Niğde ÖHÜ Başarı Sıralamasında Dokuzuncu Sırada

09-09-2019
.

.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Türkiye genelinde üniversiteler arası başarı ortalamasında dokuzuncu sırada yer aldı. YÖK’ün açıkladığı rapora göre Niğde ili Türkiye geneleli 606.271 başarı sıralaması ile başarı ortalamasında dokuzuncu sırada yer aldı.

Yüksek Öğretim Kurumu, 2018 YKS Yükseköğretime Geçişte İl-Bölge Başarıları ve Nüfus Hareketliliği Raporunu açıkladı. Raporda YKS’ye (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) giren öğrencilerin üniversite türlerine göre dağılımı ile Türkiye geneli, coğrafi bölge ve iller mazında başarı sıralamaları yer aldı. YÖK’ün açıkladığı rapora göre Niğde ili Türkiye geneleli 606.271 başarı sıralaması ile başarı ortalamasında dokuzuncu sırada yer aldı. Temel yeterlilik puanında onuncu sırada yer alan Niğde, sözel puan başarı ortalamasında ise dördüncü oldu. Rapora göre öğrencilerin yüzde 83’ü devlet üniversitelerini tercih ederken, yüzde 17’lik kısım ise vakıf, KKTC ve yabancı üniversiteleri tercih etti.

Niğde’de yaşayan öğrenciler en çok yine kendi memleketlerinde bulunan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesini tercih ettiler. Ankara ise Niğdeli öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ikinci il konumunda bulunuyor. Niğdeli öğrenciler Ankara’nın ardından en çok Kayseri ve İstanbul’u tercih ediyor.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesini en çok tercih eden Niğde’de ikamet eden öğrenciler olurken, Adana ikinci, Kayseri üçüncü ve Mersin dördüncü sırada yer alıyor.

loading...
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE