Mevsimlik Tarım İşçilerinin Çilesi

21-06-2016
Mevsimlik Tarım İşçilerinin Çilesi

.

Niğde'nin Bor İlçesi Çukurkuyu Kasabası girişinde konaklayan mevsimlik işçiler, kurdukları derme çatma çadırlarda başta elektrik sorunu olmak üzere birçok sıkıntı ile mücadele ediyorlar.

Urfa ve Suriye gibi binlerce kilometre uzaklıktan ekmek parası kazanmak için Niğde'ye tarım işçisi olarak gelen vatandaşlar, çok zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyorlar.

Şanlı Urfa’dan gelen 13 çocuk babası 40 yaşında ki Zekeriya Songur, kendisinin amele çavuşu olduğunu söyleyerek, Suriyelilerle birlikte 1000 kişi olduklarını söyledi.

Memleketlerinde kısıtlı iş imkanı nedeniyle yevmiye ile çalışmak için şehir şehir dolaştıklarını söyleyen Songur, Çocuklarını da beraberinde getirdiklerini ve  insani koşullardan uzak çok zor şartlar altında çalıştıklarını ifade etti.

Mevsimlik işçini yevmiyesinin 40 lira olduğunu belirten Songur,”Bizde bulunan ameleler genelde Suriye’deki savaştan kaçan insanlar. Mevsimlik işçilerin ihtiyaçları var. Kimse gideremedi. Burada elektrik sorunu var, elektrik gelecekti ama gelemedi. Özellikle Suriyeli arkadaşlarımızın bazı ihtiyaçları var. Hasta olanlar var, hastaneye götürülüyorlar ama fazla ilgilenmiyorlar hastanede. Yiyecekleri yok, yemek yapacakları kap yok, çadırlarında halı yok. Yaşadıkları alanda kurulan derme çatma çadırlarda susuzluk başta olmak üzere elektrik, banyo ve tuvalet ihtiyaçları olan mevsimlik tarım işçilerinin birçoğunun oruç tutması dolayısıyla beslenme sorundu da en büyük ihtiyaçlar arasında.

ÇAĞDIŞI BİR ORTAMDA YAŞIYORUZ

Yaşadıkları alanda kurulan derme çatma çadırlarda susuzluk başta olmak üzere elektrik, banyo ve tuvalet ihtiyaçlarının öncelikli acil ihtiyaçları olduğunu söyleyen Suriyeli Abdurrahman İbrahim (34) ise 3 çocuk babası olduğunu söyleyerek ailesine bakması gerektiğini söyleyerek ”Burada Suriyeli işçiler çok, ekmek yok, elektrik yok, yevmiyemiz 40 lira çok az  "Çağdışı bir ortamda susuz ve tuvaletsiz yaşam büyükleri bir derece ama çocuklarımızı hemen etkiliyor. Çocukları durdurabilmek çok zor. Tozun toprağın içindeler. Kaldığımız çadırlar korunaklı değil. Her şey bir yana Ramazan ayındayız, elektriğimiz olmadığı için ne buzdolabımız var nede başka bir elektronik aletimiz. Karanlıkta iftar yapmak zorunda kalıyoruz. Havaların ısınmasıyla birlikte çocuklarımızın sütleri ve yemeklerimiz bir günde bozuluyor. Daha insani şartlar altında yaşamak istiyoruz. Daha 4 ay gibi bir süre buralardayız, tarladayız. Durumumuz belli en azından elektrik sorunumuz çözülsün, bu konuda yetkililerden yardım istiyoruz" şeklinde konuştu.

ENÇOK ÇOCUK VE KADINLAR ETKİLENİYOR

Bor ilçesi Çukurkuyu Kasabası'nda kurulan çadır kentte yaklaşık 1000 geçici tarım işçisi hayata tutunmaya çalışıyor. İşçiler sabah erken saatlerde, tarlaların yolunu tutarken, çocuklar genelde tarlada çalışamayacak yaşta olan aile büyüklerine bırakılıyor.

Urfa ve Suriye'den Niğde'ye gelerek çalışan mevsimlik tarım işçilerinin ulaşım, beslenme, barınma, eğitim ve sağlık alanlarında yaşadıkları sorunlar en çok çocuklar ve kadınları vuruyor. Derme çatma çadırlarda, doğru dürüst yatacak yerleri bile olmayan çadır kentlerde imkansızlıklarla boğuşarak yaşam mücadelesi veren tarım işçilerinden Bayram Dernek; “Mecbur kalmasak evlerimizi bırakıp gelmeyiz. Ramazan ayı içerisindeyiz birçoğumuz zor şartlara rağmen oruç tutarak dini ibadetlerini yerine getiriyor. Ama elektrik olmadığı için sağlıksız ortamda yaşadığımız için çok zorlanıyoruz. Doğru dürüst tuvalet ve banyo imkanı olmadığı için çocuklarımız rahatsızlanıyor. Sağlık hizmeti almakta zorlanıyoruz" şeklinde konuştu.

YETKİLİLERDEN YARDIM BEKLİYORUZ

Şanlıurfalı Bayram Dernek ise ekmek parası için buraya çalışmaya geldiğini söyleyerek, en büyük sıkıntılarının elektrik olduğunu söyledi. “En büyük sıkıntımız bu karanlıkta kalıyoruz akşamları. Yemek yiyeceğiz karanlıkta kalıyoruz mum ışığında yemek yiyoruz. Odun sıkıntımız var yemek yapamıyoruz. Çadır Kentte yaşayan mevsimlik tarım işçileri, her yıl buraya geliyoruz her yıl aynı şartlarda yaşamaya çalışıyoruz, ekmek paramızı kazanmak için burada tarlalarda çalışmak zorundayız. Yetkilerden mevsimlik işçilerin barınmaları için şartların iyileştirilmesini istiyoruz. Beslenme, elektrik ve su olmadığı için çocuklarımızda salgın hastalık başlamasından korkuyoruz” dedi.

Eşinin 5 aylık hamile olduğunu vurgulayan Dernek, “5 aylıkken normalde aşı yapılması lazım ama yaptıramıyorum. Burada ki sağlık ocaklarına gidiyoruz, biz bakamayız ilçeye gidin diyorlar. İlçeye gidiyoruz aşı yapacağız diye, gidin sağlık ocağında yaptırın diyorlar. Sağlık Ocakları 4-5 aylığına misafir alamayız diyorlar. Geçenlerde gezici ekip geldi sözde aşı yapacaklardı 2-3 haftadır geliyor gezici ekip sadece isim alıp gidiyorlar ne aşı var ne bir şey.” Şeklinde konuştu.

loading...
Etiketler : Mevsimlik - Tarım - İşçilerinin - Çilesi -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE