Niğde’de Yenilenebilir Enerji Zirvesi Başladı

07-12-2017
.

.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ve Ahiler Kalkınma Ajansı işbirliği ile yapılan ve iki gün devam edecek olan “Yenilenebilir Enerji Zirvesi” Vali Yılmaz Şimşek’in katılımı ile başladı.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nde başlayan zirveye, Vali Yılmaz Şimşek, Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Muhsin Kar, Vali Yardımcısı Cemil Kılınç, İl Genel Meclis Başkanı Bülent Küçüktuna, STK ve Siyasi Parti Temsilcileri,  Akademisyenler, Özel Sektör temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile Başlayan Zirvede Konuşan Vali Yılmaz Şimşek, özellikle teknolojik gelişmelere ve nüfus artışına bağlı olarak dünyada ve ülkemizde artan enerji ihtiyacına vurgu yaparak; yenilenebilir enerjinin önemine değindi.

Yenilenebilir Enerji Konusunda ilimiz Niğde’nin konumuna değindiği konuşmasın Vali Yılmaz Şimşek, “Şüphesiz ki; Küresel gelişmelere bağlı olarak dünyada ve Türkiye'de artan enerji tüketimi, ülkemizin ihtiyaç duyduğu enerji yatırımlarını daha öncelikli hale getirmiştir.

Fosil enerji kaynaklarının yeryüzünde ciddi çevre sorunlarına yol açması, rezervlerinin yakın gelecekte tükenecek olması, kaynak ülkelere bağımlılığın çeşitli siyasi ve ekonomik sorunlara yol açması ve fiyat istikrarsızları gibi nedenlerden dolayı yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgi artmıştır. Özellikle gelişmiş ülkelerde yenilenebilir enerji kaynakları olan rüzgâr, jeotermal, güneş, biokütle, dalga, hidrojen gibi enerji kaynaklarından başta elektrik üretimi olmak üzere çeşitli yollarla yararlanılmaktadır. Tüm bu gelişmelere rağmen fosil enerji kaynaklarının dünyada birincil enerji olmaya devam edecektir. Gelişmekte olan ülkemizde de artan nüfus ve büyüyen ekonomiye paralel olarak “enerji kaynakları tüketimi” yükselerek devam etmektedir.

Enerji ihtiyacı konusunda %72 oranında dışa bağımlı olan ülkemiz, bu oranı azaltabilmek için bir yandan “sınırları içerisinde fosil enerji kaynakları ham maddesi” arama çalışmaları yürütürken, diğer yanda ise “yenilenebilir enerji kaynaklarının potansiyelinin belirlenmesi ve kullanımı” konusunda çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmaların olumlu sonuç vermesi halinde ithal enerji kaynaklarına olan bağımlılık azalırken, enerji kaynakları da çeşitlendirilecektir.

Niğde ilimizin genelinde duruma baktığımızda ise yenilenebilir enerjiler bakımından ilimizin çok önemli bir potansiyelinin olduğu yapılan araştırmalarla açık bir şekilde ortaya konulmuştur. Özellikle güneş ve rüzgâr enerjisi bakımından ilimiz ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle ilimizin gelişmesi planlanırken, öncelikli olarak güneş ve rüzgâr enerjisi yatırımlarının ilimize çekilmesini teşvik edecek eylem planlarını hazırlamamız gerekmektedir. Bu bağlamda, ülkemizde belirli bir ivme kazanan enerji yatırımlarının 2023 vizyonu kapsamında belirlenen sektör hedeflerine ulaşabilmesi için yapılması gerekenler ve ülkemizin enerji yatırımlarında sahip olduğu fırsatlar göz önünde bulundurularak ilimiz için büyük bir öneme sahip “Güneş Enerjisi İhtisas Bölgesi” biran önce tamamlanmalıdır. Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nin kurulması ile birlikte yatırımcıya büyük avantajlar sunulacak ve büyük ölçekli yatırımların ilimize çekilmesi sağlanacaktır.

Bununla birlikte, tarımsal sulamada, konutlarda, kamu kurum ve kuruluşlarında, çiftliklerde ve benzeri bölgelerde güneş enerjisi kullanımı özendirilmeli ve yaygınlaştırılmalıdır. İnanıyorum ki; bugün burada bir araya gelmemize vesile olan bu zirve ve buna benzer programlar, toplumumuzda bir farkındalık yaratacak ve vatandaşlarımızın yenilenebilir enerjiye dikkatlerini çekmeye yardımcı olacaktır. İnşallah, yapılan Enerji Zirvesi, coğrafi konumu gereği büyük bir öneme sahip ilimiz Niğde’nin güneşinin ve rüzgârının hak ettiği değeri bulmasına katkı sağlayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Ben, ilimiz için hayırlara vesile olmasını dilediğimiz zirvenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor; tekrar kıymetli katılımcılara hoş geldiniz diyorum. Tüm katılımcıları sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.” İfadelerine yer verdi.

Yenilenebilir Enerji Sistemlerindeki teknoloji, mevzuat ve mevcut sorunlar ekseninde son gelişmelerin ele alındığı Zirvede yapılan oturumlarda, ülke genelinde ve Niğde özelinde “Yenilenebilir Enerji” alanlarında gelinen noktayı değerlendirerek sorunlara çözüm yolları konuşuldu.  

İki oturumdan oluşan zirvede ikinci gün ise, Enerji İhtisas Bölgesi ve GES Gezisi gerçekleştirilecek. 

loading...
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE