iPhone'larda kulaklık çıkışının yanındaki delik ne işe yarıyor?

03-04-2018
.

.

Neredeyse ilk iPhone'lardan bu yana kulaklık çıkışının yanında minik bir delik yer alıyor. Milyonlarca kullanıcının gözünden kaçan bu "minik detay" esasında çok önemli bir görevi yerine getiriyor. İşte kulaklık çıkışının hemen sağ tarafında yer alan minik deliğin asıl işlevi...
 
Apple, birkaç yılda bir iPhone'ların tasarımında önemli yenilikler gerçekleştirse de bazı detaylar tamamen aynı kalıyor. Neredeyse ilk iPhone'lardan bu yana asla değişmeyen ve yerini kaybetmeyen kulaklık çıkışının yanındaki minik delik gibi...
 
Yıllardır iPhone kullanan kişilerin dahi gözünden kaçabilen bu detay, bazı kişiler tarafından da "reset düğmesi" şeklinde biliniyor ama bu doğru değil. Kulaklık çıkışının yanındaki bu minik delik aslında çok önemli bir görevi üstlenen ikinci bir mikrofon.
 
iPhone'lardaki bu ikinci mikrofon, gürültü engelleyici görevini üstleniyor. Gürültü engelleyici mikrofonlar çevredeki seslerin azaltılmasını ve görüşme yapan kişinin sesinin karşı tarafa daha net iletilmesini sağlıyor.
 
iPhone'larda kulaklık çıkışının hemen yanında bulunan aktif gürültü engellemeli mikrofonu aktif etmek için küçük bir ayar yapmak yeterli. Bunun için öncelikle Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik bölümüne geçiş yapmak gerekiyor. Akabinde "İşitme" seçenekleri altında yer alan "Telefon Gürültüsünü Gider" seçeneğini aktif etmek yeterli. 
 
Telefon Gürültüsünü Gider seçeneğinin hemen altında "gürültü giderme, alıcıyı kulağınıza doğru tutarken telefon görüşmelerindeki çevre gürültüsünü azaltır." açıklaması da yer alıyor. Hepsi bu kadar. Bu işlemi gerçekleştirerek telefon görüşmelerinde arka plandaki gürültülerin karşı tarafa daha az gitmesi sağlanabiliyor.  
loading...
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE