Yazar İsmail Özmel'e Ziyaret
Muhammed Safa Ulusoy
.

Geçtiğimiz günlerde Ajans Niğde yazarlarından Mehmet Fatih Adıgüzel kardeşimizin vesilesiyle Niğdemiz yazarlarından Av. İsmail Özmel Beyefendiyle tanışma fırsatı bulduk.

Havanın aşırı soğuk olduğu günlerin birinde Niğde Yazarlar ve Sanatkarlar Birliği Sendikası’ nın haftalık düzenli olarak Ak Medrese’de düzenlediği "Okuma Günü" programına katılmış, (Her hafta Cumartesi günleri saat 15:00’da Ak Medrese'de yapılıyor. Biz bu tadına doyulmaz söyleşiye dertleşmeye, fikir-bilgi alışverişine fırsat buldukça katılmaya, kaçırmamaya çalışıyoruz, sizleri de bekleriz.) ardından havanın soğukluğundan şikayetlenirken söylene söylene yeni çarşıya çıkmış ve İsmail hocanın bürosunun bulunduğu apartmanın önüne gelmiştik.
*
Kapı çalınmış, tebessüm ve heyecanla bizleri karşılayan İsmail hoca “ Ooo gençler buyurun buyurun ” diyerek bürosuna kabul etmişti bizleri. İçeri buyur edildikten sonra yerlerimizi aldık ve -haklı olarak- büroyu incelemeye başladık. Bu arada da tanışma faslı İsmail hocanın nezîh bir girizgâhıyla icra edilmeye başlamıştı bile …
İçerisi o kadar hoş ki, duvarlar boydan boya kitaplıklarla çevrili, her yerden kitap fışkırıyor, her telden kitabın bu muhteşem kütüphanede yer aldığı fark ediliyordu ve masa üstlerinde bile boş yer bırakmıyordu İsmail hocanın kitap aşkı. Ben bu arada tanışmak için sıramı bekliyor bir yandan da  eski, cızırtılı ve güzel mi güzel bir radyodan içeriye mis gibi yayılan Üstâd Zeki Müren’in sesiyle yüreğimin kıpır kıpır olduğunu hissediyordum. Arkadaşıma radyoyu işaret ederek ortamın hoşluğunu ifade ediyor, oda kafa sallayarak onaylıyordu içerideki damakta enteresan derecede hoş bir tat bırakan manzarayı …
Velhasıl, sıra bize geldi dördümüz de -Elhamdülillah- “İmam Hatipliyiz” diyince İsmail hoca ; “ Ne güzel ” diyerek hoş sohbetine başladı. Sohbetiçre farklı farklı konulara değinildi din, musiki, bilim, şiir, yazı, teknoloji vs. ama bizleri heyecanlandıran bu kadar konunun üst üste konuşulması değil, İsmail hocanın her alandan, her telden konulara olan hakimiyetiydi. Dini konularda biraz fikir ayrılıkları olsa da sohbetin ahengi bozulmadan devam ediyorduk muhabbete. Bu arada tanışma esnasında ilk hediyelerimizi almıştık bile gıcır gıcır bir ( Av. İsmail Özmel' in Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı ) AKPINAR dergisi..
*
İki saat süren bir sohbetin ardından geride; 
çok güzel bir nostaljiyle gönlümüze işleyen sanat musikileri, başucu nasihatleri, hayat tecrübeleri, kısa bir şiir seslendirmesi, kitap kokuları arasında geçen iki saat, birer çay, dergiler dışında kitap hediyeleri ve birer de görev bırakmıştık. Musikiye olan alakam ve sevgimden dolayı “Türk Musikisi ve Kültürümüz” kitabı aynı zamanda ufak tefek, acemice bir şeyler karalamaya çalıştığımız için “Bindallı Yazılar” kitabı da İsmail hocamın seçkisi üzerine hediyeler arasından bana düşen kitaplardandı.
İsmail hocaya bu güzel hediyelerinden dolayı çok teşekkür ettik ardından ayaklanırken;
“Hocam birde kitapları imzalasanız çok güzel olur aslında” dedi bir arkadaş.
İsmail hoca da; 
“Siz okuyun gelin, bir de tanıtım yazısı hazırlayıp gelin öylece imzalayalım” dedi.
O anda yüzümüze bir tebessüm nakşoldu eee 83 yıllık bir tecrübe, gençleri nasıl donatacağını elbette çok iyi bilecekti...
Kıymetli hocamıza hürmet edip, hocamızın ellerinden öperek onunla  vedalaştık.
*
Yazar Av. İsmail Özmel'i ziyaretimizden iki gün sonra, sırası gelende "Türk Musikisi ve Kültürümüz" kitabını okuyabildim. Kitap hakkında bir ön bilgi verecek olursak; anlaşılır bir dille yazılan bu eser 1988 yılında kaleme alınmış. Kitabı okurken, sayfalar arasında, bir sanatçının plak doldurma çalışması içerisinde olmasını okuyana kadar düşünün ki kitabın 1988’de yazıldığını unutmuştum.. Haliyle kitabın yaşını göstermemesine şaşırmıştım... Bu şaşkınlığın üzerine kitap, gelecek tarihi öngörür bir şuurla yazılmış desek yanılmış olmayız sanırım...
13.5x19.5 cm boyutunda, 80 sayfalık bu güzel eser bir çırpıda okunacak cinsten bir kitap. (Facebook'ta paylaşacak söz bulmakta zorlananlara özellikle tavsiye ederim çok havalı cümleler var.)

Velhasıl;

Kitap musikimizi ve kültürümüzü gerçekten güzel ve farklı yönleriyle anlatmış, kitap için iki saatinizi ayırmaya fazlasıyla değecektir bana güvenebilirsiniz.
İnşallah gelecek yazılarımdan birinde Av. İsmail Özmel'in "Türk Musikisi ve Kültürümüz" adlı kitabına layık bir tanıtım yazısı hazırlayabilmeyi ümit ediyor, siz değerli okurlarımın dua ve yorumlarını da bekliyorum.
Bu haftaki yazımı İsmail hocanın şu güzel iki şiiriyle bitirmek istiyorum;


Bütün çatıları atın üstümden
Sizin olsun dünya, bütün kayıtlar.
Yakın oldu şimdi cümle uzaklar
Bu musiki yağmuru yetiyor bana..
                              
                          Musiki Yağmuru adlı şiir

Evet, bu musiki gönüllere işleyerek diyar diyar gezdiriyor bizleri ta ki SON DİYARa kadar...


Ölmeye gör nasıl da açılır mesafeler
Dün diye başlar sonra yıllar araya girer
Nice insan habersiz göç eder dünyamızdan
Devâ olur sonunda, arkada kalan bir eser...

                              
           Ölmeye Gör adlı şiir

Hazırlıklı kalın...

09-01-2016 22:04
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE