Mükemmellik Teferruatta Mahfuzdur
Muhammed Safa Ulusoy
.

Toplum olarak bazı hassasiyetlerimiz var, değerlerimiz var ve bizi biz yapan kültürün, medeniyetin izleri var hayatımızın her alanında. Senelerce, asırlarca dünyaya yön vermiş, kıtalara hükmetmiş, çağ kapatıp çağ açmış şanlı bir tarihe sahip olan bu necip millet şimdi aslından koparılmaya, ceddine yabancılaştırılmaya, değerlerinden vazgeçirilmeye ve hassasiyetlerine duyarsızlaştırılmaya çalışılıyor.

Özellikle gençlik olabildiğince dejenere edilmeye, soyundan, atalarından ve onların miraslarından olabildiğince mahrum bırakılarak batı paradigmasının dar penceresinden hayatı okumaya mahkûm ediliyor, edilmeye çalışılıyor.

Coğrafyamızda büyük bir taarruzla ve itina ile yönetilen asimilasyon çalışmaları çeşitli alanlarda mesafe kat edildiğini gösterse de geçmişine, tarihine sımsıkı sarılan yığınları görmek, benliğini, değerlerini, özünü kaybetmeyen insanların varlığına şahit olmak yeni bir dirilişin habercisi gibi hüzünlerimizi ve boşvermişliğimizi umuda tahvil etmeye yetiyor.

 Modernitenin mutluluk replikası cazibesine kapılan, sekülarizmin derin dehlizlerinde ahiretini hatırlamayı bile unutan, kapitalizmin dayattıkları karşısında artık acı veren prangalarını gevşetmeye çalışan ve hedefsiz, gayesiz, ideoloji yoksunu hodgâm bir şekilde günü gün etmekle meşgul olan insanların varlığı bizleri üzse de umudumuzu yitirmemize kâfi gelmiyor.

 Asırlardır her türlü oluşumda ve bütün kollektif yapılarda iz bırakmış ve de toplumun her kesimine aşılanmış, işlenmiş bu İslami tohumlar hala her bireyin gönlünde hüküm sürmeye devam ediyor, kimisinde yeşermiş, kimisinde sulanmayı bekliyor…

Bize düşen gönülleri sulamak, tohumları yeşertmek, müreffeh bir toplumun inşası için Âlem-i İslam’ın umut pınarlarının kapaklarını açarak yeniden tüm hızıyla çağlamasını sağlamaktır. Bunun için aslımıza sadık kalmak, güç bela koruyabildiğimiz değerlerimizi nasipsizce hayat sınırları dışına çıkarmamalıyız.

*

Geçen haftalarda bir arkadaşımla muhabbet ederken bu yazıyı yazmama vesile olan şu sözlere muhatap oldum;

“Adam her tülü israfın içinde yüzüyor, tutmuş suyun israfından bahsediyor; bir başkası ayık gezmiyor ama perşembe günleri alkol almadığı için bununla iftihar ediyor; diğeri ise her türlü küfrü rahatlıkla edebiliyor ama tutuyor küfrün üstüne “Pis hayvan” diyor “Domuz” demiyor-dedirtemiyorsun”

Evet…

İşte bunlar bizim geçmişimiz, tarihimiz, hassasiyetlerimiz…

Bunlar bir zamanlar coğrafyamızda evvela dinin nedenli idrak edildiğinin, hayata nakşedildiğinin ve akabinde teferruata kadar, şüpheli durumlardan kaçınmaya varıncaya dek Ahlak-ı Muhammedi’nin toplumun ekseri çoğunluğuna nüfuz ettiğinin bir nişanesidir. Bizim bununla mutlu olmamız gerek, bunun bizi umutlandırması gerek bu tür hassasiyetleri “Hurafedir, bid’attir, gereksizdir” diyerek yaşam dairesinden diskalifiye etmek yerine bu hissiyatı oluşturmaya muktedir olan toplumu-medeniyeti hakkıyla idrak etmek gerekir.

 Hedefimiz toplum olarak, Âlem-i İslam olarak bu seviyeyi yakalamak, zihinlerde tahayyül edilen medeniyet tasavvurunu yeniden inşa etmek, bu değerlerin, hassasiyetlerin içini doldurarak yeniden hayat bulmasını sağlamak olmalıdır. İslam’ın, Kuran’ın hayat ile bağdaştırıldığı kültürümüzden bugün bizlere kalan, bizlere bırakılan dinin ve hissiyatın teferruat kısmı olabilir ama bu teferruata hayat veren geçmişimizi hatırlar ve onu yeniden canlandırıp, diriltebilirsek ayrıntılar ile uğraşacak düzeyle gelişmiş bir toplum olabiliriz.

 

?

Oryantalistlerin kirli oyunlarına tepkisiz kalıp firavun tipolojisine sadece karşı mı çıkacağız yoksa Musa’nın yanında Harun mu olacağız?

!

“Onlar tuzak kurdular; Allah da onların tuzaklarını bozdu. Allah, tuzak kuranların hayırlısıdır.”

Tuzakları bozan Rabbe secdeler olsun!

Elimizden geleni yapacağız ve bileceğiz ki;

Hakka tevekkül, muvaffakiyetin anahtarıdır!

Mükemmellik teferruatta mahfuzdur…

27-01-2016 14:15
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
  • ahmet vural tarafından 2016-01-28 15:36:23 tarihinde yazıldı.
    RABBİM ufkunu yolunu açık etsin sayınızı çoğaltsın.. kardeşim..... çok başarılı bir yazı..

Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE