ORUÇLU DOĞAR İNSAN ÖLÜMÜN İFTAR SOFRASINA
Tuğba Doğan
.

Ne çok acı var dediğimiz şu günlerde Ramazan’ın gelişiyle yüreklerimize bir nebze olsun

huzur gelmişti. Derin bir nefes almıştık hep birlikte. Ramazan’ın rahmeti dokunacaktı gönüllerimize. Meydanlarda kurulan iftar sofralarında birliğin, beraberliğin, kardeşliğin samimiyetini yaşayarak gönül sofralarına talip olacaktık.

İlk teravihin heyecanı, ilk sahurun bereketi, ilk iftarın rahmeti…

Daha farklı bir huzur vardı sofralarımızda. Evlerimizde, sokaklarımızda, caddelerimizde büyük bir coşkuyla karşılamıştık rahmet ayını. Daha çok bağlanacaktık birbirimize. Bir olmanın verdiği bir güç vardı Bir olandan.

Hayyalel felah çağrısını işittik sonra.

‘’Rahmetini umarak günahkar bir dille Allah Azze ve Celle’’ diyerek geldik huzuruna Tek Bir olan Allah’ın.

‘’Kıl bizi ey namaz,

İnsan kıl.

Doğru kıl.

Duru kıl.

Diri kıl.

İnsan kıl bizi.’’ diyerek kapandık secdeye.

Kurtuluşumuz sadece O’ndaydı biliyorduk.

Tek ümit, tek çare, tek yol, tek sığınak O’ydu.

Ancak O’ndan yardım dilediğimiz ancak O’na kulluk ettiğimiz Rabbimizin huzurunda açtık ellerimizi koyulduk duaya.

Bütün mazlum coğrafyalardaki kardeşlerimiz için yalvardık, gözyaşı döktük.

‘’Artık yeter Allah’ım… Dayanacak gücümüz de senden başka tutunacak dalımız da yok. Eyüp sabrımız yok, Yusuf da değiliz kuyuya atılan. Rahim olan adınla yalvarıyoruz sana. Vatanımıza bayrağımıza, ezanımıza göz diken zalimleri kahru perişan eyle.

Dirliğimize, birliğimize, beraberliğimize gölge düşüren hainleri sana havale ettik. O elim azabın şiddetine güvenerek soysuzlar için büyük günün gelmesini bekliyoruz.

 Selamet ver bize, hidayet ver Ya Rab.

Ramazan’ın rahmeti kuşatsın tüm dünyayı. Kuşatsın ki aralansın mazlum coğrafyaların üstündeki kara bulutlar. Rahmetini yağdır üstümüze.

 Nefislerimizi tutsun oruç, tutsun ki benliğimizden sıyrılıp biz olalım. Tutsun şeytanın, zalimin, hainin kahrolası elini, tutsun ki dinsin annelerin feryadı. Zalimin zulmü kalmasın artık. Hiçbir çocuk yetim kalmasın zalimin namlusundan çıkan kurşunda.’’ nidalarıyla yalvardık gözyaşlarımızın ıslattığı seccadede.

Büyük bir rahmetle gelmişti Ramazan. Sağanak sağanak yağan yağmurlar sokaklarda akan kanı, anaların gözünden akan yaşı da silsin diye niyazlarımız oldu. Tam bitti dediğimiz yerde yeni acılar, yeni imtihanlarla uyandık sabaha.

7 Haziran 2016 İstanbul…

11 can, 11 ana, 11 vatan evladı ve  tarifi olmayan bir acı…

Hainin kolu yine İstanbul’daydı. Yine patlamalar, yine yitip giden onca insan…

Daha bu acıyı kabullenememişken,

 

8 Haziran 2016 Mardin…

5 can, 5 ana, 5 vatan evladı ve yine tarifi olmayan sonsuz bir acı… Üstelik  karnında bir melekle cennete uçan şehide bir polis…

‘’Biliyorum yaklaşıyoruz her an,

Biliyorum oruçlu doğar insan ölümün iftar sofrasına.’’

diye yazmıştı büyük  şair bir zamanlar.

Evet biliyoruz hepimiz oruçlu doğmuştuk ölümün iftar sofrasına. Biliyoruz  Rablerinden gelen iftar davetine icabet etti onlar. 16 canımız şimdi bir olacaktı, beraber oturacaktı iftar sofrasına.

İnancımız var bizim. Vicdanımız, imanımız, insan olması hasebiyle her bir yaratılana sonsuz saygımız var lakin şu mübarek günlerde bile kuduran, kan akıtan, masumun canını yakan kalleşlere sarf edeceğimiz tek bir kelimemiz bile yokken sözün bittiği yerde iki çift lafımız var.

Biliyoruz, bayrakları bayrak yapan da, toprağı vatan yapan da elbette ki üstündeki kan ve uğrunda ölenlerdir. Bu kan kokan coğrafya da bizimdir bu gözü yaşlı tarih de.

Ne ezanlarımızı dindirebilir, ne bayrağımızı indirebilir, ne de vatanımızı bölebilirsiniz.

Gücünüz yok, inancınız yok, saygınız yok, yaptığınız zulümler karşısında ahirette olacakları hesap edecek aklınız da yok !

Tasalanmıyoruz, zaman da bizden yana, külümüzden yükselen duman da. Biz kısık sesler olsak da minarelerden avaz avaz yükselen ezanlarımız dinmeyecek. İnancımız var, Müslümanlıkla yoğrulan yurdu Müslümansız bırakmayan Allah şimdi de bırakmayacak. Dünya düşman biliyoruz. Ama sizin bilmediğiniz bir şey var, son durak son ilahi ferman da bizden yana iman da bizden yana.

ALLAH BİZDEN YANA VESSELAM…

09-06-2016 16:51
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde Belediye Başkanı Kim Olsun?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE