Gibi Yaşamak, Gibi Algılamak

.

Yaşamak; istençlerimizin bir bütün halinde yerinde saymadan sürekli yeni maceralara kapı aralamak diye düşünüyorum. Elimizdekilerin kıymetini bilmemek ya da -gibi- yapmaktan başka çaresi olmayanlara gelen en güzel söz sanırım. Ayrıntıya bakmadan kuş bakışı yaşamak; kişinin kendi egosu ile toplumun istediği yöne yönelme çabasının bir bütün halinde arama, sürekli yeni yerleri, yeni yaşam şekillerine bürünme tarzının açılımı gibi yaşamak.

                Gibilerimizin çokça yeri aslında yaşamımızın bir bütününü oluşturmaktadır. Kişilik, insanın etrafından gördüğü kişilerden etkilenip "favorim" ya da örnek aldığım şahısa benzeme denebilir. Oluşacak kişi kendini yitirmiş kendi olmaktan çok örnek aldığı kişi olabilme dürtüsü ile kendi öz benliğine verdiği tahribatı ilerleyen zamanlarda toplumun değer yargılarına muhatap olmamak için başka şeylere kendini kaybetmiş gibilere selam vermenin adı yaşamak. Huzursuzlukların ve sıkıntının tamamını oluşturan kısmının kişinin ne olmak istediği ve bu süreçte toplum ile verdiği mücadele sonucu eğer zeybek gibi dik durabilirse sonucunun ne olduğu ya da tüketim toplumunun bir elemanı olacaksa da bunu kendi istekleri ile yapması kişinin aradaki farkı anlamasına sebep olabilir.

                Algılarımızın açık olması gerekli. Yaşam ile birbirine bağlantılı olan, en azından bir unsur olarak görebiliriz, algıyı. İçimizdeki kişinin algıları açık ise oluşacak toplum baskısına gibi tarzından ziyade, keşkelerin olmadığı bir alanda savaşını vermesi; kişinin ilerleyen zamanda tecrübelerinin esiri olmaktansa, insanın düşüncesi -hayat bir nefes- diye düşünebildiği müddetçe ve verilen savaşın kimin için ve ne için olduğunu sorgulayarak yaptığı müddetçe, oluşan bir nefeslik yaşamını gibilerden arındırdığı ve kendi olabildiği sürece gibilerden sıyrılan bireyler oluruz. Bunun bize kattığı şey, farklı düşünen, farklı algılayabilen ve farklı yaklaşımlarla toplumun bir bölümünün istemediği ama istendiği taktirde üretken bireylerin istedikleri doğrultuda yaşamlarına yön verebilenler olduğunu göreceğimizi düşünüyorum. Gelişmiş bir toplumdan söz ederken Avrupa'yı örnek göstermemizin bana göre lisans seviyesindeki kuşakların bize göre fazla olması ve dar kalıplarından çıkmış farklılıkların toplumun güzel birer meyve verebileceği inancı ile yaşamlarındaki rahatlığın ve tepeden bakmayan bireyler -kültür- için en azından böyle olduğunu düşünüyorum. Gibilerin, keşkelerinizin olmadığı bir hayat yaşamanız dileği ile...

13-08-2016 14:49
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE