Mesafe
Muhammed Safa Ulusoy
.

Mesafe dediğimiz şey kaç odalı bir ev?
Kaç şamdanlı bir avize?
Kaç çeşit?
Ne kadar?
Ya da, ne bu mesafe?
Her yönden oldukça zengin, epey bir çeşit. Bazen 10 kilometre, bazen 1.000 kilometre. En mantıklı açıklaması “YOL” dur mesafenin. Şehit farkı, semt farkı vs. en net görebildiğimiz mesafe çeşitidir. Başka neler var dersek; Bazen mesafe, bırakamadığımız bir insandır ya da zaruretten kaldığımız bir mekândır. Aslında imkân varken, adımlar varken kavuşmaya tek mesafe bırakıp gidemediklerimizdir. Bu kavuşmanın kıyas terazisinde hafif geldiği anlamına gelmemektedir. Bilakis bırakamadıklarımız, zaruretlerimiz birer mesafe oluverir, çıkar karşımıza. Kavuşmak için düşünmeden gemileri yakmak da ahmaklık olacaktır.
*

Kavuşmak varsa hasrette vardır ikisi de Mevla’dandır. Hem mesafeler olmasa kavuşmalar bu denli heyecanlı ve güzel olamazdı. Bazen de mesafe; kavuşmuş olsan da cismen, Bir kırgınlıktır, dargınlıktır, gururdur. Dip dibe de olsan eşinle, dostunla, annenle, babanla bir mesafe vardır arada kilometrelerden daha uzun, daha içli… Bu tür mesafeler karşılıklı anlayışla, hoşgörülü yaklaşımlarla halledilebilmeli. Aksi takdirde gerçek anlamda “YOL” mesafesi kırgınlığın ardından içimizi daha bir başka acıtacaktır… Kırgınlık mahzun bir bakışın affettirmeyeceği bir duygu değildir. Affedebilmek, kin gütmemek, kötülükleri unutmak, duygudaşlık, aynı hatayı yapabilme ihtimalinin farkında olmak bir erdemdir. Bunlar tabii karşılıklı yapıldığı takdirde toplum olarak sağlıklı bireysel ilişki düzeyimiz oranları alt üst edecek bir serilikle başlarımızın üzerine çıkacaktır.
*
Bir başka mesafe ise “KIZGINLIK” diyebiliriz. Gerçi kızgınlıklar genelde anlıktır. Anlık kızılır ardından soğuma süreci gelişmeye başlar. Bu kimisinde 10 dakika, kimisinde 10 yıldır.
“Her âdem bir âlemdir”
5 parmağın 5’ i de bir olmadığına göre insanlardan da tek tip bir davranış bekleyemeyiz. Kızgınlık soğuduktan sonra yerini kırgınlık ve inada bırakır. Kırgınlık halinde insan olarak yapabileceklerimizden bahsettik. İnat bambaşka bir boyuttur. Kimi zaman etrafın etkisi, mahalle baskısı, kimi zaman gurur, ego bu duvarın yıkılmasına müsaade etmez. Yenilgi korkusu yer bitirir insanı. Aslında bunları aşıp kucaklaşmak her şeyin ve herkesin ağzını kapatacaktır. Bunu tecrübe etmemiz gerekiyor… İnat insanı mantıksızlığa, duygusuzluğa, anlayışsızlığın derin karanlıklarına iter. Yani insani ilişkileri olabildiğince zora sokacak bütün halleri tetikler. İnat söz konusu olduğunda maziyi hatırlamak faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Güzel anılar, hikâyeler, muhabbetler, yemekler, misafirlikler, seyahatler vs. kalbimizi yumuşatacaktır. İnada neden olan olayı unutmaya çalışıp, Muhammedi bir ahlakla iyi hasletleri anımsamak, anılar deryasında birkaç kulaç atmak her şeyi yoluna sokacaktır. Mesafe herkes için farklı bir anlam ifade edebilir. Sadece kendi ördüğümüz mesafe duvarlarını daha dikkatli inceleyerek, olaylara, kişilere vs. sağduyulu ve duygudaş olarak yaklaşarak bunları aşabiliriz. Bunun dışında Allah’tan gelene eyvallah demekten başka ne diyebiliriz ki…

07-08-2016 12:52
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE