TESPİH ELİMDE AMA ZİKİR DİLİMDE DEĞİL!
Muhammed Safa Ulusoy
.

Topluma açık mekânlarda efece sallanan tespihlerden tahrik olmayan var mıdır acaba? Husûsen ebeveynlerin geleceğiyle ilgili endişe taşıdığı, gençlerin ilgi duyduğu tespih kullanımına karşı tutumumuz nasıl olmalıdır? Tespih çekmenin-sallamanın bir raconu var mıdır? İşte bugünkü yazımızda bu ve benzeri sorulara cevap bulmaya çalışacağız.

Alakadar olanlar iyi bilirler; tespihte çeşit ve model çoktur lakin ben yazımın içeriğiyle birebir uyum sağladığı için kuka tespihini konu alarak bir şeyler anlatmaya çalışacağım. Kuka tespih, geçmişte ve günümüzde en çok tercih edilen tespihlerin en başında gelmektedir. Bunun başlıca nedeni de hafifliği, hijyenik olması ve estetik yapısıdır diyebiliriz. Çektikçe değişen, olgunlaşan rengi de eşya ile sahibi arasında güçlü bir bağ kurduğu için kullanımı yaygındır. Endonezya, Brezilya, Hindistan gibi ülkelerde yetişen tropikal bir ağacın meyvesinin etli kısmının işlenmesiyle yapılan kuka tespih, Osmanlı döneminde özellikle doktorlar tarafından çokça kullanılmış ve bir nevi temizliğin de sembolü olmuştur.

Bütün bunlarla birlikte toplumumuzun irfânî yönünü de hesaba katarak kuka tespihin tercih nedenlerine şöyle bir ek yapabiliriz; bu muazzam İslam medeniyeti içerisinde doğup büyümüş insanların Rableriyle ilişkileri şüphesiz çok derin ve içtendir. İnsan sevdiğini istese de istemese de her daim anacağı için zikir, manevi hayatımızın köşe taşlarından biridir. Zikir hayat okulunun insanı olgunlaştıran derslerinden biridir. Zikir bize kim olduğumuzu her an hatırlatan bir alarmdır. Zikir haddimizin sınırlarını her tekrarda bize öğreten bir yoldaştır. Aynı zamanda zor ve meşakkatli bir iştir zikir. İşte bu aşamada kuka tespihin çektikçe değişen-olgunlaşan rengine tekrar değinmek istiyorum. Biz zikir ile olgunlaşırken bir yandan da tespihimiz de bizimle birlikte olgunlaşır-renk değiştirir. İşte bu değişim bize bu aşamaya ne kadar zamanda geldiğimizi, yaşadığımız zorlukları, emeklerimizi ve Rabbimiz ile bağımızı hatırlatır. Meseleyi Anadolu insanının irfânını merkez alarak düşündüğümüzde kuka tespihinin tercih edilmesinin nedenlerinden biri de budur diyebiliriz.

Bizim tespihle kurduğumuz öncelikli bağ zikir üzerinden gelişmiştir. Günümüzde eleştirilebilecek şekillerde kullanımı mevcut mudur? Evet, illaki mevcuttur lakin bu yanlışlığı önlemek tespih kullanımını özellikle gençlerde yasaklamak değil bilakis tespih ile asli bağımızı gençler nezdinde bütün kullanıcılara daha iyi şekilde anlatmakla mümkün olacaktır. Bu iş bittabî hemencecik olacak bir şey değildir. Bir tohumun yetişmesini nasıl bekliyorsak fikirlerin de toprağa tutunma, filizlenme, boy verme gibi evrelerinin olduğunu bilmemiz ve bu fikir tohumuna gereken ilgiyi göstererek hayırlı akıbetler beklememiz gerekmektedir. Bütün bunları göz önünde bulundurup sabrı kendimize kalkan edinerek bahsi geçen hususta sağduyulu ve bilinçli yaklaşımlar sergileyebilirsek daha verimli sonuçlar elde edebiliriz.

Selam ve dua ile…

13-04-2018 11:44
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE