Sağlık İl Müdürlüğünden Vatandaşlara Uyarı

21-06-2016
Sağlık İl Müdürlüğünden Vatandaşlara Uyarı

.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte meydana gelebilecek suda boğulma olaylarına karşı İl Sağlık Müdürü Yılmaz Yücel vatandaşları uyardı.

 Yüzme bilmeyenler suya girmesin

Boğulma vakalarının önüne geçilmesi için uyarılarda bulunan İl Sağlık Müdürü Yılmaz Yücel, özellikle havaların ısınmasıyla birlikte vatandaşların göl ve akarsulara girme isteğinin arttığına dikkat çekti. Uzun açıklamada, bu gibi alanlarda yüzme bilmeyen vatandaşların suya girmemesi gerektiğin vurguladı. 

Ülkemizde her yıl yüzlerce kişinin deniz, göl, akarsu ve su birikintilerde boğulma sonucu hayatını kaybettiğini ifade eden Yücel, “ Yüzme bilmeyen insanların suya girmesi de tehlikeli sonuçlar ve can kaybına neden olmaktadır” dedi.

Boğulma durumunda yapılacaklara dair bilgiler de veren Yücel, sudan çıkarılan kişilerin zaman kaybedilmeden hastaneye kaldırılması gerektiğinin altını çizdi. 

Boğulma anında yapılacaklar

Suda boğulmalarda boğulma sırasında nefes borusu girişinin kasılmasına bağlı olarak az miktarda suyun akciğere girdiğine dikkat çeken Yücel, “Suda boğulanlarda özellikle soğuk havalarda 20-30 dakika geçse bile yapay solunum ve kalp masajına başlanmalıdır. Suda boğulmalarda, ağızdan ağıza ya da ağızdan buruna solunumun suda yaptırılması mümkündür ve bu uygulamaya su içerisinde başlanmalıdır. Bu uygulama derin sularda mümkün olmayabilir. Bu nedenle hasta yaralının hızla sığ suya doğru çekilmesi gerekir" dedi.

Ayrıca Yücel suya atlama sonucu genel vücut travması veya omurga kırıklarının da yaşanma ihtimaline karşı vatandaşları uyardı. 

loading...
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE