Dünya yetimler günü
Abdullah Güven
.
Dünya yetimler günü
 
 
Diğer günlerin aksine yeni olması hasebiyle henüz çok fazla bilinmeyen dünya yetimler gününün, çevremizdeki ve dünyadaki çocuklarımızın hatırlanması ve hatırlatılması için güzel bir vesile. 
 
İHH’nin teklif ve katkıları ile İslam İşbirliği Teşkilatı’nın 9-11 Aralık 2013 tarihlerinde Cenevre’de düzenlediği 4. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’nda karara bağlanarak geçen yıl (2014 ramazan) ilki yapılan dünya yetimler günü her yıl Ramazan ayının 15. günü kutlanması hem bir manevi hava içinde hem de yıl içinde ileriye dönük olarak her mevsim ve her ay kutlanacak olması da ayrı bir güzellik.
 
Yetim bizde babası olmayan, öksüz ise annesi olmayan olarak tanımlanırken, Yalnız olmak, tek başına kalmak anlamında Arapçada “ytm” kökünden gelen yetim kelimesi aslında, annesi veya babasından biri yahut her ikisi de olmayan erkek ya da kız çocuğunu ifade etmektedir.
 
Ölüm, Yoksulluk, savaş, doğal afet vb. durumlar sonucunda yetim kalan çocuklarımızın küreselleşen dünyada daha geniş bir perspektiften baktığımızda; insan tacirleri, organ ve fuhuş mafyaları, dilenci şebekeleri, suç örgütleri ve misyoner yapıların eline düşme oranları ile aynı zamanda madde bağımlısı olma tehlikeleri göz önünde bulundurulduğunda durum daha da ciddiyet kazanmaktadır.
 
Yetim bir peygamberin ümmeti olarak, herkesten önce bizim hassas olmamız ve sahip çıkmamız gereken değerlerden biri yetimlerdir. Allahın bize verdiği maddi ve manevi imkanları onlarla paylaşmalı, çevremizden başlayarak elimizden geldiğince yardımcı olmalı ve sahip çıkmalıyız.
 
“Gördün mü, o dini yalanlıyanı. İşte o yetimi itip kakan yoksula yedirmeyi özendirmeyen kimselerdir. Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki; onlar namazlarından gafildirler. Onlar gösteriş yaparlar. Ufak bir yardımı esirgeler.” Maun suresi
Bu surenin muhatabı olan bizlerin yapılması gerekeni idrak edeceğimizi temenni ediyor, kendi çocuklarımızın da bir gün yetim kalabileceğini düşünerek hareket etmemiz gerektiğini düşünüyorum.
 
Abdullah Güven
04-07-2015 03:34
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE