MHP'nin Niğde Mitinginden Sonra Dikkat Çeken Notlar
Ertuğrul YAĞIZ
.

Seçime 20 gün kala siyasi hareketlilik artıyor. Bugün yazımda çok ayrıntıya girmeyeceğim. Yazı yazasımda yoktu aslında, zira anketler tabloyu çok net ortaya koyuyordu. Ak Parti Niğde’de %50’nin üzerindeCHP %20 bandında, MHP ise 2-3 puan CHP’nin gerisinde.

Facebookta dolaşırken karşıma çıkan paylaşımlar dikkatimi çekti. Bu paylaşımlarda bilinçli bir algı vardı!  MHP’nin Niğde mitinginde sonra facebookta dolaşan şu ifadeler MHP’liler tarafından paylaşılarak yaygınlaştırılıyor.

Nedir o?

‘’Polis telsiz anonsunda duydum, miting rakamları geçti, AKP 7.500, MHP 14.500, CHP 5.200’’ nedense gülesim geldi :)

Gerçekleri bilen biri olduğum için beklide bu algı komiğime gitti. Zira emniyet kayıtlarında Ak Parti’nin mitingi için toplanan kalabalık sayısı 26 bin. Aşağıdaki fotoğraf kalabalığın boyutunu ispatlıyor. Tam devlet bahçeli konuşurken çekilmiş bir fotoğrafAk Part'nin mitinginde alandakilerin arasında hiç boşluk olmaksızın İstasyon Caddesine ve Aşağı Postaneye doğru uzanan kalabalık vardı, MHP'de ise LC Waikiki önünde boşluklar, İstasyon Caddesine ulaşmayan bir kalabalık ve psotaneye doğru çok seyrek kalabalık vardı. Bunlar bile sosyal medyada dolaşan rakamların ne kadar uydurma olduğunu ispatlıyor gibi.

 Bir başka dikkatimi çeken ayrıntı ise, Nahita oteli karşısındaki boş alana park edilmiş onlarca aracın görüntüsü idi. Birçok minibüs sıra sıra dizilmiş MHP’nin Niğde mitingine gelmişler. Plakalar ise dikkat çekiciydi. 38 (KAYSERİ). Sanırım Devlet Bahçeli’yi izlemek üzere Niğde’ye akın etti Kayseri halkı. Zira bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kayseri’de mitingi vardı. Devasa bir kalabalıkla halka hitabetti. Kayseri’deki MHP’liler birçok dolmuş, otobüs ve taksi ile Niğde Mitingine katılarak, CHP’nin Niğde mitinginde meydanı dolduramamasını fırsat bilerek iyi organize olmuş ve çevre illerden yardım almış gibi görünüyor. Polisin resmi rakamlarında MHP’nin miting alanında yaklaşık 9.500 kişi olduğu bilgisine ulaştım. Ama MHP’liler bu rakamı 14.500 e çıkardı, 26 binlik Ak Parti rakamını ise 7.500’e çekti. MHP’nin bir morale ihtiyacı vardı. Anketlerde Niğde’de 3.sırada çıkıyordu, fırsat bu fırsat deyip algıya başladılar  ama sanırım ellerine yüzlerine bulaştı bu algı. Zira 26 binlik rakamı 7.500’e çekmenin başka bir tarifi olamazdı.

 

Bu yazımdan sonra yandaş medya yaftası sesleri yükselecektir. Verdiğim rakamlar kesin ve doğru rakamlardır. Yandaş olarak ilan etmek bu gerçekleri değiştirmiyor. Kayseri plakalı araçların yoğunlukta olduğu da bir yorum değil, fotoğraflı ispattır. Gördüklerimi olduğu gibi  ifade etmek gazetecilik ahlakımın bir gereğidir.

7 Haziranın bu yorumumu teyit edeceğinden eminim.

Esen kalın.

 

17-05-2015 23:00
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
  • tolga tarafından 2018-01-20 15:41:07 tarihinde yazıldı.
    bire yandaş çakal dürüst ol her partinin mitingine çevre illerden teşkilatlar otobüs kaldırır AKP yada CHP mitingine KAYSERİDEN hiç kimse gelmedimi diyon

Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE