RAMAZANIN VAZGEÇİLMEZİ TAHİNLİ KUYRUĞU

17-05-2018
.

.

NİĞDE’nin meşhur tahinli pidesi için vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturuyor.

Kent merkezindeki iş yerinde yaklaşık 51 yıldır sahur ve iftar sofraları için tahinli pide hazlayan 58  yaşındaki tahinli pide ustası Azmi Büte, tahinli pidenin Niğde’ye ait olduğunu söyledi.

Tahinli pide yapan usta Azmi Büte, "7 yaşında bu mesleğe başladım. Yıllarca fırıncılık yaptım, fırınım vardı emekli olunca kapattım. Tahinlinin lezzetli  olması için Tahinin güzel olması ustalığın güzel olması lazım. Niğde’de bizim gibi usta yetiştirmedik. Usta diye çıkıyorlar. Tahinli yapıyorlar. Onlara da saygı duymak lazım ama biz bunu temelinden yetiştik. Temelinden de bu işi yapıyoruz. Niğde patentli tescilli Niğde’ye ait bir bana ait. Tescil belgesi var. Niğde’ye ait olduğuna ait belge var. Tahinli pide bana ait Niğde’ye ait azmi ustaya ait. Tescil belgesi var. Yıllarımı da bu işe adadım.” dedi.

Şekerli ve şekersiz olmak üzere iki çeşit tahinli çıkarttıklarını belirten Azmi Usta: “ Tahinli iki çeşit olur. Şekerli ve  şekersiz. Ben 12 ay tahinli pide çıkarıyorum. Pide ramazan ayına ait olduğu için insanları da tok tuttuğu için tercih ediyorlar. İnsanlar bunu yediği için tok hissediyor kendini.  Yoğun talebi karşılayabilmek mesai yapıyoruz. Saat 3.00 gibi çalışmaya başlıyorum. Tahinlimizin en önemli özelliği kadayıf gibi iplik iplik, tel tel, dökülmesi. Tahin sadece susamdan olur başka katkı maddeleri tadını bozar."

loading...
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları ( 1 Yorum )
  • fukara tarafından 2018-05-17 20:39:24 tarihinde yazıldı.
    fiyatı ne kadar

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE