İl Afet Risk Azaltma Planı Çalıştayı Yapıldı

25-04-2021
.

.

Niğde Valiliği Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) koordinasyonunda ve paydaş kurumların katılımıyla düzenlenen İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) 1.Çalıştayı, “Çığ, Kaya Düşmesi (Kütle Hareketleri)”, “Deprem”, “Endüstriyel Kazalar”, “Sel, Taşkın Su Baskını” ve “Fırtına, Hortum, Baca Zehirlenmesi” başlıkları kapsamında zoom üzerinden yapıldı.

Kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler, özel sektör, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları temsilcileri olmak üzere ilgili tüm kurumları kapsayacak şekilde düzenlenen çalıştaya Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Ersin Aydın, Niğde AFAD İl Müdürü Selami Kılıçel ve kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Niğde AFAD İl Müdürü Selami Kılıçel, İRAP Çalıştayı’nın afete yaklaşım konusunda bir ilk olduğunu vurgulayarak söze başladı. İRAP kapsamında Türkiye’de 81 ilin il afet risk planlarının hazırlanmaya başlandığını da sözlerine ekleyen KILIÇEL, “Hepinizin bildiği üzere hafızalarımıza acı bir biçimde kazınan 1999 Depremi’nde büyük kayıplar yaşamıştık. İllerde faaliyet gösteren Afet Acil Durum Müdürlükleri sayesinde pek çok büyük afetle mücadele etmekteyiz. Bugün geldiğimiz noktada olası bir büyük çaplı afet anında hayat kurtarma gerek afet sonrasında kurtarılanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için çaba sarf ediyoruz. Afet sonrasında gerçekleştirdiğimiz tüm müdahaleler oldukça kritik ve önemli ancak asıl hedef afetlerde yaşanan veya yaşanabilecek can kayıplarını en aza indirmek. Bunun için ise uygulamamız gereken en önemli husus risk yönetimi. İRAP kapsamında oluşturulan İl Afet Risk planlarının Türkiye genelini kapsayacak bir çıktıya dönüşeceğini de sözlerine ekleyen KILIÇEL, “Depremler başta olmak üzere tüm afetler insanlarda derin acılar ve izler bırakan büyük travmalar. Bu nedenle, bugün burada yaptığımız iş çok önemli ve hayati değere sahip” dedi.

Çalıştay kapsamında İl Afet Risk Azaltma Planı hazırlık çalışmalarına başlandı. İller bazında afet risklerini ve afetler esnasında yaşanabilecek olası etkileri ortaya koyan İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) kapsamında, bu etkileri en aza indirebilmek için afetler olmadan yapılacak çalışmaları eylemler biçiminde gösteren, sorumluları tanımlayan planlar ele alındı. İl afet risklerinin azaltılması sürecinde ilin mevcut durum analizi ile risk azaltma odaklı stratejilerin senaryolar dahilinde tartışıldığı 1’inci Çalıştay önümüzdeki 3 aylık süre içinde yapılacak 2’nci Çalıştay ve risk azaltma eylemlerinin planlanmasıyla devam edecek.

loading...
Etiketler : İl - Afet - Risk - Azaltma - Planı - Çalıştayı - Yapıldı -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE