Söz mü, Yazı mı?
MEHMET FATİH ADIGÜZEL
[email protected]
.

Söz, insanın havada kalan cümleleri olarak tanımlamak, yazıyı ise; kalıcı olan bütünlük olarak görmek gerekir. Kalıcı şeyler bırakmak gerek insanlık adına. O zaman başlayalım. Şimdi, söylenecek onca şey arasında elle tutulur şeylere imza atalım mı, ne dersin?

Kolay olmadığını sende en az benim kadar biliyorsun. Kelimelere anlam katacak olan şeyin, «Düşünce» olduğunu sende tahmin etmiştindir. Kolay bir uğraşı gibi gelir, yazmayan için düşünce. Fakat, ellerini tuşlara götürürken bunun bir eylem olduğunu düşünmek gerek, saygı ile yaklaşmak gerekir yazanlara. Şulamadan dinlemek erdemine kavuşmak, onunla birlikte olabilme şerefine nâil olmayı gerektir, okumak.

Gerek, ellerin zor gördüğü şeyi başarmayı, onun düşünce dünyasına ortak olmaktan başka ne yabilir ki, okuyucu. Ellerini seninle olabilmek adına açan kişi, senden sadece onu yalın okumanı bekler. Eğer sende bunu başarabiliyor isen, korkma yazan hep seninledir. Eylemi sesi kesilinceye kadar devam edecektir. Bunun onun için bir anlam ifade ettiğini sen onu okuyup, olumlu ya da olumsuz yönlerini senden bir bildiri kadar uzaklıkta olduğunu bilmekten başka çaresi yoktur, yazarın.

Adı, yazar olan yalnız kalmaya mahkûmdur. Onun amacı sadece okumak ve okuduklarının borcunu ödemekten başka çaresinin olmadığını bilmekle geçen bir yap bozun kendiliğinden oluşmayacağını oda en az senin kadar bilmektedir. Şimdi, sen bu yazıyı okurken en az benim kadar artık konuşan kütüphanelerin arasından, düşündüğün zaman; yan yana durmaktan hoşnut olmayan kişileri, raflarda buluşturan şeyin aslında iki farklı insanın kendi eylemlerini topluma mâl etmek niyetinde olduklarını; baktığın zaman güzel şeylere imza atma niyetinde olup, ellerinde bir kâğıt ve kalem, birde beyaz bir kağıt parçasından gâyrısı yoktur, yazan için.

Artık, toplum nerede hata yaptığını, hâlâ bu bitmek bilmeyen hatadan geri dönmediği müddet; ne âilesi ne de toplum adına bir fayda sağlayabilir. Kelimelerin, sözcükler ile buluştuğu günleri görmek dileği ile, saygılar.   

26-01-2016 12:18
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE