NİĞDE'DE SOFRALARIN VAZGEÇİLMEZİ ÜZÜM PEKMEZİ YAPIMINA BAŞLANDI

25-09-2017
NİĞDE'DE SOFRALARIN VAZGEÇİLMEZİ ÜZÜM PEKMEZİ YAPIMINA BAŞLANDI

.

Niğde'de  her yıl Eylül ayının sıcağında binbir zahmetle bağlardan toplanan üzümler geleneksel yöntemler kullanılarak pekmeze dönüştürülüyor.
 
Üzümlerden elde edilen pekmezin kilogramı 15-20 liradan satışa sunuluyor.
 
Güllüce köyünde yaşayan Feriha Acar nine(82) bağ bozumunun başladığını, bu yıl üzüm rekoltesinin normalin üzerinde olduğunu söyledi.
 
Yaklaşık 10 kilogram üzümden 1 kilogram pekmez elde edildiğini kaydeden Feriha Acar, Atalarından gördüğü pekmez yapımını  çocuklarınada öğrettiğini ve kendisinin yaklaşık 68 yıldır yaptığını şöyle anlattı:
 
"Önce bağlarda yetişen üzümlerin toplanmasıyla işe başlanıyor.Toplanan üzümler yıkanır daha sonra özel yapılan çuvalların içerisine konularak üzüm ezme havuzlarında ezilerek şıra haline getirilir üzümlerden elde edilen şıra kazanlara konularak, içerisine karıştırılan özel bir toprakla yüksek ateşte kaynatılır. Daha sonra dinlenmeye bırakılan üzüm şırası soğuduktan sonra süzülerek tekrar ateşe konuluyor. Normal ateşte uzun kaynatıldıktan sonra pekmez haline getirilip, sofralık hale getirilir.Kabak reçelinin yapımı ise önce elde edilen taş kabakları dilimler halinde doğranır daha sonra  kireçli suyun içinde yaklaşık 12 saat bekletilir ve kaynayan üzüm bekmezinin içersine atılarak iki saat daha kaynatılatak pişirilir.Üzümmezinin sağlık yönünden de oldukça yararlı olduğunu dile getiren Feriha Acar nine"Eskiden kolay kolay insanlarımız hastalanmazdı. Öksürük olunca boğaz ağrısı,nezle  ve grip gibi olanlar bir su bardağına konulan pekmezin içine bir çay kaşığı  karabiberi ekleyip bunu sabah akşam içince Allah'ın izniyle hiçbir hastalık kalmaz.Doğal yerdik içerdik ve ancak doktora amaliyatlik olunca gidilirdi diyen Acar,"Dut, karpuz pekmezi var. Ama üzüm pekmezinin yerine hiç birisi tutmaz. Üzüm pekmezi enerji kaynağıdır. Akciğer hastaları sabahları yarım bardak içerse şifa bulurlar. Soğuk algınlığına, astıma iyi gelmektedir. Kış aylarında evlerimizde sabah kahvaltılarımız da pekmezi banarak yediğimizde üşümeyiz. Pekmezin sağlık yönünden en yararlı olanı da kan yapıcı özelliğidir. Enerji kaynağıdır"dedi
Haber Foto Hüseyin Gökdemir
loading...
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE