Hacamat ve Sülük Tedavisi Hastanede Yapılmalıdır!

05-11-2019

.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Sülük, Ozon ve Hacamat hizmetleri Çocuk Hastanesi Bölümünde hizmet vermeye devam ediyor. Tedaviler hakkında bilgi veren Uzman Doktor Metehan Duran, bu tedavilerin hastane ortamında ve kesinlikle steril bir şekilde yapılaması gerektiğinin altını çizdi. Uzm. Dr. Metehan Duran, bu tür tedavilerin yapılamasında en önemli kuralın Sağlık Bakanlığı onaylı olması gerektiğinin ve sertifikalı kişilerce tedavinin uygulanması gerektiğini söyledi. Tüm bu imkanların Niğde Ömer Halisdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde mevcut olduğuna değine Uzm. Dr. Duran, “Özelikle bazı hastalarımız kan sulandırıcı kullanıyorlar, merdiven altı diye tabir ettiğimiz ortamlarda yapılan hacamat tedavilerinde hastaların bu durumları hangi tür ilaçları kullandıkları sorgulanmıyor. Yine görsel şov oluşturmak adına hastalara derin çizikler atılıyor, vücuttaki intihap ve ağır metaller bu derin çizikler nedeniyle vücuttan atılmıyor” dedi.

Bel ve Boyun Ağrılarına Ozon Tedavisi

Uzm. Dr. Duran,  Duran, ayrıca bel ve boyun şikâyetleri bulunan hastalara klinik şartlarında ozon gazı uyguladıklarını söyledi. Bu tedavinin bilimsel çalışmalara göre cerrahiye kıyasla daha etkili olduğunu belirten Duran, "10 yıla kadar etkili olduğu görülmüş. En önemli avantajı da hastayı ayakta tedavi edebilmemiz. Hastanın cerrahi bir işlemden ve cerrahi sonrası enfeksiyon gibi komplikasyonlardan koruyan, tedavi sonrası hastanın günlük yaşamına devam etmesini sağlayan kolay bir tedavi yöntemi." dedi.

Hastanede Sülük Tedavisine İlgi Yoğun

Hastanede sülük tedavisine ilgi oldukça büyük olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Duran, Sülük tedavisinin faydaları hakkında da bilgi aktararak şunları söyledi; "Halkımız sülüğün pis kan emdiğini zannediyor ama öyle bir şey yok. Yapılan araştırmalarda canlının kendi ihtiyaçlarını karşılamak için kan emerken yüzden fazla enzim salgıladığı bulunmuş. Bunlar dışında ödem çözücü, ağrı kesici, antibiyotik, kan sulandırıcı, pıhtı eritici ve birçok etken maddenin olduğu bulunmuş. Sülük tedavisi uygulanacak hastanın herhangi bir kan sulandırıcı ve kanamayla ilgili bir ilaç kullanıp kullanmadığını tespit etmemiz lazım. Bu tedavinin kullanılmadığı hastalar da var. Mesela lösemi hastalarına bu tedavi uygulanmaz. Sülüğü uyguladıktan sonra da kanı sulandırdığı için bir gün boyunca o ısırık yerinin kanaması durmaz. Onun için baskılı pansuman uyguluyoruz. Bir gün boyunca duş almaması orayı ıslatmaması gerekiyor." Duran, halk arasında sülüğün kusturularak tekrar kullanılabileceği bilgisinin de yanlış olduğunu sözlerine ekledi.

loading...
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE