TUTSAĞIZ HEPİMİZ
Tuğba Doğan
.
Hepimiz bir şeylerin tutsağı olmuş, yuvarlanıp gidiyoruz fani dünyada.
 
Kendimizi  tutsak edecek onca değerli şey varken hepimiz bir metanın  meftumu olmuşuz. Bütün hissiyatları,bütün maneviyatları ya ikinci plana atıyoruz ya da elimizin tersiyle bir kenara itiyoruz. Bir çay söylesek şöyle oturup bir düşünsek,masaya yatırsak hayatımızın önceliklerini. Neyi niçin kim için hayatımıza almışız. Aslında hiçbir ehemmiyeti olmayan maddeler neden bizim vazgeçilmezlerimiz olmuş. Bize getirisi ne bizden götürüsü getirinin ne kadar üstünde ? 
*
Bir kaç gün evvel bir kardeşimle muhabbet ediyoruz bu konu üzerinden.  Sürekli gereksiz şeylerle  uğraşlarımız yüzünden ahiretimiz için bir şeyler yapamıyoruz diye şikayetlenip, boşvermişliğimizi,durgunluğumuzu harekete geçirecek,bizi diriltecek bir şeyler bulmalıyız diyerek aslında herkes için olması gerekeni dile getirmişti. 
Sohbet arasında kendisininde bizzat rahatsız olduğu bir durumdan bahsederek sigara gibi gereksiz ve kötü bir alışkanlığını bıraktığını söyledi.
Açıkçası ilk etapta şaşırdım. Çok değil yaklaşık 1-2 yıl evvel daha farklı bir düşünce ve karakterde biri olarak tanırdık onu. Sigara cebinden eksik olmaz,arkadaş ortamında o paket masada durur cebe hiç koyulmazdı. Tabiri caizse efkarlanınca biri bir türkü söyler,arkasından hemen sigaralar yakılırdı. Keyfe keder,derde bir dert eklenirdi onlar için. Ha o dertler,kederler de şimdi dönüp bakılsa gülüp geçilecek şeylerdi belki de. Biz öyle tanıdık bu gençleri. Şimdiyse dış dünyasında tamamen sükunete bürünmüş,asıl hareketi içinde yaşayan biri vardı bu konuşmasıyla.
Neyse sadede gelelim de konu dağılmasın.
Sigarayı neden bıraktığını sordum tam da o an bir cümle sarfetti saatlerce konferans verilecek,belki de sayfalarca kitap yazılabilecek...
 
 "Benim Allah adına bir şeyler yapabilmem için o şeyin hayatımda olmaması gerekiyor. Baktım uzun zamandır sigara içiyorum durdum bir düşündüm. Ne bana faydası var ne de ahiretime. Aksine hem cebime hem de Allah için çalışacak,bana emanet olan bedenime zarar veriyor. Sigarayı bıraktım çünkü nefsime karşı bir savaşım olmalıydı. Allah için bir şeyler yapacaksam önce bununla terbiye etmeliydim nefsimi. Hayatımdan sigarayı çıkarmalıydım ki asıl mevzulara yönelmeliydi nefsim. Elhamdulillah yaklaşık  20 gündür içmiyorum. Nefsime her ne kadar zor gelse de bu alışkanlıklığı aşmak için savaşıyorum. Ve ben bu konuda nefsimi adam edersem Allah yolunda da ederim inşaallah." dedi ve işte olayın ehemmiyeti de burada cereyan etti. Bende dedim ki eyvallah kardeşim burdan güzel bir yazı çıkar,kaleme alalım paylaşalım :)
 
Evet, tutsağız hepimiz. Kimimiz sigaranın tutsağı,kimimiz paranın,kimimiz makamın... Kimimiz televizyonun tutsağı,kimimiz telefonun,kimi bilmem ne belanın...
Tutsağız bütün metalara,tutsağız kör olası dünyaya.
 
Yukarda bahsini ettiğimiz maddelerden birini ele alalım hemen bir muhasebe edelim.
Misal; sabah karşısına otursak akşama kadar kalkamayacağımız bir maddedir televizyon. Her hafta takipçisi olduğumuz bir dizi,koyu taraftarı olduğumuz takımın maçı,heyecanla izlediğimiz bir yarışma ekrandayken kaç kişi yatsı namazını gece yarısına ertelemiyor ya da kaç kişi reklam arasına sıkıştırmıyor ? 
Kaç kişi izlediği dizinin gelecek haftaki bölümünde  neler olacağını düşündüğü kadar o büyük gün vizyona girecek filmini düşünüyor ?
İzlediği maçın kaç kaç biteceğini düşündüğü kadar kaçımız bir gününde ne kadar sadaka verdiğini ne kadar nafile kıldığını düşünüyor ?
Kaç kişi hayırda yarışmanın televizyondaki saçmasapan  yarışmalardan daha leziz olduğunu biliyor ?
Kaç kişi tadıyor bunu ?
Kaç kişi Allah adına bir şeyler yapabilmek için tutsağı olduğu seylerden vazgeçebiliyor ? Az önce  bahsettiğimiz genç kardeşimiz gibi nefsiyle savaşıyor ?
 
Peki bizler neyin tutsağıyız ? Nelerle adam etmeliyiz nefsimizi ? Biz de diyebilir miyiz Allah adına bir şeyler yapabilmek için o şeyin hayatımda olmaması gerek diye.
 
Bir düşünelim kıymetli okurlar, hayatımızın merkezinde yer alanların bize getirisi ne,bizden götürüsü getirinin ne kadar üstünde ?
Allah adına bir şeyler yapabilmek için o şeyi çıkarmalıyım hayatımdan dediğimiz,tutsağından vazgeçmeye niyet edeceğimiz şey ne hadi bir düşünelim.
10-01-2016 14:39
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde Belediye Başkanı Kim Olsun?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE