loading...

Niğde Ziraat Odası Başkanından Patates Açıklaması!

31-08-2015
Türkiye'nin patates ambarı Niğde'de aşırı yağışlardan dolayı patateste meydana gelen 'Mildiyö' ismi verilen mantar hastalığına karşı başlatılan ilaçlı mücadele sonuçsuz kaldı.

.

Türkiye'nin patates ambarı Niğde'de aşırı yağışlardan dolayı patateste meydana gelen 'Mildiyö' ismi verilen mantar hastalığına karşı başlatılan ilaçlı mücadele sonuçsuz kaldı. 

Geçen yıl patatesin fiyatlarının iyi olması nedeniyle bu yıl ekimin daha fazla olduğunun altını çizen Başkan Veli Kenar, geçen yıl 650-700 bin ton patates üretildiğini bu yıl da ekim alanının fazla olmasından dolayı üretimde düşüklük olmayacağını söyledi. Başkan Kenar açıklamasında şunları söyledi:
“Bilindiği üzere Niğde kurak geçen bir il.

Her yıl kuraklıkla ilgili haber olurken, bu yıl da yağışların çok olması nedeniyle patateslerde mantar hastalığı ile karşı karşıya geldik. Böyle olunca bu hastalığa çiftçilerimiz yabancı olduğu için ilaç atmakta geç kalındı.

Çiftçilerimiz sonradan da olsa ilaçları atıldı ama verim kaybına neden oldu. Niğde’de yaklaşık 250 bin dekar alanda patates tarımı yapılıyor.

Bunun da yaklaşık dekarda 1 ton rekolte düşüklüğü yarattığı halde yaklaşık 250 bin ton patateste rekolte düşüklüğü görmekteyiz. Geçen yıl 650-700 bin ton olan rekoltemiz bu yıl da ekim alanları çoğalmasından dolayı patates üretiminin bu yılda 700 bin ton olacağını tahmin ediyoruz.

Rekoltede artışında ne düşüş var, ne artış var. Yani geçen yılki rekolteyi koruyacağını tahmin ediyoruz. Fiyatlar geçen yılki rekolteye göre aynı olduğu için fiyatların da aynı olduğunu düşünüyoruz.

Yani 1 TL civarında üreticimiz ürünün satacak, tabi depoya girdiği zaman hafif bir şekilde depo masrafı olarak artış olabilir.

Çiftçilerimizin ekim alanlarının çok olmasından dolayı patatesin para etmeyeceğini düşünüyorlar ama böyle olmayacak.

Fiyatlar geçen yıla göre aynı olacağını tahmin ediyoruz.”

loading...
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları ( 1 Yorum )
  • kartal tarafından 2015-09-01 8:36:35 tarihinde yazıldı.
    Başkan şuan patatesin kilosu 35 ile 60 kuruş arası gidiyor fiyat düşük.

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


ANKET

Ak Parti'de Niğde'de Kim Milletvekili Adayı Olsun? 23 adaydan seçimini yapmak için ankete katılın

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE