Seçim bir irade-i akıldır.
Abdullah Güven
.

Seçim bir irade-i akıldır.

Seçim, tercih etmenin bir başka şekilde söylenmesidir. Ama söylemden ziyade bir irade şekli olması ise akılla ilişkilidir. Akıl ise sadece insanda bulunmayan ama iradeyle buluşması itibari ile insani bir değer olmasının yanında sorumlulukları ile diğer akıl sahibi canlılardan ayrı tutan bir değerdir. Yani tersten gidersek akıl iradeyi; irade seçimi ve seçim ise kaderi tayin eder.

Buradan yola çıkarak varacağımız iki durumdan biri, iradeyi etkileyen sebepler bir yana atılmadan kişinin kendi iradesini bizatihi tayin etmesi ya da sebeplerin kucağına kendisini bırakarak rüzgârın önündeki bir yaprak misali savrulmak kaderinin bu olduğunu zannetmesidir ki, daha da kötüsü birinin onun yerine karar vermesidir.

Her durumda sorumluluktan kurtulamayacak olması ne sebepten olursa olsun sonuçlarından etkilenecek olması ve bedelini ödeyecek olması suçu başkasına atmasının bir faydası olmayacağı gibi pişmanlıkların da bazen geç kalması, ortaya çıkacak doğal sonucu değiştirememektedir.

Bahsi geçen iki durumdan diğeri ise, iradenin her şekilde yapmış olduğu seçimin doğruluk derecesinin ölçüsünün ne olduğudur. Bu ölçü ile yapılan tercihin doğruluğu mu yoksa sonuçları mı belirleyicidir.

Diğer canlılardaki irade direk vahiyle şekil bulurken, insandaki iradenin vahye tabi olması için tercih etmemizin beklenmesi seçimin aradaki farkı ortaya çıkarması noktasında olası bir hakikatin gerçek yüzü iken; gerçeklerin hakikatini hemen görmek her zaman mümkün olmayabiliyor.

Netice-i irade ile yapıla gelen tercihin, seçimimiz dahilinde olup olmamasına bakılmaksızın, kendisine bir kader tayin etmesi, seçimin ne denli önemli olduğunu ve bunun sonucunda sorumluluğu idrake muhtaç bırakmakta kalmayıp bir de bedel istediğini görmezden gelmek, sorumluluktan kaçılabileceği ve bedel ödemekten kurtulabilineceği anlamına gelmemelidir.

Elbette senin küçük tercihlerin büyük kaderi değiştirmez fakat etkilemeyeceği manasına da gelmez. Neticede her etkinin bir derecesi ve her derecenin bir etki gücü vardır. Bu da büyük kaderin inşasında küçük bir alanı işgal eden önemli bir sebep, yeryüzü kaderini belirlemede insani bir değer, yeni başlangıçlar için atılmış küçük bir adımlardır.

 

Abdullah GÜVEN

22-11-2015 11:59
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde Belediye Başkanı Kim Olsun?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE