KOP Teyap Başlıyor

27-11-2014
KOP İdaresi tarafından hazırlanan 2015 yılında faaliyette olacak KOP Teyap saha analiz çalışmaları başlıyor.

.

KOP İdaresi tarafından hazırlanan 2015 yılında faaliyette olacak KOP Teyap saha analiz çalışmaları başlıyor.
 
Kalkınma Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğiyle düzenlenen ihtiyaç analizi çalıştaylarının saha çalışmalarını Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü üstleniyor.
 
TEYAP Projesi ile KOP Bölgesi’nde değişen iklim şartları, kuraklık ve üretim çeşitliliği üzerine bir farkındalık oluşturmak isteniyor.
 
KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, bölge için önemli olan eğitim ihtiyacının karşılanacağını ifade etti.  
 
 KOP’ta eğitim başlıyor
 
KOP Bölgesi’nin önemli araştırma merkezinden biri olan Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü aracılığıyla yapılacak olan saha çalışmaları ve çalıştaylarla üreticinin bilinçlendirileceğini vurgulayan Başkan Babaoğlu şunları ifade etti:
 
“Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde illerinden oluşan KOP İdaresi kurulduğu günden beri bölgemizde çeşitli çalışmalar yapıyor. Değişen iklim şartları, su azlığı, kuraklık ile ortaya çıkan sorunların güncel bilgilerle yenilenmesi için 2015 yılında faaliyete geçireceğimiz KOP TEYAP için saha analizi çalışmalarımıza önümüzdeki günlerde başlıyoruz. Bu çalışma sonucunda güncellenen bilgilerle Bölge illerimizde yayım yapan kurum ve kuruluşlarının, tarım paydaşlarının eğitim materyali eksikleri giderilecek, üreticilerimiz bilinçlendirilerek bölge kalkınmasını artıracak kaliteli, katma değeri yüksek ürün yetiştirmeye yönlendirilecektir. KOP Bölgesi için güncel bilgilere ulaşacağımız bu çalışmayı önemsiyoruz. Ayrıca KOP TEYAP’a ek olarak KOP Bölgesi’nde tarım üzerine faaliyet gösteren tüm kamu kurum ve kuruluşları ilgilileri ile illerin üst düzey yöneticilerinin de yer aldığı anket çalışmaları yapılıyor. Yaklaşık bin kişinin yer aldığı anket çalışmasının sonuçları çalıştaylarda analiz edilerek yapılacak yayım faaliyetlerine ışık tutacaktır. Bu çalışmalara destek veren Bakanlıklarımız başta olmak üzere, saha analizlerini yapan Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Fatih Özdemir ve ekibine teşekkür ediyorum” diye konuştu.
 
 Başkan Babaoğlu, ihtiyaç analizi çalıştaylarının önümüzdeki günlerde Aksaray, Konya, Karaman ve Niğde’de kurum ve kuruluşların katılımıyla geniş katılımlarla düzenleneceğini de sözlerine ekledi.
 
loading...
Etiketler : KOP - Teyap - Başlıyor -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE