Niğde'de Patates Bol Ama Üreticiler Sevinmedi

15-11-2015
Niğde'de Patates Bol Ama Üreticiler Sevinmedi

.

Türkiye'de patates üretiminde birinci sırada yer alan Niğde'de, geçen yıl tarlada 1 liradan satılan patates bu yıl rekoltenin artmasıyla tarlada 40 ila 50 kuruştan alıcı buldu. Patatesin kilosunun pazar tezgahlarında ise 5 liradan 1 liraya kadar düşmesi üreticiyi memnun etmedi. 
 
Niğdeli üreticiler, patates fiyatlarının istikrarsızlığından yakınarak, “Patates bir yıl iyi kazandırıyor, bir yıl kötü. Patates fiyatlarında istikrar yok. Bu durum hem üreticiyi hem de tüketiciyi zor durumda bırakıyor” dediler. Patates Üreticisi Celil Demir, “Şu anda aşırı derece patatesin bol olduğunu söyleye bilirim. Fiyatların aşırı derecede düşük olduğunu, maliyetin ortalama 80 kuruş ile 100 kuruş olduğunu tahmin ediyorum. Gördüğünüz gibi dolum ve patatesi 50 kuruştan verdim. Nereden baksan ortalama 40 ve 50 kuruş zararım var. İşini bırakmış adam patates ekmeye gelmiş. Bunlarda olunca üç katı dört katı patates üretimi oldu. Devletimiz, hükümetimiz güçlü acilen buna önlem almaları lazım. İnşallah ihracat olur da en azından çiftçinin elindeki patatesler dökülmeden çıkar” dedi.
 
 
"PATATES FİYATLARINDA İSTİKRARSIZLIK VAR"
 
Patates fiyatlarında istikrarsızlığın olduğunu dile getiren diğer bir üreteci Erdem Çalı, “Patateste bir istikrarsızlık var. Geçtiğimiz yıllarda 1 lira fiyatlar olmuştu, şimdi ise 40 ile 60 kuruş arasında fiyatlar değişiyor. Bu fiyat düşümü de patates üreticisi zarara uğratıyor. Patatesin özellikle Türkiye’de tohum girdileri, patates fiyatları düzenlenmesi lazım. Türkiye'nin tükete bileceği kadar ve çiftçinin para kazana bileceği şekilde ekim yapmamız gerekmektedir. Patatesin bize maliyeti 70 ile 80 kuruş, Türkiye’de ise patates verimi ise ortalama 3 ton, bu 3 ton iken biz yüksek tohum maliyetleri ile yüksek gübre maliyetleri ile 70 ile 80 kuruştan aşağı üretemiyoruz. Biz bunu ise 40 ile 60 kuruşa sattığımız için çok zarar ediyoruz. Patateste Türkiye’de istikrarsızlık var. Bir yıl 1 lira 2 lira ediyor, diğer bir yıla ise tam tersi oluyor. Patates bir yıl para ettiği zaman zannediyorlar ki büyük çiftçiler ve zenginler herkes buna yükleniyor. İşini gücünü bırakıp gelen insanlar patatese yükleniyor. Bu yüzdende her tarafta patates ekimi artıyor ve her yer patates oluyor. Önemli olan bizim tohumumuzu Türkiye’de kendimizin üretmesi ve dış ülkelerden tohum almamamız” diye konuştu.
 
"BU SENE PATATES DE BOL, EKİM DE BOL"
 
Patates Üreticisi Bayram Elmas ise, “Bu sene patates bol, ekim de bol. Tabi tüketici açısından iyi ama tüketici açısından çok zor. Bu sene patates bildiğiniz gibi geçen seneki fiyatının da yarısının altındadır. Bu da maliyetlerin yüksek olduğundan dolayı biz de zarar ediyoruz. Şu anda yetiştirdiğimiz patatesi zararına satıyor. Bunu tüketici ucuza yiyor ama bu sefer de patates üreticisi yok olma aşamasına geliyor. Benim başkalarıyla rekabet etme şansım da yok. Geçen sene sezon sonunda patates fiyatı yükseldi, bunu bütün yayın organları gündeme getirdi" ifadelerini kullandı.
 
"ÇİFTÇİLERİN ÜRETTİKLERİ MALLAR ELLERİNDE KALIYOR"
 
Ertan Baştürk de, “Bu tür senelerde şirketlerin ekim alanı ve gücünün ve devletin onlara verdiği imkanlarla patates üretiminde çok üst sınırlara çıkılıyor. Bu da bireysel üreticimizin bölgelerde Niğde, Nevşehir ve Ödemiş dolaylarındaki çiftçilerin ürettikleri mallar ellerinde kalıyor. Çünkü onların pazarlama gibi bir sorunu olmuyor. Burada serbest ekonomi piyasası olduğundan dolayı büyük sorunlar çıkıyor. Üretici firmaların hem karşılardan aldıkları vadeli sistem bizim çiftçilere uymuyor. Bu yüzden çiftçilere günü birlik para lazım onlar da vadeye yaygın dayanabildikleri için devletin verdikleri desteklerden dolayı bud a rekabet ortamını sonlandırıyor" şeklinde konuştu.
loading...
Etiketler : Niğde'de - Patates - Bol - Ama - Üreticiler - Sevinmedi -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE