8 mart Dünya Kadınlar Günü Coşkuyla Kutlandı

09-03-2015
Kadınların üzerindeki stresten uzaklaşması rahat bir ortam oluşturarak farkındalık yaratmak amacıyla, kadınlar günü kutlama proğramında şiir, slayt gösterileri, skeç ve çeşitli yarışmalar yapıldı.

.

Ulukışla kaymakamlığı ve Ulukışla Belediyesinin birlikte organize ettiği Dünya Kadınlar Günü kutlama proğramı, Halk Eğitim Merkezinde,  Ulukışla Kaymakamı Ferhat Atar'ın eşi Bediha Atar , Belediye Başkanı Ali Uğurlu'nun eşi Tülay Uğurlu , Hakim Merve Aslantürk , Bölge trafik istasyon amiri Arzu Özer, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü F.Tuba YÜKSEL, il genel meclis üyelerinin eşleri ,mahalle ve köy muhtarı eşleri, bayan öğretmenler ve Ulukışla'lı kadınların katılımları ile gerçekleşti.
 
Kadınların üzerindeki stresten uzaklaşması rahat bir ortam oluşturarak farkındalık yaratmak amacıyla, kadınlar günü kutlama proğramında şiir, slayt gösterileri, skeç ve çeşitli yarışmalar yapıldı.
 
Ulukışla'lı kadınların katıldığı yarışmada başarılı olan kadınlara Çiftehan Termal otelde ailesi ile konaklama ödülü, yarışmada 2. olanlara ailesi ile ilçe dışında akşam yemeği ve 3. olan yarışmacı ailesi  Adana gezisi ödülü kazandı.Diğer yarışmacılara çeşitli hediyeler verildi.
 
Ayrıca ilçe genelinde engelli çocuğa sahip annelere de hediyeler takdim edilerek pasta kesimi gerçekleşti.
 
Ulukışla Kaymakamı Ferhat Atar'ın eşi Bediha Atar yaptığı konuşmada; ''Ulukışla'nın fedakar ve cefakar kadınları her şeyden evvel 8 Mart dünya kadınlar gününüzü kutlar sizleri sevgi ve muhabbetle selamlıyorum. Türk milleti tarihinin her döneminde kadınlara diğer milletlerden daha fazla önem vermiştir. İslamiyet öncesi dönemde bugün çağdaş olarak gördüğümüz Avrupa'da kadınlar alınıp satılırken Arap ülkelerinde kız çocukları diri diri toprağa gömülürken, Türk toplumunda kadınlar kurultaylara yani siyasi karar alan meclise başkanlık yapmıştır. İslamiyetle birlikte Peygamberimizin "Ey insanlar Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim" sözleriyle toplumumuzda kadının önemi daha da artmıştır. Milli mücadele döneminde henüz 20 yaşında bir gelin iken 3 aylık bebeği ile Aziziye Tabyasını savunmaya giden Nene Hatun , halkı işgallere karşı durmaya davet eden etkileyici hitabetiyle bizzat Anadolu'ya koşan Halide Edip , cepheye götürdüğü mermileri ıslanmaması için paltosuyla örten ve kendisiyle çocuğu donarak şehit olan Şerife Bacı ve daha niceleri......fedakarlık ve cefakarlık timsali olan bu kadınlar Türk milletinin tarihinde etkili olmuşlardır. Cumhuriyet'le birlikte Mustafa Kemal Atatürk'ün " Türk kadınları yerlerde sürünmeye değil ,omuzlar üstünde taşınmaya layıktır." sözleri ışığında hak ettiği öneme sahip olmaya devam etmiştir. Nitekim Dünya'da ilk defa kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıyan ülke cumhuriyet sonrası Türkiye olmuştur. Sevgili hanımlar, yukarıda saydığım tüm olumlu durumlara rağmen bugün kadına yöneltilen şiddete dair aldığımız üzücü haberleri bir kadın ve bir anne olarak kınıyorum. Değerli konuklarım , kadın annelik vasfı ile yeni nesillere şekil verendir . Bu nedenle kadına yapılan yatırım aslında geleceğe yapılan yatırımdır. Sözlerime son verirken kadınlarımızın sorunlarından çok başarılarını ve sevinçlerini paylaşacağımız nice 8 martlarda buluşmak ümidiyle bu duygu ve düşüncelerle başta şehit anneleri olmak üzere tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor sevgi saygılarımı sunuyorum '' dedi

 

Kaynak: Ulukışla Kaymakamlığı http://www.ulukisla.gov.tr/default_B0.aspx?id=163

loading...
Etiketler : 8 - mart - Dünya - Kadınlar - Günü - Coşkuyla - Kutlandı -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE