Hayırlı Yolculuklar
Muhammed Safa Ulusoy
.

Yine bir yoldayım.

Kulağımda ki müziğe eşlik eden cam kenarı manzaraları. Kısıtlı aydınlatma ve kafamda bir yığın bavulla çıktım yola. Âdetimdir yolculuklarda bol bol müzik dinler, yazı yazar, kitap, dergi vs. okurum.

Kulağımda rengârenk eserler raks ediyor. Makamlar, notalar, pesler, tizler… Sinan Özen geliyor kara ara kulaklarımın önüne “Ey buti nev eda olmuşum müptela” diyor sonra Metin Şentürk “ Akşam oldu hüzünlendim ben yine” deyince bizde hüzünleniyoruz, Hüner Coşkuner “Sen gençliğimin katilisin çok geç anladım” dediğinde otobüsle birlikte yanıyoruz. Öylece bir yolculuk yapıyoruz işte, parçaların farklılığı sebebiyle her duyguyu yaşıyoruz. Ondan olsa gerek yaptığım yolculukları hep yaşadığımız hayata benzetirim. İnişli-çıkışlı, engebeli, mutlu, hüzünlü, huzurlu, ümitli, kederli, kavuşmalı, ayrılmalı, yemeli-içmeli tıpkı hayat gibi işte. Her yolculukta bir şeyler kazanıyor bir şeyler kaybediyoruz. Çoğu zaman tam hazırlanamıyor eşyaların yarısını evde unutuyoruz. Heyecanlanıyoruz, telaş sarıyor her yanımızı unuttuklarımız için üzülüyor, pişman oluyoruz. Yenilerini alsak da hiçbir şey evdekilerin sıcaklığını vermiyor. Sonra fiyakalı bir söz geliyor gözlerimin önüne “Yola çıktıklarını yolda bulduklarına değişme!” Gerçekten de “Fiyaka” kelimesinin hakkını doyasıya veren bir söz. Sonra bir şiirimizde;

Yoldur bu

Bitmek bilmez bir hareket

Demişiz. Aslın yol herkese göre farklı manalar barındıran bir eylemdir. İnsan doğumuyla artık bitmek bilmeyen bir hareketin, hengâmenin içine dalıyor. İşte böyle bir hareketin içerisinde yola çıkışımızın asıl nedeni bizim rehberimiz olacaktır. O nedene sımsıkı sarılmalıyız. İnsan fıtrat üzere gerçek yol rehberini-nedenini bulacaktır elbet. Bulamayanlarda olacaktır doğal olarak onlarda nedenlerini aramaya devam etmelidirler. Arayıp da yanlışı bulanlara da dua ederiz, ıslahı mümkün değilse “Lekum dinikum ve liyedin” (Sizin dininiz size benim dinim bana) ayeti mucibince inandığını rehber edinmesini tavsiye ederiz.

*

Velhasıl makamlar ve solistler değişse de, gönül sazımızda hüzzam faslı da geçse, hatta gençlik cağımız dahi geçse de çabamız, gayretimiz ayaklarımızı sırat-ı müstakim üzere sabit kılabilme yönünde olmalıdır. Günde kırk defa dua ederiz bunun için ana dua sadece dilden dökülen harf topluluğu değildir. Değişiklik iyidir ama Müslüman için ideal olan itidaldir. Değişen ruh halimizi ara sıra dizginleyip neler için sevinip neler için üzüldüğümüzün muhasebesini yapmalıyız.

*

Yola çıkış nedenimizin rehberimiz olmasını dilerken güzel bir hadis-i şerifi de aktararak veda etmek istiyorum.

Yol ameldir diyebiliriz…

“Ameller niyetlere göredir. Herkese niyet ettiği şey vardır. Öyleyse, kimin hicreti Allah’a ve Resulüne ise onun hicreti Allah ve Resulünedir. Kimin hicreti de elde edeceği bir dünyalığa veya nikâhlanacağı bir kadına ise, onun hicreti de o hicret ettiği şeyedir.” (Buhari, Müslim)

Yola çıkacağımız bir nedenimiz olsun. Sımsıkı sarılacağımız, Hiç olmasa yolunda karınca misali yanacağımız bir neden…

Hayırlı yolculuklar….

10-08-2016 10:50
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE