe seyahattir” diyerek para, pul, dergi gibi çeşitli koleksiyon oluşturma hobileri edinmemizin faydalı olacağını ifade ediyor.

Bir de ev ödevleri veriyor Mustafa hoca “Dünyevileşmek” konusuna örnek olarak gösterdiği “Tekâsür” suresinin birinci ayetinin ardından not düşüyor bizlere:

Ev ödevi: Tekâsür Suresi

Sonra, Mustafa hoca bazı konuların ardından sorular soruyor bizlere “Eğitim” konusunun sonunda “Mehmet Akif Ersoy 1925’te Mısır’da iken yazdığı “Secde” isimli muhteşem şiirini kime ithaf etmek istemiştir?” diye bir soru yöneltiyor okurlarına Mustafa hocanın kitap içerinde yer verdiği bu tip uygulamalar yüzde tebessüm akılda ise soru işareti bırakıyor.

Not: Ahmed Naim Bey’e ithaf etmek istemiştir

Devam eden konularda bazı tespitleri can evinden vuruyor insanı. “İpek Böceği” başlığıyla “Tevazu, bir anlamda her bilenin üstünde bir bilen (Yusuf 12/76) olduğunu bilmektir” diyor ve alçak gönüllü olmak yücelmenin ta kendisidir diyerek hepimizi alçak gönüllülüğün toplumsal inşasına çağırıyor.

Mustafa hocanın evvela insanı ve ümmeti kucaklayan fikirleri, yürekleri de kucaklıyor, yorum farklılıklarının taassupla püskürtülmeye çalışılmadan birliğimizi korumaya özen göstermemiz gerektiğini belirterek şunları söylüyor:

İslam dünyasında var olan bu çeşitliliği ifade etmek için; ‘İslam yüz şeriti bir otoyoldur’ benzetmesini yapmak ve hemen şunu ilave etmek gerekir; ‘Bu otoyolun iki kırmızı çizgisi vardır: Farzlar ve haramlar’ Bu iki ana ilkeye “eyvallah” diyen herkes İslam dairesindedir. Dedelerimiz bunu şöyle formülleştirmişlerdir “Ehl-i kıble tekfir edilemez.” Yani insanların hata ve günahları ne kadar çok olursa olsun Kabe’ye yöneliyorsa aforoz edilemez, dinin sınırlarının dışına itilemez.

Kültür ve sanata çok büyük önem ve değer veren Mustafa hoca hayatımız boyunca güzel sanatların, sazın, sözün, sesin, hat sanatının, resmin ve mimarinin peşinden koşmamızın dini ve hissi kemalata erişebilmemizde bizlere kolaylık sağlayacağını ifade ediyor. Satırlar arasında yitişimizin önüne geçemediğimiz kitabında Mustafa hoca, eleştiri ve tespitleriyle de ufkumuzun sınırlarını zorluyor ve “Giyim Kuşam” meselesinde şöyle diyor:

Takva elbisesini diktirmek varken tafra elbisesinin yırtmaçlarıyla meşgul olmak ne garip bir anlayıştır! Kültür ve sanat kitaplarının satışı dibe vururken parfümeri piyasasının şaha kalkması ne anlamsız alışveriştir! ‘Görünüyorum, o halde varım’ mezhebine mensup olmak ne kadar yanlış bir tercihtir!

Gayet zarif ve hoş bir üslupla da zamane gençlerini eleştiriyor:

Günümüz gençleri düzenli bir şekilde spor yapmak yerine, başkalarının yaptığı sporları gereğinden fazla seyrederek, saatlerini ve günlerini harcamakta, para ve nefeslerini tüketmektedirler.

Her satırı başka bir alem olan bu eser “Ömür Çabuk Geçer” başlığıyla okurlarına veda ediyor:

Aslında doğum ile birlikte ölüm kuyruğuna giriyoruz” diyen yazar hepimizi bol bol düşünmeye sevk ediyor.

Ayet ve hadisler ışığında Müslümanın takınması gereken tavırları sıralayan Mustafa hoca, her konuyu bir ayet ile delillendirmeden ve konuya itibarı pekiştirmeden de geçmiyor yazılarında. Büyük bir zarafet, ilim, irfan, ihlas ve samimiyetle hazırlandığı her cümlesinden aşikar olan bu kitap bir sanat musikisi, bir Neşet Ertaş, hoş bir ilahi ve karşı sayfasında da yine muazzam bir hat yazısıyla bizleri “Mini Kütüphanemiz” bölümüne uğurluyor.

Kültüre, sanata, dine, edebiyata, psikolojiye, ilme, giyim kuşama, yiyip içmeye, sağlığa, zamana ve ahlaka varıncaya dek hayatın her alanıyla ilgili 40 adet kitap tavsiyesi bulunan  eserin son sayfası Beyyine Suresinin 3. ayeti kerimesiyle karşımıza çıkıyor ve Kuran-ı Kerim ile bizlere veda ediyor.

Onlarda en doğru yazılar vardır” (Beyyine 3)

Okurken geçirdiğiniz vaktin her saniyesiyle iftihar edeceğiniz bu muhteşem eseri başta gençler olmak üzere, eğitimciler ve gençlerle temas halinde olan herkese tavsiye ediyorum;

 

Prof.Dr.Mustafa Kara

Gençlerle Gönül Gönüle

*

Gönlünüz nur olsun

Ömrünüz kitapla dolsun…

11-02-2016 10:27
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE