Miniklere Florürlü Vernik Uygulaması

12-01-2018
.

.

 Niğde sağlık İl müdürlüğü Ağız ve Diş Sağlığının önemi ve florürlü vernik uygulaması hakkında öğrencileri bilgilendirmek amacıyla Kurum Yöneticisi ve  sağlık personelinin katılımıyla Nasrettin Hoca Ana Okuluna ziyaret gerçekleştirildi.

Niğde Sağlık İl Müdürü Dr. Ertan Değirmencioğlu; “ Flor Vernik Uygulaması kapsamında 2017-2018 eğitim öğretim yılında İl genelinde 60 ayını doldurmuş anasınıfı öğrencileri ile ilkokul  1.- 2.- 3. Sınıf öğrencilerine yönelik iki kez florürlü vernik uygulaması yapılması, ayrıca uygulama öncesinde 1. sınıf öğrencilerinin ağız ve diş muayenelerinin yapılması gerekmektedir. Bu amaçla Flor Vernik Uygulamasında  1.Uygulama 11/12/2017-12/01/2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş  olup,  2. Uygulamanın 16/04/2018-11.05.2018 tarihleri arasında yapılması planlanmıştır. İlimizdeki öğrencilere yapılan Florürlü Vernik uygulamasında amaç, öğretmen ve öğrencilerin dikkatini diş sağlığına çekebilmek, diş yapısını kuvvetlendirmek, çürüğe karşı direncin kazanılmasını sağlamak, çocuklara diş fırçalama alışkanlığını kazandırarak, diş minesini güçlendirip mevcut çürüklerin çürüme hızını azaltabilmektir. Yapılan eğitimlerde ağız ve diş sağlığının önemi ve bu konuda doğru tutum ve davranışın geliştirilmesi hedeflenmektedir” dedi.

               Dr. Değirmencioğlu; “Dişler ağız içerisinde bir denge içerisinde bulunur. Ağız boşluğunda bulunan bakteriler ve şeker bu dengeyi olumsuz yönde etkiler. Tükürük ve florürün dişlerin sağlam kalmasında olumlu etkisi olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Florürlü diş macunları dünya genelinde etkin şekilde kullanılmaktadır. Uygulamada kullanılacak olan florürlü verniklerin çocuklarımız sağlıklarını tehdit edecek herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bu sebeple sayın velilerimize çocuklarında Flor Vernik uygulaması yapılmasına izin vermelerini ve konu hakkında  daha  duyarlı olmalarını rica ediyoruz” diye konuştu.

loading...
Etiketler : Miniklere - Florürlü - Vernik - Uygulaması -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE