Niğde ve Siyaset
Mustafa Beyaz
.

Niğde ve Siyaset

Niğde’de siyaset ile diğer illerdeki siyaset birbirinden farklı mı!

Siyasetin genel politikasının yanında birde her bölgenin kültür algısı ve geçmiş zamanlarda o bölgede uygulanan siyasetin etkisi var. Niğde siyasi anlamda kısır çekişmelerle zaman geçiren, icraat ve yatırımlarla uğraşmak yerine kendi iç çekişmelerinden kurtulamayan bir yapıya sahipti. Son yıllarda bu çekişmeler halen devam ediyor olsada eskiye nazaran bir dönüşüm başladığını gözlemlemek zor değil. 2009 yılına kadar CHP ve MHP Belediye yönetimlerine sahip Niğde’nin kendini geliştirebilmesi açısından uzun vadeli vizyona sahip yatırımlar ve projeler olmasa da, 2009 ‘da Ak Parti’nin Türkiye genelindeki rüzgârından Niğde’nin de nasibini almasıyla belediyecilik farklı bir boyut kazandı. Ak Parti’nin en başarılı olduğu alanlardan biri olan belediyeciliğin Niğde’de kendini gösterebilmesi elbette ilk seçildiği dönemde zor olsa da, ilk yapılması gereken alt yapı ve üst yapının çözüme kavuşturulmasıydı. Bunlar bir Belediyenin yapması gereken en basit icraatlar olmasına rağmen Ak Parti belediyeciliğinden önce, yollar, kaldırımlar hep 1 sezonluk yapılır ve her yıl bu çalışmalar yenilenerek devam eder, Niğde’nin yerinde saymasına sebep olurdu. Bu kabuğun Ak Parti belediyeciliği ile kırıldığını, bundan sonra daha önemli projelere imza atılması gerektiğini görmüş olduk. Kentsel dönüşümde bir ilerleme kaydedilemese de büyük uğraşlar sonucunda bununda yavaş yavaş çözüme kavuşturulduğunu yetkili kanallardan aldığımız bilgilerle öğrendik. Belki bu dönemde bir takım sorunlar yaşanmış olsa da projelerinin devam edebilmesi için Niğde’nin Ak Belediyeciliğe ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Ak Parti , CHP ve MHP’nin adaylarının kamuoyunda tam destek almamasına rağmen anketlerin verdiği sonuçlar Ak parti’nin büyük oranda önde olduğunu gösteriyor. Bu seçimlerden tahmin ediyorum ki Ak Parti çok zorlanmayacak yine yarışı göğüsleyen taraf olacak.

Bizim beklentimiz; Niğde’nin ileriye dönük vizyonuna  katkı sağlayacak önemli ve büyük projelere imza atılması.  Niğde halkı her ne kadar havaalanı gibi yatırımları beklese de, bunun Niğde için şimdilik çok lüks bir yatırım olduğunu çok rahat görebiliyor. Her ne kadar piyasa da ‘birileri beceriksiz , beceremedi’ gibi algı oluşturmaya çalışsa da, olmayacak duaya amin demek olan bu yatırımı ileriye atmanın doğu olduğu bir gerçek.

Niğdenin 5.derece, hatta 6.derece yatırım teşviki alan bir il olmasına rağmen, büyük yatırımların gelmemesi üzerinde durulup, siyasi kanalların bu anlamda özverili bir çalışma yapması bizlerin beklentisi. Çevre illerin aldığı yatırımları gören halkımızın bu beklentisinde haksız olmadığını görmezden gelemeyiz. Türkiye’nin sayılı zenginlerinden Şahenk ailesinin Niğde’li olmasına rağmen Niğde’de  önemli bir yatırım yapmaması ise merak konusu.'' Neden Niğde büyük yatırımları kendine çekemiyor'' sorusu üzerinde durup, buna çözüm üretmek bu dönemde Ak Parti’nin en büyük politikası olmalı . Niğde artık bu kabuğunu kırmalı, istihdamı artırıcı icraatları Niğde'ye çekmeli. İşsizliğin fazla olmasından dolayı göç verdiği gerçeği ortadayken, Niğde'nin gelişmesine katkı sağlayacak önemli çözümler bulunmalı. Bundan 20-25 sene öncesine kadar Niğde'nin bir ilçesi olan Aksaray'ın aldığı büyük yatırımlar sonrasında, halkın beklentisinin fazla olması ise asla gözardı edilmemeli. Artık Niğde halkının, siyasilere olan inancı ve güveninin tam olması için uzun vadeli vizyonunlara ihtiyacı var. Önemli istihdamların ilimize kazandırılması gerektiği kaçınılmaz bir gerçek. Kamuoyunun en çok dillendirdiği bu tür konuları görmeli ve Niğdemizin büyümesine, gelişmesine,  daha yaşanabilir bir il olmasını sağlamalıyız.

2014 yerel seçimleri, Niğde’nin ufkunu açacak bir sonuç vermesi temennimle şimdiden bütün adaylara başarılar diliyorum.

09-12-2013 22:48
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
 • sessiz tarafından 2014-02-10 11:40:00 tarihinde yazıldı.
  sayın mustafa beyaz beyfendi soyadınız gibi yüreğinizde beyaz olsun bu A.K.P. geleli niğdemizde ne değişti otagarı alıp il dışına atmaktan başka ne yaptlar acıklarmısınız lütfen şu güzide NİĞDE mizi adam gibi yönecek insanları secin cıkarınız icin değil NİĞDEMİZ icin yapın lütfen

 • Sait M. Faed tarafından 2013-12-15 17:23:10 tarihinde yazıldı.
  Merhaba Mustafa kardes,
  Efendim, bu Nigdeliler bana cevap vermiyorlar.
  Her ne kadar mesaj atiyorum, ama hic cevap alamiyorum.
  Ben Iranliyim, Ancak sitenizde Radyo UMUT FMi dinlerken calisiyorum.
  CT: +989143138432
  mesaj atiniz, lutfen
  Tesekkorler

 • yusuf baş tarafından 2013-12-09 23:35:51 tarihinde yazıldı.
  havaalanı niye lüks?????
  Nevşehire yapıldı turist patladı

 • Ahmet tunç tarafından 2013-12-09 23:24:31 tarihinde yazıldı.
  katılıyorum. Niğde işi gücü birbirinin kuyusunu kazmak. Olan Niğdeliye oluyor. Aşalım artık bunları, aşalımda nasıl, zor valla

 • engin ay tarafından 2013-12-09 23:20:21 tarihinde yazıldı.
  Umarım dediğiniz gibi vizyona sahip projeler Niğdemize kazandırılır. Allah utandırmasın.

Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE