Her Şey O'na Emanet
Abdullah Güven
.

Bayramdan Önce;

Bir kısmı, nefislerinin istek ve arzularına karşı yaptıkların mücadelenin, bir kısmı ise bu ortamın bir an önce bitmesi için gösterdikleri sabrın sonucu olarak, rutin bir yaşama dönüş ve bir tatil beklentisi içinde, Ramazan ve Oruçla ilgili ve ilgisiz herkesin, beraber kutlayacağı bir bayram yaklaşmakta.

Oruçsuz tayfadan, ramazan ortamına katlanıp sabredenler olduğu gibi, yıllardır hep aynı programları izlemek zorunda kalan bir Müslüman topluluğun bulunduğunu unutmamak gerekir. Bunun yanında kendini ortamın akışına kaptırıp manevi atmosferde yükselenler ile neresiyle oruç tutması gerektiği bilmeyenleri de iftarda şov yapanlarla birlikte saymadan edemeyeceğim.

Ama en önemlisi de Ramazanla beraber medyada dini sohbetlerin revaçta olmasıyla, yılda bir kaç kere ihtiyaç duyulan hocaların, kendilerine verilen bu fırsatı değerlendirmeleri ve yükselen din borsasında kazançlarını katlamaları olacaktır istisnaları ile kaide bozulmadan.

“Sizden hiçbir ücret istemeyenler uyun…”Yasin/21 ayetini kulak arkası edenler, rızayı ilahiye’den ziyade, kendi menfaatlerini düşündüklerinden, halkın talepleri ve medyanın reytingleri ölçüsünde hareketle, hep ağızla, kulakla ve gözle tutulacak oruçtan bahsederken, akıl ile tutulacak orucu mevzu bahis bile etmezler.

Ramazanın ve orucun “ne olması gerektiğinin”  idrakine varılmasında kullanılacak “akıl” olsaydı, kuranın indiği bir ayda akıl, idrak-ı kemal bulurdu. Bu durumda ne medyanın reyting çamuruna batmak ne din tüccarlarına satılmak ne de günah çıkaran papazlara ihtiyaç duymak zorunda kalırdık.

Halkın dini hasiyetleri ve anlayışları her zaman hakkın dinine ve rızasına uygun olmayabilir. Bu durumda dini halka uyarlamak yerine, halkı hakka uymaya; dini halka indirgemek yerine, halkı hakkı yüceltmeye çağırmak gerekir.

Böylece bayram öncesi, sonrasının bir yansıması ile, Kur’an-i aynanın karşısında farklı bir seyri âlemin bir tefekkürü olur.

Ancak, akıl idrak-i kemal bulmadan, beklenen bayram da, bahsi geçen olaydan faksız ve anlatacaklarım ise anlamsız kalacaktır.

Bayram sonrasında görüşmek dileğiyle….

02-07-2016 10:06
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE