Hristofyas'ın "iflas ettik" açıklaması, Rum kesiminde tepki gördü

06-12-2012
LEFKOŞA - Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hirstofyas Troyka ile varılan ilke anlaşmasını Rum halkına anlatmak maksadıyla salı gecesi yaptığı halka sesleniş konuşması Rum siyasi partileri tarafınd

.

LEFKOŞA - Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hirstofyas Troyka ile varılan ilke anlaşmasını Rum halkına anlatmak maksadıyla salı gecesi yaptığı halka sesleniş konuşması Rum siyasi partileri tarafından yoğun eleştiriler geldi. Rum siyasiler Hristofyas'ın yaptığı bazı açıklamalarında yanlış olduğunu kaydetti.

Bütün partiler Hristofyas´ı, ekonominin geldiği noktadan kendinden başka herkesi sorumlu tutmakla suçlarken Rum Demokratik Seferberlik partisi (DİSİ) Başkan Vekili Averof Neofitu, kamunun önümüzdeki 4 yıl içerisindeki finansman ihtiyacının Hristofyas´ın söylediği gibi 1,5 milyar euro olmadığını gerçek ihtiyacın 8,85 milyar euro olduğunu söyledi.

Demokrat Parti (DİKO) Başkanı Marios Karoyan da Hristofyas hükümetini tedbirsizlik, kararsızlık, oyalamacılık ve yanlış öngörülerde bulunmakla suçladı. Karoyan, Hristofyas´ı, hal böyleyken krizin sorumlusunu bankalar ve Merkez Bankası eski başkanı olarak göstermekle eleştirdi. Karoyan ekonominin milli dava, öncelikli görevlerinin de milli uzlaşı olduğunu kaydetti.

Aşırı sağcı sosyalist EDEK de DİKO ile aynı frekanstaki açıklamasına ekonominin kalkınma sürecine nasıl sokulacağına dair hiçbir şey söylemediğine işaret ettiği Hristofyas´ın yeni bir şey söylemediği halka sesleniş konuşmasını neden yaptığını sordu.

RUM ÖĞRETMENLER SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

Güney Kıbrıs´ta yaşanan ekonomik krize bağlı olarak yapılması planlanan bazı kesintilere toplumun çeşitli kesimlerinden tepkiler gösterilmeye başlandı. Kıbrıs Rum kesiminde ilk protesto öğretmenlerden geldi.

Rum öğretmenler, Avrupa Destek Mekanizması ile Güney Kıbrıs arasında imzalanan memoranduma tepkilerini ortaya koymak için sokaklara döküldü. Tüm eğitim kademelerinden yaklaşık 600 öğretmen Maliye Bakanlığı önünde toplandı. Rum öğretmenler, "dilenci değiliz, eğitimciyiz, yıkıma izin vermeyeceğiz", "sizin hatalarınızı çocuklarınız ödüyor", "eğitimden elinizi çekin" şeklinde sloganlar attı. Protesto gösterilerinin ardından bakanlık binasına girmeye çalışan öğretmenlere polis müdahale etti. Sendikalar, Rum Bakanı Vasos Şarlis´e iletilmek üzere, Bakanlıkta yetkili kişilere bir muhtıra verdi. Muhtıranın ardından Rum öğretmenler sendikası, bazı sözleşmeli öğretmenlerin işlerini kaybetme korkusuyla yaşadıklarına vurgu yaptı. CİHAN
loading...
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE