Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan’dan işçilere büyük jest

12-01-2018
.

.

Niğde Belediye Başkanı Rıfat Özkan Belediye işçilerine geçtiğimiz yıl 3 yıl süreli imzalanan sözleşmeye yüzde 14 zam vererek işçilere büyük jest yaptı. 
Niğde Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında geçen yıl imzalanan Toplu İş Sözleşmesi 3 yıl süreli olarak belirlenmiş ve işçilere yüzde 7 oranında ücret zammı verilmişti.
Niğde Belediye Başkanı Rıfat Özkan aynı sözleşme üzerinde protokol hazırlatarak işçilerin ücretlerine, geçen yıl alınan ücretin iki katı oran belirleyerek % 14 zam yaptı. Belediye Başkanı Rıfat Özkan işçilerle yaptığı toplantıda, işçileri mağdur etmemek için mevcut sözleşme üzerinden 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi yasasına uygun olarak ek protokol hazırlattığını ve işçilerin emeğinin karşılığı olarak bu protokolü imzaladığını belirtti.
Belediye Başkanı Rifat Özkan; “Belediye Başkanlığı görevini devraldıktan sonra bu süreç içerisinde ben işçi kardeşlerimize maaşlarına acaba 1 puan daha ekleyerek nasıl yardımcı olurum diye kılı kırk yararak düşündüm süreç biraz da bundan uzadı. Hatta bu konuda genel merkezimizde istişarelerde bulundum ek bütçeye 2018’de nasıl kaynaklar bulurum diye düşündüm. Çünkü daha önceki sözleşmedeki yüzdelerden daha çok artış yapmayı kafama koymuştum” dedi.
Gecen yıl verilen zammın iki katını veren Belediye Başkanı Rifat Özkan; “Bu arada işçi kardeşlerimiz özellikle süreç içerisinde başkanım biraz daha arttır diye tavsiyelerde bulundular. Gökhan kardeşimiz, Kadir kardeşimiz bizde işçiyiz kendimize istemiyoruz ama tüm işçi arkadaşlarımıza öyle bir beklenti var. Epeyde bir geçim sıkıntıları var diye bana özellikle serzenişte bulundular sizlerin adına. Fakat tabiki hesap işi bütçe işi. Bir puan artırmanın bile ne kadar yük getireceğinin farkındayım. Ayrıca biliyorsunuz taşeron işçiler kadroya geçecek. Meclisten yetki aldım ve Hizmet Anonim Şirketi diye bir şirketi belediye bünyesinde kurduk. Onların da ücretlerinde ciddi anlamda önceki taşeron işçi maaşına göre artış olacak. 2018’de bu da benim önüme gelecek. Tüm bunlara rağmen yine kadrolu işçilerimize olan sizlere yüzde 14 gibi bir artışı kararlaştırdık. Ciddi anlamda söylüyorum bu bir demagoji değil. Bunun çok daha fazlasına layıksınız. Ben genelde sizlerden memnunum. 2 buçuk aylık belediye başkanlığı sürecimde sabahları hep beraber kolay gelsin diye sizleri ziyaret ettim. O şartlarda sizlerin nasıl gayretle çalıştığınızı biliyorum. Bu azim ve bu çalışmalarınızdan dolayı vatandaşa hizmet etmekteki işlerinizi en iyi çabayı göstermenizden dolayı, soğukta sıcakta çalışmanızdan dolayı Allah arzı olsun diyorum, elinize, kolunuza, yüreğinize sağlık” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Niğde Belediye Başkanlığı ve Belediye-İş Sendikası arasında sözleşme imzalandı.

loading...
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE