Kültür ve Sanat
Muhammed Safa Ulusoy
.

Çoğu zaman Niğde’nin sivil toplum, sosyal ve kültürel faaliyetler yönünden eksik olduğundan dert yanarız. Eksik olduğu, bir noktada doğrudur ama bu boşluğu doldurmak için gece gündüz çalışanlar ve koşturanlar da var. Çok geri gitmeden, son 3-4 günde Niğde’de neler olmuş hep birlikte bir göz atalım;

05 Şubat Cuma – Helva Sohbetleri

Helva Sohbeti nedir?

“Eskiden İstanbul’da uzun kış gecelerinde yapılan bir nevi toplantı. Kış gecelerinde halk, devlet ricali zaman zaman sohbetler tertip ederlerdi. Bu sohbetlerin gayesi ilmi muhasebe olup, çeşitli meselelerde görüş alışverişi yapmaktı. Sohbet meclislerine alim, şair ve ilim adamları davet edilir; ilmi, edebi sohbetlerden sonra nefis helvalar yenirdi. Tarihte Lale Devri’nde yapılan Helva Sohbetleri pek meşhurdur. Böyle ilmi sohbetlere Sultan Üçüncü Ahmet Han da davet edilir, gayet olgun geçen bu meclislerde ilmi sohbet ve faydalı vakit geçirilirdi.”

Bir grup genç, Helva Sohbetlerini gördükten sonra “Bu kültürü Niğde’de de yaşatmalıyız” diyor ve hemen çalışmalara başlıyor. İstişareler sonucunda Helva Sohbetleri için belirlenen ilk isim Meral Bıyık oluyor. Meral hoca gençleri kırmıyor ve 5 Şubat Cuma akşamı Hüdavent Hatun Düğün Salon’u karşısında yeni açılan bir çiğ köfteci dükkanının ikinci katında gençlerle bir araya geliyor. Meral hocamız “Geçmişten Günümüze Ebru Sanatı” başlığı altında bir sunum yapıyor ve çok keyifli bir muhabbet eşliğinde program icra ediliyor. Bu tür organizasyonlara hasret kalan gençler büyük bir ilgiyle Helva Sohbetlerini takip ediyor. Niğde için Helva Sohbetlerinin çok özel ve güzel bir program olacağına inanıyoruz , gereken ilgi ve alakayı halk tarafından da göreceğini ümit ediyoruz.

Evet..

Bizlerin en eksik kaldığı konulardan birisi de sanırım kültür ve sanat… Çünkü dini ders ve sohbetlere öncelik veriyor kültürel etkinlikleri ikinci plana bırakıyorduk ve ne hikmetse her zaman ikinci plana geçemeden, önceliğimiz içerisinde belimizi doğrultmaya çalışıyorduk.

Artık dini sohbet ve derslerin yanında kültür, sanat, edebiyat, şiir ve musiki sohbetlerine de gereken ehemmiyeti gösterip ilgili programları tertip etmek için harekete geçmemiz gerekiyordu. Elçi Derneği bu aşamada devreye girdi ve Helva Sohbetleriyle dini sohbetlerin yanında mütedeyyin gençlerin bu ihtiyacını bir nebze de olsa karşıladı.

Genç Elçilere Selam Olsun…

*

Not: Helva Sohbetleri her hafta Cuma günleri saat 18:00’da bahsi geçen çiğköfteci de tertip edilmeye, gençleri kültür ve sanatla buluşturmaya devam edecektir.

*

Not2: Bu haftanın konuşmacısı (12.02.2016) Prof.Dr.Ziya Avşar hocamızdır. Ziya Hoca ile Türk Edebiyatını konuşacağız, sizleri de bekleriz.

6 Şubat Cumartesi – Yazsan-Bir Sohbetleri

Program her hafta cumartesi günleri saat 15:00’da Niğde Ak Medrese içerisindeki Yazsan-Bir’in tarih kokan toplantı salonunda gerçekleştiriliyor. Okuma, okutma, doğru oku(t)ma ve gençleri bilinçlendirme konusunda gönüllü olarak hizmet eden ağabeylerimiz sağ olsunlar bu programı düzenli olarak tertip ediyorlar.

Ben istifade edebildiğim için bir iki aydır arkadaşlarımla birlikte programa mümkün mertebe katılmaya özen ve gayret gösteriyorum. Programın düzenlendiği ortam, sohbet esnasında içeri yayılan samimiyet ve konuşmacıların güzel sunumları her hafta “İyi ki gelmişim” dedirtiyor. Yazsan-Bir yöneticilerine ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum hepsinden Allah razı olsun.

*

Eleştiri: Bu konularda (sosyal-kültürel faaliyet, sanat, şiir, edebiyat vs.) Niğde’nin kısır olduğundan şikayet edenleri bu programlarda aramızda görememek insanı şaşırtıyor… Yokluğundan şikayetçiysen varlığında herkesten evvel iştirak edeceksin abi…

6 Şubat Cumartesi - Yunus KOCA Su Kuyusu

Niğde Ak Parti Gençlik Kolları İl Başkanlığı, (İnsani Yardım Vakfı) İHH aracılığıyla Suriye’nin İdlib kentine Yunus KOCA anısına 150.000 kişiye hizmet verecek bir su kuyusu açtıracağını duyurdu. Cumartesi akşam saat 20:30 da başlayan Twitter gündem çalışması tüm Türkiye’nin desteğiyle yarım saat sonra etkisini gösterdi ve proje #YunusKocaYaz3072yeGönder tagıyla Türkiye gündeminde 5. Sırada yerini aldı. Ünlü isimlerin projeye destek vermesi Niğde’yi sevindirdi 3 saat gündemde kalan su kuyusu projesi tüm Türkiye’de duyurulmaya çalışıldı. Evvela Niğde olarak bu projeye sahip çıkıp İdlib’teki kardeşlerimizi bu müşkil durumdan kurtarmak için biran evvel harekete geçmeliyiz..

YUNUS KOCA yaz 3072 ye Gönder.

*

7 Şubat Pazar Ümmete - Dua Programı

Mehmet Ali Şafak hocamızın 3 sene önce Sungur Bey Camii’nde başlattığı program artık konsept olarak oluşumunu tamamladı diye düşünüyorum. Program saat 4:15’te teheccüd namazıyla başlıyor ardından vitir namazı kılınıyor vitir namazında yapılan arapça dua vaktin, camiinin doluluğunun ve samimiyetin de etkisiyle gözleri dolduruyor. Vitir namazının ardından kısa bir toplu zikir oluyor, ardından da dua edilip vaaza başlanıyor. Namaz vaktinin gelmesiyle vaaz sona eriyor, sabah namazı kılınıyor ve sofralar yerlere serilmeye başlıyor. Müthiş bir nüans ve coşku içerisinde geçen Ümmete Dua programı çorba ikramıyla sohbet ve muhabbetle sona eriyor. Gelenler bilir pişman olmak şöyle dursun evvelce gelmediğine pişman oluyor insan. Mehmet Ali Şafak hocamıza böyle bir program düzenlediği, etrafına ve eşrafına örnek olduğu için teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun.

Not: Güne Ümmete Dua ile başlamak öbür aya yetecek şekilde şarj ediyor insanın iç alemini…

*

7 Şubat Pazar- Huzur Sohbetleri

Yine bir Osmanlı kültürü olan Huzur Sohbetleri Niğde’de başladı. Sohbet Eğitimci-İlahiyatçı Merve Tuhan’ın katılımıyla “Sünnete Göre Günlük Hayat” konusu çerçevesinde Niğde Öğretmen Evi’nde gerçekleştirildi. Hanımlara yönelik olarak düzenlenen sohbet, katılımcılardan büyük beğeni topladı. Elçi Derneği’ne ve Eğitimci-İlahiyatçı Merve Tuhan’a teşekkür ediyoruz.

Her hafta Pazar günleri yapılacak olan Huzur Sohbetleri’ne tüm hanım kardeşlerimiz davetlidir.

*

Niğde’de gerçekleştirilen sosyal ve kültürel faaliyetlerden bazılarına bu haftaki yazımızda yer verdik. İlgilenenler yazımızda belirttiğimiz şekilde programlara icabet edebilirler. Artık bu alanda Niğde’yi eleştirenlere verebilecek bir cevabımız var diye düşünmekteyim…

*

Dost seçmek bir hayli zordur, seçtikten sonra dostluğu, sevgiyi, saygıyı ve muhabbeti muhafaza etmek daha zordur…

Bu haftaki yazımı herkese tavsiye ettiğim ünlü bir Azeri türkünün Türkçe tercümesiyle bitirmek istiyorum;

 

 

Aziz dostum bana küstü, incindi

El gibi ayrılıp çıktı evimden

Gidince yolları ateş bastı şimdi

O gitti, kalmışım hasretinde ben

 

Nasıl türkü yakayım, nasıl söyleyim

Dost gitti, kendime gelemiyorum

Sanki ellerim yok oldu benim

Gözümün yaşını silemiyorum

 

Çaldığı o sazı getirin bana

Görün ki çalmakta ne de mahirim

Elim değdiğinde bir tek teline

Teller ‘’yeter’’ deyip kırıldı o an

 

Yolunuz dosta çıka…

08-02-2016 23:00
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE