İÇİMİZDEKİ BEN
MEHMET FATİH ADIGÜZEL
[email protected]
.
Sözlük anlamı olarak benlik; bireyin ne olduğu, ne olmak istediği, kendi beni ve başkalarının kendisini nasıl gördüğü konusundaki bilgisi ile öz varlığı şeklinde tanımlanmıştır.
 
Her insanın, kendini nasıl gördüğü ve nasıl algıladığı konusunda tasavvuru bulunmaktadır.
İnsanların, “Ben kimim?” sorusuna verilen cevap ve insanın genel olarak kendi hakkında sahip olduğu inançların toplamıdır.
 
Gerçekten biz kimiz? Bunun cevabını vermek güç aslında benlik(self) olarak tarif edilirken; kimi zaman ene, kimi zaman nefs, kimi zaman ise rûh/can kelimesini kullanıyoruz. Aslında, bütün anlamlar bizi aynı adrese götürüyor. Biz, içimizdeki kişiyi dışarı çıkarmaya çalışıyoruz.
 
Başarımız çıkan kişinin rûh hali ile aynı ölçüde nefsimizin esiri olmadık mı çoğu zaman?
Neden böyle düşünüyorsun; belki de aramızda benim gibi bardağı ters çevirip içine bakmak isterken kendi nemasından olan kişiler vardır. Zaten, yakalamaya çalıştığımız objeler hep ters tarafından bakan kişiler konusunda düşünmekle geçti, yanılıyor muyum? Ne dersin, sevgili okur.
 
Gece oluyor, öğrencisin benliğin seni sosyal medyaya sürüklüyor. Kim ne yapmış bir bak diyor. Peki, bakıp bir şey kazanmayacağını sende biliyorsun ama yine de oradaki hayatı merak ediyorsun.
 
Senin olmayan yapmacık gülüşlü kareleri inceleyip, onların hayatına ortak olduğunu düşünüyorsun. Yanlış düşünmüyorsun; inan bana okur.
Yazmaya başladım mı kendimi tutamıyorum; kusura bakma, ne olur. Benim  sosyal medyam burası.
 
Ne yaparsın işte, birileri sayfalarda dolaşırken benim sayfalarımın farklı olduğunu anladığını düşündüm, bir an. Söze, Mevlana ile devam edeyim mi, ne dersin? Evet, dediğini duyar gibiyim. Bende seninle aynı fikirdeyim.
“Can, apaçık ve bize son derece yakın olduğundan görünmez. Biz de onu kayıp zannederiz.
İnsan, bu yönüyle içi su dolu, fakat ağzı kuru bir küpe benzer.”(Mesnevi c.1 1120)
 
Metafordaki su, insanın asıl benliğini; ağız yani sûret kısmındaki kuruluk ise küpün tümüyle kuru zannedilmesi nedeniyle insanın ezeli(öncesi olmayan) benliğini görmesine engel olan mevhum (gerçek) benliğini sembolize eder.
Baktığımızda mananın derinliğini anlamanız güç olmuyor.
 
Mevlana’nın eserlerindeki derinliğin tek düze yazılmış eserlerden farklı olarak karşımıza çıkışı insanı şaşırtmıyor, doğrusu.
Konu nereden, nereye geldi.Ne konuşmak isterken, Bir anda yine kendimi kaybettim. Sana anlatmak istediğim aslında güncel konular.
 
Mesela; sağına, soluna baksana, içindeki benliği çözmeden başkalarının içine girmeye çalışan şeyin, yine ‘o’ yani benlik olduğunu görüyorsun. 
 
Değer yargılarımızı bize kırdırmaya çalışan bizler değiliz; içimizdeki yüzde onluk muhalefet kesimden insanlar.
 
Bunlar bizim geleceğimizi elimizden almak için yapmadıkları halt kalmadı. Baksana içine çekmeye çalıştıkları bizlerin oralarda olup, aynı intihar etmeye çalışan kişileri yaratmaya çalışıyor olmalarından başka ne anlamı olabilir ki?
 
Peki, biz mutluluğu yüksek katlı binalarda ararken onların kurguladığı tüketim toplumu olmamızı neye borçluyuz, sence?
 
Yediğimiz yemekleri düşünsene; yıllar öncesinde, büyüklerimiz yere düşen karpuz kabuğunun içini yerken; mikrop diye bir şey hakkında bilgi sahibi olmadıkları için mi, şuanda bizden daha çok yaşıyorlar ne düşünüyorsun, bu konu hakkında?
 
Bizi, her yönüyle dış güçler içine çekmek istiyor. Sana daha yeni bahsetmiştim; muhalefete odun taşıyan içimizdeki münafıklardan başkası değil, inan. Bu odunu bir sobaya atsalar; bizim millet zaten hemen galeyana gelmeye hazır.
 
Aslında, ülkü/ülke kelimeleri birbirine ne kadarda yakın değil mi? Ama, biri ideal anlamında diğeri toprak bütünlüğünü ifade ediyor. Şimdi, ideallerimizi birbirimize sımsıkı şekilde ile bağlarsak; işte benliğimizi çıkar çatışmalarının dışına bırakmış olur; galip gelen yine biz oluruz.
 
Sonuna kadar okuduğun için teşekkürler, okur. Sende olmasan biz ne yapacağız derdimizi kime anlatacağız…
03-01-2016 21:03
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE