Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor

18-05-2017
Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor

.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 16 ilde ‘ Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor’ programı kapsamında Niğde’de girişimcilik eğitimi alan 57 Kadın çiftçiye düzenlenen törenle sertifika töreni düzenlendi.

Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor projesinin sertifika törenine Altunhisar ilçe Kaymakamı Ercan Kayabaşı, Altunhisar İlçe Belediye Başkanı Erdal Sarı, Niğde İl Gıda tarım ve Hayvancılık müdürü Asım Baş, Çiftlik İlçe belediye Başkanı Serkan Güzel, Niğde patates Araştırma İstasyonu müdürü Uğur Pırlak, İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar, Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar davetliler ve Girişimci kadınlar katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Niğde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Asım Baş; “Bakanlığımızca kırsalda kadın girişimciliğin özendirilmesi, desteklenmesi ve yatırım imkanlarının geliştirilmesi, uygulanabilecek girişimci kadın çiftçi projelerinin hayata geçirilmesi ile kırsalda kadın girişimciliğinin artırılması amacıyla 2015 yılında ‘ Kadın Çiftçiler tarımsal yayım Projesi’ kapsamında ‘ Tarımda kadın Girişimciliğin Güçlendirilmesi Programı’ başlatılmış olup, 2017 yılında da seçilmiş 16 ilde ‘ Tardım Genç Girişimci kadınlar Güçleniyor’ ile kırsal alanda yaşayan ve yoğun olarak tarımın içinde yer alan genç kadınlara yönelik faaliyet göstermesi planlanmıştır. Bu çalışma ile tarımın her alanında eğitim çalışmalarına önem vererek, eğitimci ve girişimci ruha sahip kadınları bilgilendirmek, uygulanabilecek projelerinin hayata geçirilmesinde etkinliklerini arttırarak tarımda kadın girişimciliğini en üst seviyeye çıkartmak amaçlanmıştır. Tarımın değişik alanlarında faaliyet gösteren yenilikçi, yaratıcı kaynakları etkin-verimli ve sürdürülebilir kullanan, bulunduğu çevreye öncülük eden ve rol model olabilecek kadın çiftçiler tarafından hazırlanacak projelerin kadın çiftçilerimizin hayatlarında bir farkındalık ve ivme kazandırması.  Kırsalda kadın istihdamına katkıda bulunması ile tarımda başarılı kadın girişimcilerin giderek artması açısından önemli olacağı düşünülmüştür” dedi.

57 Kadın çiftçiye uygulamalı girişimcilik eğitimi verildiğini belirten Müdür Baş; “Tarımda genç girişimci kadınlar güçleniyor ile kırsal alanda yaşayan ve yoğun olarak tarımın içerisinde yer alan 18-40 yaşlarında genç kadınlara yönelik faaliyet gösterecektir. Tarımda kadın girişimciliğin güçlendirilmesi programı ile 2017 yılında belirlenen 16 ilde kadın çiftçilere İŞKUR işbirliği ile istihdama yönelik sertifikalı 5 gün 32 saat süreli Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri verilmesi planlanmıştır.  Program kapsamında verilmesi planlanan uygulamalı girişimcilik eğitimleri Bakanlığımız, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü arasında imzalanan ‘Aktif İş FGücü Piyasası Programları İşbirliği Protokolü’ esas alınarak İŞKUR Genel müdürlüğünün 2017 yılı için onay verdiği ve programa aldığı iller de İŞKUR ile gerçekleştirilmiştir. Bu program kapsamında iki etap halinde 57 kadın çiftçiye uygulamalı girişimcilik eğitimi verilmiştir. Programa katılarak eğitim alan ve proje fikri olan kadın çiftçilerin eğitim sonunda kendileri tarafından hazırlanarak İl müdürlüğümüze teslim ettikleri 55 adet proje İl Proje değerlendirme jürisi tarafından değerlendirilerek 16 il arasında yarışmada ilimizi temsil edecek olan projeler belirlenmiştir” diye konuştu.

Müdür Baş; “Ayrıca bakanlığımız tarafından il birincisine 3 Bin TL, ikinciye 2 Bin TL ve 3.’ye Bin TL ödül verilecek olup ilimizin de içerisinde olduğu 16 il arasında yapılacak olan yarışma sonunda Bölge Birincisine projesini hayata geçirmek üzere 40 Bin TL’ye kadar hibe desteği verilecektir. Eğitim programının sonunda kadın kadın çiftçilerimizin hazırlamış oldukları projelerin Proje Pazarı adı altında hazırlamış olduğumuz etkinlikle tanıtımının ve sergilenmesinin yapılması amaçlanmıştır” şeklinde konuştu.

Konuşmalardan sonra 57 girişimci kadın çiftçilere sertifikaları verilirken, proje yarışmasında ilk 3’e giren üç kadın çiftçiye ödülleri verildi. 

loading...
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE